Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Renata Woźniak
Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy V

- n +

Scenariusz zajęć z matematyki dla kl.V

Głównym celem lekcji jest rozwiązywanie zadań tekstowych o treści praktycznej.
"Udane zakupy" - rozwiązywanie zadań o treści praktycznej.

Cele:
- Utrwalenie wiadomości o ułamkach dziesiętnych
- Kształcenie umiejętności wykorzystania matematyki w życiu codziennym
- Uświadomienie uczniom celowości uczenia się matematyki

Zamierzone osiągnięcia:
- Uczeń zna i rozumie potrzebę uczenia się matematyki
- Czyta zadania tekstowe ze zrozumieniem, analizuje je, odpowiada na pytania
- Potrafi pracować w grupie i odpowiedzialnie realizować podjęte działania

Czas trwania zajęć: 45 min
Metody: pogadanka, ćwiczenia
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- Przygotowane przez grupy plakaty
- Zestawy zdań

Uwagi: Kilka dni przed lekcją klasa zostaje podzielona na 4 grupy. Każda grupa ma przygotować plakat przedstawiający zależność ceny towaru od wielkości opakowania.

I. Część wstępna.
1. Wprowadzenie do tematu.
2. Uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Podanie i zapis tematu.

II Część właściwa lekcji.
1. Grupy prezentują plakaty.
2. Po prezentacji nauczyciel ocenia pracę grup (w wybrany przez siebie
sposób), uczniowie wspólnie formułują wnioski dotyczące zależności ceny
towaru od wielkości opakowania.
3. Rozwiązywanie zestawów zadań.

III. Podsumowanie lekcji.
1. Praca indywidualna- "Burza mózgów" - co nam dało przygotowanie plakatów, po co uczymy się matematyki?
2. Uczniowie dokonują samooceny pracy na lekcji.

Przykładowe zadania:

Zad. 1
Mamy ten sam napój w butelkach o różnych pojemnościach:
5 L - kosztuje 3,30 zł, 3 L - 2,10 zł, 1,5 L - 1,20 zł, 1L -0,90 zł

a) Ile kosztuje litr napoju w każdej z tych butelek?
b) Ola chce kupić 7 litrów napoju. Jakie butelki i ile ich musi kupić,
aby zapłacić jak najmniej?

Zad. 2
Pan Malinowski kupił w hurtowni pięć pakietów jogurtów
za łączną kwotę 44,40 zł. W każdym pakiecie było [po 12 jogurtów.
Pan M. sprzedał je w sklepie po 90 gr za sztukę. Jaki zysk miał ze
sprzedaży tych jogurtów?

Zad. 3
Rodzina Kowalskich poszła na targ i kupiła:
1 worek (50 kg) ziemniaków za 15 zł,
1 skrzynkę (15 kg) śliwek za 12 zł,
1 skrzynkę (15 kg) jabłek za 13, 50 zł.
Ile zaoszczędzili Kowalscy na tych zakupach, jeżeli ceny w sklepie
przedstawiają się następująco:
ziemniaki 1 kg 0,45 zł, śliwki 1 kg 1 zł, jabłka 1 kg 1,20 zł.
 

Opracowanie: Renata Woźniak

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3063
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014