NEWS


2014-06-03
Kino w dobrej dawce

Ruszyły właśnie zapisy do 14. edycji Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To największy i najlepiej dopasowany do potrzeb młodzieży program edukacji filmowej w Polsce. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, od października do kwietnia w kinach w całej Polsce. W maju i w czerwcu we wszystkich miastach odbędą się dwa przeglądy filmowe. Pierwszy z nich będzie poświęcony kinu francuskiemu, drugi – tematom społecznym. Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej podzielony jest na cztery grupy wiekowe: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i  4-6), gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Można wybierać spośród kilku cyklów tematycznych dostosowanych do programu nauczania, poziomu wiedzy i dojrzałości emocjonalnej młodych widzów. W role przewodników po świecie kina wcielają sie filmoznawcy, dziennikarze, wykładowcy akademiccy, psychologowie, socjologowie oraz animatorzy. Do dyspozycji zarówno nauczycieli, jak i rodziców są bogate materiały do wykorzystania w szkole i w domu: analizy psychologiczne i przykłady prac plastycznych, które ułatwią  rozmowę z dziećmi o filmach i nawiązanie do tematyki kinowych zajęć.

Organizatorzy pomyśleli też o młodszych widzach – z myślą o cztero- i pięciolatkach stworzony został cykl Przedszkole Nowe Horyzonty. Jego pierwsza edycja wystartuje w październiku. Filmoznawcy we współpracy ze specjalistami od psychologii rozwojowej wyselekcjonowali najpiękniejsze i najciekawsze tytuły dla kilkulatków, których nie można było dotąd obejrzeć w Polsce. To filmy współczesne opowiadające o dzisiejszym świecie, lecz w niczym nie ustępujące klasyce polskiej animacji dla dzieci. Dzięki temu zainteresują najmłodszych i najbardziej wymagających odbiorców.

Szczegóły dotyczące obu programów znaleźć można na www.nhef.pl. Na stronie internetowej znajduje się również baza ze szczegółowym opisem wszystkich filmów i wskazówkami dla nauczycieli i rodziców, jak rozmawiać z dziećmi o kinie.

 

Informacji udziela:

Go Culture. Komunikacja dla kultury
Monika Szwugier, t: 790 765 640

informacje@goculture.pl


Mat. prasowe