Katalog

Anna Substyk, 2013-02-25
Ruda Śląska

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich z zakresu aktywności matematycznej

- n +

Prowadząca: Anna S.
Temat: Wiosenny obrazek.
Grupa wiekowa: 3-latki
Obszary edukacyjne i treści programowe:
Obszar 13: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
Treści programowe: kształtowanie orientacji przestrzennej:
- rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni: „nad”, „pod”, „obok”, „na”
Treści programowe: liczenie:
- potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty.

Obszar 8: Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
Treści programowe: śpiewanie piosenek; kształtowanie poczucia rytm i płynności ruchów przy muzyce:
- uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych ze śpiewem,
- próbuje ilustrować treść piosenki ruchem.

Cele ogólne:
Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających:
- określaniu przez dzieci położenia przedmiotów w przestrzeni,
- przeliczaniu w dowolnie wybranym przez siebie zakresie,
- rozwijaniu sprawności ruchowej, płynności ruchów podczas zabawy przy muzyce.


Cele operacyjne:
Dziecko:
- stara się określić położenie przedmiotów w przestrzeni,
- rozumie i stara się używać pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: „nad”, „pod”, „obok”, „na”,
- nabywa umiejętności przeliczania na konkretach w wybranym przez siebie zakresie,
- potrafi przeliczać do trzech,
- próbuje ruchem ilustrować treść piosenki oraz rymowanki,
- nabywa umiejętności współdziałania w zespole,
- nabywa umiejętności dostosowania się do poleceń nauczyciela,


Metody
- Metody czynne wg I. Kwiatowskiej - Topinskiej wykorzystane zgodnie z programem Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatków i dzieci starszych wolniej rozwijających się E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej.
- Metody z zakresu grupy metod aktywizujących: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne.


Formy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- dywaniki,
- zestaw zabawek edukacyjnych,
- tekst rymowanki pt.: „Spacer biedronki”,
- płyta CD z zabawami tanecznymi oraz tekst piosenki pt.: „Pszczółki”,
- emblematy „pszczółek” dla każdego dziecka,
- karta pracy.

Literatura:
1.E.Tokarska, J.Kopala, Zanim będę uczniem. Program wychowania przedszkolnego, Edycja Polska, Warszawa, 2009.
2.E.Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatków i dzieci starszych wolniej rozwijających się. Książka dla rodziców, terapeutów i nauczycieli przedszkola, WSiP, Warszawa, 2000.
3.Zestaw zabawek edukacyjnych stanowiących dopełnienie powyższej pozycji [E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, Wspomaganie (…)]
4.M.M. Skrobacz, Przedszkole trzylatka. Przewodnik metodyczny. Część 3, Grupa edukacyjna S.A., 2009.
5.Płyta CD (Wiosenno-letnie warsztaty muzyczne dla dzieci, Ulubione zabawy muzyczno-ruchowe dzieci).

Przebieg zajęcia

1.Powitanie: dzieci według założeń metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne:
Dzieci w rytmie muzyki witają się:
- ze swoimi częściami ciała
- z koleżanką, kolegą.

2.Praca indywidualna – zgodnie z poleceniami nauczyciela
- Układanie na dywaniku obrazka z kartonowych sylwet - zabawek według określonej instrukcji nauczyciela,
- Przeliczanie motylków,
- Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni (praktyczne stosowanie określeń: „nad”, „pod”, „obok”, „na”).
- Wzbogacenie obrazka dodatkowymi elementami: „pszczółką” oraz „biedronką”.

3. Ilustrowanie ruchem rymowanki pt.: „Spacer biedronki”:
Biedroneczka mała
po trawce biegała.
Nóżkami tupała,
rączkami machała.
Potem się ślizgała
do góry i w dół.
W kółko się kręciła
i piłką bawiła.
Gdy deszczyk zaczął padać,
pod listkiem się skryła
i bardzo zmęczona
spać się położyła.

4.Zabawa ruchowa przy muzyce do piosenki pt.: „Pszczółki” (rozdanie dzieciom emblematów pszczółek): dzieci śpiewając ilustrują ruchem treść zwrotek piosenki:
Słychać w ulu gwar wesoły: „bzy, bzy, bzy”
Wyleciały z ula pszczoły: „bzy, bzy, bzy”
Skrzydełkami pocierają: „ bzy, bzy, bzy”
Na swych głowach czułki mają: „bzy, bzy, bzy”
Ref.: taniec dzieci.
Frunie pszczoła, frunie pszczoła: „raz, dwa, trzy”
Pachną kwiaty dookoła: „raz, dwa, trzy”
Pszczoła chętnie na nie siada: „raz, dwa, trzy”
Bo wspaniała jest zabawa: „raz, dwa, trzy”
Ref.: taniec dzieci.

5.Indywidualna działalność przy stolikach z wykorzystaniem karty pracy
Zgodnie z poleceniem nauczyciela dzieci manipulują sylwetą pszczółki utrwalając pojęcia: „nad”, „pod”, „obok”, „na”.

6.Rekapitulacja zajęcia

7.Zabawa taneczno-ruchowa z zaproszonymi gości pt.: „Siedmiokroczek”: Dzieci:
- podskakują w rytm muzyki,
- zwracają się do środka i wykonują trzy klaśnięcia,
- odwracają się do tyłu i wykonują trzy klaśnięcia,
- wykonują figury: jedna ręka w górze, opuść, druga ręka w górze, opuść (tak długo, jak podpowiada muzyka), dodając kolejno figury: jedna noga do góry, druga noga do góry, klęk prosty na jednej nodze, klęk prosty na drugiej nodze, podparcie w klęku obunożnym na jednej ręce, podparcie w klęku obunożnym na drugiej ręce.
Wyświetleń: 12042


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.