Katalog

Lilianna Duzdal
Lekcja wychowawcza, Artykuły

24 godziny na dobę

- n +

"24 godziny na dobę"

Wycieczka klasowa - to temat bardzo często poruszany przez uczniów na godzinie wychowawczej. Budzi bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony euforię i zaangażowanie uczniów, z drugiej niechęć nauczyciela.

Dlaczego więc większość nauczycieli stroni od tego tematu, choć wiadomo przecież ile korzyści związanych jest z biwakiem, czy wspólną kilkudniową podróżą.

Jako wychowawca, nabyłam bardzo wielu ciekawych doświadczeń podczas wspólnych pobytów z młodzieżą, którymi zamierzam się podzielić i być może przekonać niektórych, iż wycieczka jest nie zawsze "złem koniecznym".

Plan biwaku w Miechucinie powstał już na początku pierwszej klasy, kiedy to nie znająca się jeszcze dobrze młodzież zapragnęła zintegrować się. Jeszcze przed wyjazdem w klasie utworzyły się tzw. grupy, a nawet można by powiedzieć środowiska przywódcze. Jan stał się "nieformalnym" liderem całej grupy; jedni bezkrytycznie przyjmowali głoszone przez niego teorie, inni po prostu się nie wtrącali, dając mu jednocześnie ciche przyzwolenie, do wywierania negatywnego wpływu na resztę klasy. Większość osób niestety zaczęła naśladować kolegę i pochwalać jego dziwne pomysły, co wynika ze słabości niewykształconego jeszcze, młodego charakteru i chęci odnalezienia się w nowym otoczeniu. Podczas wycieczki młodzież spędza ze sobą czas praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę i ma okazję dobrze się poznać w codziennych sytuacjach. To właśnie wtedy ujawnia się prawdziwy charakter ucznia jak i nauczyciela. Rzeczą oczywistą jest fakt, iż wszyscy z nas przyjmują maski. Boimy się przecież odrzucenia naszej inności przez grupę. Czas spędzony razem może być pomocny w nawiązaniu kontaktów z osobami nieśmiałymi lub po prostu zamkniętymi w sobie, obawiającymi się bliższego kontaktu z grupą. Ale przede wszystkim taki wyjazd działa na korzyść wartościowych osób, dotąd będących w cieniu. I tak np. Jan, niezaprzeczalny przywódca, po wycieczce został odrzucony przez klasę. Okazało się, że oprócz robienia nieprzyjemnych żartów oraz okazywania cynicznego nastawienia do nauczyciela, nie reprezentuje on swoją osoba nic więcej. Szybka reakcja klasy dala mu dużo do myślenia na temat swojego zachowania. Chłopak oczywiście od razu całkowicie się nie zmienił, nie przeszedł cudotwórczej metamorfozy, ale usunął się na jakiś czas ze sceny.

Kolejny przypadek z jakim się spotkałam, to odrzucenie przez klasę Pauliny - dziewczyny różniącej się od innych wyglądem. Pochodziła ona z zamożnej rodziny i mogła sobie pozwolić na noszenie bardzo drogich, markowych ciuchów. Była osobą wysoką, zgrabną i przede wszystkim bardzo atrakcyjną. Niestety, zazdrosne dziewczyny z klasy nie zaakceptowały tak wyraźnie wyróżniającej się postaci. Na podstawie wyglądu bardzo negatywnie ją oceniły: jako osobę pustą i przemądrzałą. Dopiero na wycieczce okazało się że taka opinia, wyrobiona już na samym początku przez grupę była jakże nietrafna. Paulina okazała się dziewczyną utalentowaną, odnoszącą sportowe sukcesy jak i również osobą miłą i koleżeńską. Ta opinia pozostała do dziś, a do ukształtowania się jej przyczynił się właśnie wyjazd. Na wycieczce było zorganizowanych bardzo dużo zabaw i gier sportowych, w których Paulina czynnie brała udział. Okazała się pomysłowa, dowcipna, służąca pomocną dłonią w każdej trudnej sytuacji. Klasa od razu zmieniła wobec niej swoje negatywne nastawienie. Takich przypadków jest bardzo wiele. Uczniowie są najczęściej odrzucani przez grupę z powodu oryginalnego wyglądu, wyskokowej fryzury, czy innego poglądu na życie. Negatywne nastawienie grupy bardzo trudno jest zmienić, zwłaszcza, jeżeli młodzież spotyka się ze sobą tylko podczas zajęć lekcyjnych i ma szansę porozmawiać podczas dziesięciominutowej przerwy. Dlatego taki wyjazd pozwala młodym ludziom na lepsze poznanie się, a czasem nawet na nawiązanie przyjaźni na całe życie.

Czego nauczyciele najbardziej obawiają się podczas takich wyjazdów? Oczywiście picia alkoholu i nieprzewidzianych wypadków. Na opiekunie spoczywa ogromna odpowiedzialność, cokolwiek złego się stanie musi on ponosić wszelkie konsekwencje. Problem picia alkoholu jest niestety nieunikniony. Obojętnie jak bardzo będzie nauczyciel pilnować młodzież, ona i tak znajdzie sposób aby zakaz ten ominąć. Trzeba tu również podkreślić winę sprzedawców, którzy często wcale nie sprawdzają dowodów osobistych pomimo młodego wyglądu swych klientów, licząc na zarobek. A w grupie osób, które jeszcze dobrze nie zdążyły się poznać, alkohol gra znaczącą rolę. Nikt nie chce przecież okazać się sztywniakiem. Nawet najwięksi przeciwnicy takich trunków wolą wypić, żeby mieć po prostu święty spokój, by potem nikt z nich nie drwił przez cały rok. Nauczyciel wraz z opiekunami musi dopilnować, aby nikomu nic się nie stało, bo głupota ludzi w tym wieku jest czasami zatrważająca. Nieodpowiedzialność i brak trzeźwości umysłu mogą doprowadzić do tragedii. Ja na szczęście nie miałam do czynienia z takimi przypadkami. Nawet podczas jednej wycieczki w Tatry młodzież nie piła prawie nic. Program dnia był doskonale ułożony: górskie trasy od schroniska do schroniska, trwające prawie cały dzień nie dawały nikomu szans. Po powrocie do pensjonatu wszyscy byli tak wykończeni, że nikt już nie myślał o kolejnych "rozrywkach".

Proponuję dlatego wszystkim wychowawcom wybierać oferty wycieczek sprawdzonych. Program wyjazdu powinien być tak ułożony, aby młodzież nie miała dużo czasu by się nudzić. Powinni spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, ale nie może być to czas zmarnowany. Nauczycielom mogą pomóc pomysłowi piloci wycieczek, organizujący ciekawe zajęcia. Jednak chyba najważniejsza jest rola wychowawcy. Ma on możliwość dobrze poznać swoich uczniów i na odwrót. Podczas zajęć lekcyjnych niestety nie ma dużo takich okazji.

Polecam wszystkim takie wyjazdy. Przynoszą one na pewno więcej korzyści niż szkód obydwu stronom. Ciekawie zorganizowana wycieczka jest wydarzeniem w życiu każdej młodej osoby, które na długo zapada w pamięć i miło jest wspominać ją już po latach.
 

Opracowanie: Lilianna Duzdal

Wyświetleń: 1319


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.