Katalog

Jadwiga Pieszczyk
Zajęcia przedszkolne, Konkursy

"Obserwuję przyrodę i jestem jej przyjacielem" - Konkurs

- n +

Obserwuję przyrodę i jestem jej przyjacielem - jesienne zwyczaje wiewiórki

ETAP NAUCZANIA: PRZEDSZKOLE
RODZAJ: SCENARIUSZ
PRZEDMIOT: ZAJĘCIE PRZEDSZKOLNE
GRUPA: MŁODSZA

METODY:
słowna
oglądowa
czynna

FORMA:
praca z całą grupą
praca indywidualna

POMOCE:
duże elementy przedstawiające las, dziuple w drzewach, duża postać wiewiórki- pacynki, obrazek wiewiórki z gumką do założenia na rękę dla każdego dziecka komplet trzech obrazków ze zwierzętami wśród nich jest obrazek wiewiórki, orzechy,żołędzie, szyszki, obręcze, kartki z konturami wiewiórki, farby, plastelina, taśma z nagraniem piosenki "Wiewióreczka" / muzyka Tomasz Mayzner, słowa Edward Szymański, "Kalendarz muzyczny w przedszkolu" Urszula Smoczyńska - Nachtman/
CELE:
- zapoznanie z wiewiórką: wyglądem,sposobem poruszania się i odżywianiem,
- wzbogacenie wiadomości dzieci na temat przygotowania zwierząt do zimy,
- poznanie jak należy zachowywać się podczas obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku,
- doskonalenie umiejętności wypełniania farbą określonej powierzchni,

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa wiewiórkę wśród innych zwierząt,
- wie, jak wiewiórka przygotowuje się do zimy,
- wie, jak zachowywać się podczas obserwowania wiewiórki,

PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Powitanie - "Piosenka powitalna" / "Muzyka i ruch dla każdego" Urszula Bissinger -
Ćwierz KLANZA /
Wszyscy są, witam Was zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa i trzy.
2. Wiewiórka - pacynka poruszając się między drzewami, opowiada dzieciom:
"Mam rudy ogonek, oczka jak węgielki a na uszach śmieszne małe pędzelki.
Jestem wiewiórka, ruda wiewiórka, skaczę po drzewach, biegam po górkach.
Po liściastych chodzę ścieżkach, kto mi, kto mi da orzeszka, bo ja na zimowe czasy muszę przecież mieć zapasy.
Wszystkie wiewiórki dziuple przygotowują na zimowy czas w nich też zgromadzą szyszki, orzeszki, gdy to uczynią śnieg sypać może."

3. Odpowiedzi dzieci na pytania
- kto nas dzisiaj odwiedził w przedszkolu?
- czego szuka wiewiórka w lesie?
- dlaczego wiewiórka i inne zwierzęta robią zapasy na zimę?
- jak należy zachować się, gdy zobaczymy wiewiórkę?
4. Zabawa ruchowa przy podkładzie muzycznym piosenki "Wiewióreczka" / muzyka Tomasz Mayzner, słowa Edward Szymański "Kalendarz muzyczny w przedszkolu"
Urszula Smoczyńska- Nachtman /
Każde dziecko- wiewiórka ma swoja dziuplę- obręcz. Gdy usłyszy melodię biega po lesie, gdy muzyka umilknie, wiewiórka zabiera tylko jednego orzecha i zanosi go do swojej dziupli - powtórzenie zabawy.
5. Rozwiązanie zagadki / "Przyrodnicze zagadki Agatki" tomik I; E., J., P. Frątczakowie/
"W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie orzeszków zapasy zbieram na złe czasy"
Dziecko wybiera z kompletu obrazków, ten który jest rozwiązaniem zagadki.
6. Zapoznanie z kolejnymi etapami wykonania pracy plastycznej - obserwowanie wykonywania jej przez nauczycielkę.
7. Praca dzieci - wypełnianie konturów postaci wiewiórki farbą oraz przyklejenie w łapkach wiewiórki orzeszka za pomocą plasteliny
8. Odłożenie prac na wyznaczone miejsce i wspólne ich omówienie.
9. Taniec integracyjny "Orzeszek" /wykorzystanie materiałów z warsztatów Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA koło w Tychach/.
10. "Zapasy na zimę" - rozpoznawanie przez dzieci za pomocą zmysłu dotyku: orzechów, żołedzi, szyszek.
11 Wyjście do parku (lasu) - obserwacja wiewiórki w naturalnym środowisku.

 

Opracowanie: Jadwiga Pieszczyk

Wyświetleń: 1642


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.