Sylwia Korpecka -Dyjak, 2010-03-08 Przemyśl Zawodowe, Konspekty
Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I dla uc zniów klas życia w szkole specjalnej (Sałata)
Konspekt do lekcji kształcenia zintegrowanego w klasie I
dla uczniów klas życia w szkole specjalnej
Data: maj
Czas trwania zajęć : 3 x 45 minut.
Prowadzący : Sylwia Korpecka – Dyjak
Temat ośrodka tygodniowego : Warzywa wiosenne.
Temat dnia : Sałata.
Cele główne :
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat – wycieczka na ,, zieleniak”;
• nauka odrywania i mycia liści sałaty ;
• kształtowanie umiejętności ujmowania myśli w formie zdania, poprzez wypowiedzi na temat wysłuchanego wiersza J. Tuwima pt.:,,Na straganie”.
• nauka rozpoznawania i nazywania warzyw na ilustracjach i prawdziwych okazach;
• doskonalenie techniki kolorowania ilustracji ;
• doskonalenie techniki cięcia papieru nożycami;
• nauka wypełniania konturów sałaty plastelina ;
• wydłużenie czasu skupienia uwagi ;
• rozwijanie wyobrazni wychowanków ;
• wdrażanie do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Cele operacyjne – po zajęciach uczniowie powinni :
znać :
• sposób wypełniania konturów sałaty plastelina ,
umieć :
• odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące odbytej wycieczki na ,, zieleniak”,
• samodzielnie oderwać i umyć pojedyncze liście sałaty,
• odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanego wiersza ,
• rozpoznać i nazwać poszczególne warzywa na ilustracjach i na prawdziwych okazach,
rozumieć :
• potrzebę kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Metody pracy : słowna , oglądowa , praktyczne działanie .
Formy pracy : zbiorowa jednolita , indywidualna jednolita i zróżnicowana , grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne : główki sałaty , pęczek rzodkiewek ,ściereczki, wiersz J. Brzechwy pt.:,, Na straganie”, ilustracje warzyw , kolorowe ilustracje sałaty , nożyczki , klej , kart pracy przedstawiające liście sałaty, zielona plastelina.
Przebieg zajęć :
1. Powitanie grupy.
2. Zajęcia wstępne: sprawdzenie listy obecności , ustalenie nazwy dnia i miesiąca , ustalenia stanu pogody ( zaznaczenie na kalendarzu pogody ), wklejanie do zeszytów etykietek z nazwą dnia miesiąca.
3. Przedstawienie tematu spotkania .
4. Wypowiedzi na temat odbytej wycieczki na zieleniak.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące wycieczki na pobliski ,,zieleniak” , w celu zakupu wiosennych warzyw :
• Gdzie byliśmy w poniedziałek z całą klasą ?
• Co można kupić na straganach ?
• Jakie kupiliśmy wiosenne warzywa ?
• Kto sprzedawał na straganach warzywa ?
• Jak należy zachowywać się w trakcie zakupów ?
5. Sałata - wiosenne warzywo.
Nauczyciel pokazuje uczniom zakupione główki sałaty – obserwacja, ustalenie koloru i kształtu. Następnie prowadzący pokazuje uczniom sposób odrywania i mycia pojedynczych liści sałaty – suszenie listków sałaty na ściereczkach – degustacja. Liczenie liści sałaty.
6. Czytanie wiersza przez nauczyciela pt ,, Na straganie” J. Brzechwy.
Nauczyciel czyta wiersz a następnie prosi uczniów o odpowiedzi na pytania :
• Jakie warzywa rozmawiają na straganie ?
• Skąd warzywa wzięły się na straganie?
7 . Rozpoznawanie i nazywanie warzyw na ilustracjach i na naturalnych okazach.
Nauczyciel pokazuje uczniom różne warzywa na ilustracjach i na naturalnych okazach i prosi dzieci ,o podanie nazwy poszczególnych , oraz ich koloru i kształtu.
8 . Wklejanie do zeszytów ilustracji sałaty.
Prowadzący rozdaje uczniom kolorowe ilustracje przedstawiające liście sałaty. Zadaniem uczniów jest samodzielne wycięcie ilustracji główki sałaty i wklejenie jej do zeszytów. Pisanie po śladzie nazwy ,, sałata”.
9. Wypełnianie konturów sałaty plasteliną.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy przedstawiające liście sałaty . Zadaniem dzieci jest staranne wypełnienie główki sałaty plasteliną. Wspólna ocena prac - zawieszenie prac na wystawce klasowej.
10. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel dziękuje klasie za aktywny udział w zajęciach i prosi o uporządkowanie stolików.
|