Katalog

Justyna Jabłońska, 2010-06-03
Tomaszów Mazowiecki

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Godzina Wychowawcza - klasa 6 - Patriotyzm wczoraj i dziś.

- n +

Opracowała:
Justyna Jabłońska
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
w Lubochni


KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH W KL. VI

Przedmiot: Godzina Wychowawcza

Temat: Patriotyzm wczoraj i dziś.

Cel ogólny zajęć: pogłębienie wiedzy i refleksji na temat postaw patriotycznych.

Cele szczegółowe – po zajęciach uczeń powinien umieć:
• wytłumaczyć pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, patriota
• wskazać elementy zachowań i postaw patriotycznych
• podać przykłady postaw patriotycznych tak w przeszłości, jak i w dniu dzisiejszym
• wytłumaczyć, że bycie patriotą, to nie tylko walka zbrojna, ale i solidna nauka, praca, rzetelne postępowanie i wykonywanie obowiązków wobec innych osób i społeczeństwa
• uczeń potrafi pracować i dyskutować w grupie, wysuwać argumenty i je uzasadniać

Pojęcia kluczowe: ojczyzna, patriotyzm, patriota

Forma: praca w grupach i zespołowa, burza mózgów
Metody: słowne: pogadanka, dyskusja.

Do przeprowadzenia zajęć niezbędne będą: arkusze papieru, mazaki (markery), Słownik Języka Polskiego.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza wstępna

- powitanie
- sprawy porządkowe i organizacyjne
- zapoznanie uczniów z celami zajęć
- nawiązanie do tematu (krótka dyskusja na temat patriotyzmu)


Faza realizacyjna


- podanie tematu lekcji (Patriotyzm wczoraj i dziś)
- nauczyciel prosi uczniów aby przez chwilę zastanowili się (burza mózgów) i kolejno wymienili po jednym skojarzeniu ze słowem „ojczyzna” - jeden uczeń je zapisuje na tablicy
- prowadzący zajęcia sprawdza ww. hasło w Słowniku Języka Polskiego i głośno je odczytuje
- krótka pogadanka i podsumowanie wypowiedzi uczniów oraz porównanie definicji dzieci z danymi w Słowniku Języka Polskiego
- nauczyciel pyta o symbole narodowe – ich wagę i rangę
- następnie prowadzący zajęcia pyta uczniów jakie znaczenia mają dla nich słowa: „patriotyzm” i „patriota”, uczniowie po krótkim namyśle (burza mózgów) udzielają różnych odpowiedzi; jeden uczeń je zapisuje na tablicy
- uczeń sprawdza hasła w Słowniku Języka Polskiego i głośno je odczytuje
- nauczyciel podsumowuje wypowiedzi a następnie uzmysławia dzieciom, że różne mogą być miary patriotyzmu zależnie od czasów, w których człowiek żyje.
- prowadzący zajęcia dzieli uczniów na grupy czteroosobowe, rozdaje przyniesione materiały, tj. arkusze papieru i mazaki, prosi aby w każdej grupie wybrać lidera, który będzie reprezentował grupę na forum klasy
- daje grupom polecenie, aby każda z nich w ciągu kilku minut przedyskutowała i wypisała na papierze (po co najmniej) 5 cech patriotycznej postawy; następnie liderzy grup prezentują wyniki prac swego zespołu, a jedna osoba z klasy je sumuje –zapisuje na tablicy, w ten sposób wybrane zostają najczęściej udzielane odpowiedzi jako wypracowany przez klasę zbiór cech charakteryzujących postawę patriotyczną
- po podsumowaniu wyników nauczyciel prosi, aby uczniowie wskazali postacie odpowiadające tym cechom
- następnie pyta uczniów, z czego my Polacy powinniśmy być dumni, a czego powinniśmy się wstydzić
- pyta: czy łatwiej było być patriotą w przeszłości (tak/nie) czy dziś (tak/nie) i dlaczego?
- po krótkim namyśle (burza mózgów) uczniowie udzielają odpowiedzi uzasadniając je a jedna osoba zapisuje je na tablicy – po jednej stronie argumenty „za przeszłością”, a po drugiej „za współczesnością”
- prosi uczniów, aby po krótkim namyśle opowiedzieli się po jednej lub drugiej stronie, z którą się utożsamiają

Faza końcowa

- krótkie powtórzenie wiadomości
- uczniowie kończą zdanie: Jestem patriotą ponieważ ...
- ocena pracy uczniów
- uporządkowanie sali
Wyświetleń: 5739


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.