Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Anna Skrzydlewska, 2011-03-01
Pabianice

Matematyka, Konspekty

scenariusz lekcji z wykorzystaniem oceniania kształtującego

- n +

Scenariusz lekcji w klasie V SP
z zastosowaniem elementów oceniania kształtującego.
Autor: Anna Skrzydlewska


Temat zajęć Temat: Pole prostokąta i kwadratu.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
W klasie czwartej poznaliście, w jaki sposób można określić i policzyć powierzchnie, inaczej pola powierzchni, różnych figur. Dziś poćwiczymy obliczanie pola prostokąta i pola kwadratu oraz pola figury, którą można podzielić na prostokąty i kwadraty.



Cele lekcji: Uczeń:
- podaje jednostki pola
- oblicza pole prostokąta i kwadratu
- oblicza pole danej figury sumując pola prostokątów i kwadratów, z których dana figura się składa
- zapisuje wzór na obliczanie pola prostokąta i kwadratu za pomocą symboli literowych


Cele w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji:
- przypomnisz sobie w jakich jednostkach wyrażamy pole powierzchni ogrodu, grządki czy naszego mieszkania
- obliczysz pole powierzchni płytek ściennych i podłogowych, które chce kupić pan Łazienkowy
- obliczysz pole powierzchni ogródka pani Lawendowej, który ma kształt litery L
- powiesz, co robisz, aby policzyć pole prostokąta i pole kwadratu
- zapiszesz wzór na obliczenie pola prostokąta i pola kwadratu

NaCoBeZu
NaCoBeZu doraźne:
Oczekuję od uczniów:
- znajomości jednostek pola
- sprawności w obliczaniu pola prostokąta, pola kwadratu
- umiejętności obliczenia pola figury, którą można podzielić na prostokąty
i kwadraty na przykładzie wziętym z życia (np.: ogródek pani Lawendowej)
- zapisania wzoru na pole prostokąta oraz na pole kwadratu
NaCoBeZu stałe:
Będę zwracała szczególną uwagę na:
- poprawność obliczeń
- poprawny zapis jednostek
Kluczowe pytania dla uczniów:
Chcesz kupić płytki do kuchni. Jak obliczyć, ile musisz ich kupić? Co trzeba wiedzieć, aby móc to obliczyć?


Przebieg zajęć (metody
i aktywności): 1. Przypomnienie różnych jednostek Każdy uczeń otrzymuje kartę pracy nr 1. Uczniowie podają w jakich jednostkach można wyrazić pole powierzchni: działki budowlanej, płytki podłogowej, Polski. Nauczyciel podaje poprawne odpowiedzi. Następuje samoocena.
2. Podział uczniów na grupy czteroosobowe. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 2 – każdy uczeń w grupie. Rozwiązują zadania. Przedstawiciele grup zapisują wyniki na tablicy i podają słowną odpowiedź. Nauczyciel udziela informacji zwrotnej na temat, który wynik jest prawidłowy. Następnie wyświetla na foliogramie propozycję rozwiązania. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań poprzez samoocenę (informacja zwrotna w postaci „sygnalizacji świetlnej”).
3. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 3 – pracują nadal w tych samych grupach.
Rozwiązują zadanie. Przedstawiciele grup (inna osoba niż przy karcie nr1) zapisują wyniki na tablicy i podają słowną odpowiedź. Nauczyciel udziela informacji zwrotnej na temat, który wynik jest prawidłowy. Następnie wyświetla na foliogramie propozycję rozwiązania. Sprawdzenie poprawności wykonania zadań poprzez samoocenę (informacja zwrotna w postaci „sygnalizacji świetlnej”).
Następuje ocena koleżeńska w grupie obejmująca poprawność obliczeń, poprawność zapisu jednostek i zaangażowanie podczas rozwiązywania zadań z kart pracy nr 2 i 3.
4. Podsumowanie lekcji – chętni uczniowie kończą zdania (wypowiedź ustna):
Dziś przypomniałem(-am) sobie .............................
Muszę jeszcze poćwiczyć........................................
4. Omówienie pracy domowej – pytanie kluczowe
Notatki
i dodatkowe ćwiczenia :
Uzupełnianie kart pracy i wykonanie pracy domowej


Praca domowa:
Pytanie kluczowe


Materiały
i pomoce dydaktyczne:
Karty pracy
Foliogramy
Plansza dydaktyczna – wzory na pola figur płaskich
(Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe)


Załącznik nr 1

KARTA PRACY NR 1

Wpisz, w jakich jednostkach zazwyczaj wyrażamy powierzchnię:

a) działki budowlanej ........
b) płytki podłogowej ........
c) grządki w ogródku cioci ........
d) mieszkania ........
e) Polski ........
f) kartki z zeszytu ........
g) Europy ........

Załącznik nr 2

KARTA PRACY NR 2

Zadanie 1
Pan Łazienkowy kupuje płytki do swojej wymarzonej łazienki.
Płytki na ścianę mają wymiary 0,45m x 0,30m.
Płytki na podłogę zaś mają wymiary 0,30m x 0,30m.
Pole powierzchni podłogi to 6 m2.
Pole powierzchni, na których mają być położone płytki ścienne to 14m2

a)oblicz powierzchnię jednej płytki ściennej


b)oblicz powierzchnię jednej płytki podłogowej


c) oblicz, ile co najmniej płytek trzeba kupić do wyłożenia nimi podłogi pana Łazienkowego



d) oblicz, ile co najmniej płytek trzeba kupić do wyłożenia (zaplanowanych) ścian pana Łazienkowego


Załącznik nr 3

KARTA PRACY NR 3

Pani Lawendowa uwielbia pracować w ogrodzie. Od kilku lat ma swój własny ogródek, w kształcie litery L.
Pewnego dnia musiała podać swojej przyjaciółce pani Kwiatowej pole powierzchni ogródka. Pani Lawendowa nie znała go, ale powiedziała tak: ”Wiesz, nie wiem jaka jest powierzchnia mojego ogródka, ale mogę podać Ci jego wymiary”. Aby było jej łatwiej, narysowała (odręcznie) następujący rysunek:
2m
8mL
3m
3m

a)co zrobisz, aby policzyć pole tej figury



b)oblicz pole powierzchni działki pani Lawendowej, aby pani Kwiatowa wreszcie zaspokoiła swoją ciekawość


Liczyłeś(aś) na dzisiejszej lekcji pole prostokąta i pole kwadratu.
Zapisz wzór (posługuj się wybranymi odpowiednio literkami a, b) na:

a) pole prostokąta

P=...................

b) pole kwadratu

P=..................

Załącznik nr 4

Foliogram nr 1

Zadanie 1
Pan Łazienkowy kupuje płytki do swojej wymarzonej łazienki.
Płytki na ścianę mają wymiary 0,45m x 0,30m.
Płytki na podłogę zaś mają wymiary 0,30m x 0,30m.
Pole powierzchni podłogi to 6 m2.
Pole powierzchni, na których mają być położone płytki ścienne to 14m2

a)oblicz powierzchnię jednej płytki ściennej

0,45 m • 0,3 m = 0,135 m2
Odp.: Powierzchnia jednej płytki ściennej wynosi 0,135 m2.

b)oblicz powierzchnię jednej płytki podłogowej

0,3 m • 0,3 m = 0,09 m2
Odp.: Powierzchnia jednej płytki podłogowej wynosi 0,09 m2.

c) oblicz, ile co najmniej płytek trzeba kupić do wyłożenia nimi podłogi pana Łazienkowego

6 m2 : 0,09 m2 = 66,(6) ≈ 67
Odp.: Do wyłożenia podłogi pana Łazienkowego trzeba kupić co najmniej 67 płytek.

d) oblicz, ile co najmniej płytek trzeba kupić do wyłożenia (zaplanowanych) ścian pana Łazienkowego

14 m2 : 0,135 m2 = 103,7 ≈ 104

Odp.: Do wyłożenia (zaplanowanych) ścian pana Łazienkowego trzeba kupić co najmniej 104 płytki.

Załącznik nr 5

Foliogram nr 2

Oblicz pole powierzchni działki pani Lawendowej, aby pani Kwiatowa wreszcie zaspokoiła swoją ciekawość

Figurę można podzielić np.: na kwadrat i prostokąt. Obliczamy pole tego kwadratu i pole prostokąta. Następnie dodajemy obydwa wyniki i otrzymujemy pole działki pani Lawendowej.

P kwadratu = 3 m • 3 m = 9 m2
P prostokąta = 2 m • 5 m = 10 m2
P figury = 9 m2 + 10 m2 = 19 m2

Odp.: Pole powierzchni działki pani Lawendowej wynosi 19 m2.

II sposób

Obliczamy pole prostokąta o wymiarach 3 m x 8 m, potem odejmujemy od wyniku pole prostokąta 5m x 1m czyli „brakującego fragmentu”.

3m • 8m = 24 m2, 5m • 1m = 5 m2,
24 m2 - 5 m2 = 19 m2
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 3315
 
   Komentarze
Jeszcze nie ma żadnych komentarzy, Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1
  Publikacje

Nowe zasady publikacji
Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Ranking publikacji 
Najczęściej zadawane pytania
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

2000-2014