AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Orciuch
Fizyka, Scenariusze

Magnetyzm - powtórzenie wiadomo?ci (II kl. liceum).

- n +

Lekcję przeprowadziłam jako podsumowanie działu "Magnetyzm". Chciałam zorientować się jakie efekty przyniosła moja praca nad wprowadzaniem reguł pozwalających określić siłę Lorentza, siłę elektrodynamiczną, czy uczniowie łączą magnetyzm z prądem i tym samym czy można już przejść do elektromagnetyzmu. Uczniowie pracowali w czterech grupach, sami dokonali podziału na nie.

Cele:
  • określenie poziomu wiadomości i umiejętności uczniów na temat magnetyzmu
  • kształtowanie i doskonalenie umiejętności kluczowych: planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się, skuteczne komunikowanie się w różnych sytuacjach, efektywne współdziałanie w zespole, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.
Środki dydaktyczne:
  • przyrządy doświadczalne (zestawy)
  • arkusze papieru
  • flamastry
  • książki, słowniki
  • instrukcje
  • 3 koperty
Instrukcja:
  1. wybierzcie lidera - osobę kierującą zespołem
  2. sekretarza - osobę zapisującą informacje
  3. sprawozdawcę - osobę prezentującą efekty pracy grupy
  4. otwórzcie kopertę nr 1 i ułóżcie z rozsypanki temat waszego zadania
  5. ustalcie między sobą co wiecie na temat ułożony z rozsypanki
  6. efektem waszej pracy ma być plakat, na którym mają znaleźć się wiadomości znane członkom zespołu (na przygotowanie plakatu macie 10 minut )
  7. przygotujcie prezentację, ma ona trwać max 3 minuty
  8. wykonajcie doświadczenie określone w kopercie nr 2 i przygotujcie prezentację
Koperta nr 1 (każda grupa otrzymuje w kopercie jedno zagadnienie )
  1. Pole magnetyczne magnesów.
  2. Działanie pola magnetycznego na cząstkę naładowaną.
  3. Siła elektrodynamiczna.
  4. Pole magnetyczne prądu.
Koperta nr 2
  1. Zaprezentujcie pole magnetyczne magnesów sztabkowych.
  2. Zaprezentujcie pole magnetyczne zwojnicy z prądem.
  3. Zaprezentujcie działanie siły elektrodynamicznej - odnieście się do reguły lewej dłoni.
  4. Zaprezentujcie pole magnetyczne przewodnika prostoliniowego z prądem.
Koperta nr 3 Jeśli chcecie, odpowiedzcie na pytania (każdy osobno):
  1. Czy lekcja ta pozwoliła wam powtórzyć materiał?
  2. Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja? Jeśli tak (nie) to dlaczego? Czy wolicie tradycyjną powtórkę prowadzoną przez nauczyciela?
  3. Co wam przeszkadzało, a co pomagało?
Etapy lekcjiPrzebieg lekcjiUmiejętności kluczowe
ZaangażowanieLekcja rozpoczęła się od przeczytania instrukcji, ułożenia z rozsypanki hasła - zadania - komunikowanie
- określenie ról w grupach
Badanie
Przekształcanie
Uczniowie zapoznali się z treścią koperty nr1, członkowie grupy podjęli określone zadania, dyskutowali, przypominali sobie wiadomości i ustalali co znajdzie się na plakacie. Wykonali plakat. - planowanie własnego uczenia się
- komunikowanie u-u
PrezentacjaPrzedstawiciel grupy - sprawozdawca zaprezentował efekty pracy zespołu. - komunikacja
- ocena własnego uczenia się
ZaangażowanieUczniowie czytają treść polecenia w kopercie nr 2 - komunikowanie się
Badanie
Przekształcanie
Wykonują doświadczenie, przygotowują prezentację - komunikowanie się
Prezentacja po doświadczeniuUczniowie prezentują doświadczenie - komunikacja
- ocena własnego uczenia się
RefleksjaUczniowie zapoznają się z pytaniami z koperty nr 3 - udzielają pisemnej odpowiedzi. - ocena własnego uczenia
- ocena pracy w grupie

Opracowanie: Anna Orciuch
nauczyciel fizyki
Liceum Ogólnokształcące
im. M. Skłodowskiej Curie
77-400 Złotów

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6052


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0