![]() |
![]() |
Katalog Mariola Sylwia Bała, 2013-05-14 Bartoszyce Pedagogika, Scenariusze Scenariusze indywidualnych i zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokimScenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczestnicy: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Pisanki Wielkanocne.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na zadaniu; - doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej; - rozwijanie sprawności manualnej. Cele operacyjne (uczeń): - potrafi na polecenie nauczyciela wskazać pisanki; - potrafi zanurzyć palce w farbie i pokolorować pisankę (samodzielnie lub z pomocą); - porządkuje miejsce pracy; - potrafi wybrać instrument perkusyjny i akompaniować podczas słuchania piosenki. Metody pracy: oglądowe, słowne, praktyczne. Środki dydaktyczne: - różnego rodzaju pisanki, koszyk; - rysunek jajka do malowania; - farby kryjące; - instrumenty perkusyjne (grzechotki, kołatki, trójkąty); - CD z nagraniem. Przebieg zajęć: 1. Powitanie poprzez uścisk ręki nauczyciela i każdego ucznia. 2. Zapoznanie z tematyką zajęć: zabawy pisankami – oglądanie, dotykanie, turlanie po stoliku, wkładanie pisanek do koszyka. Zwrócenie uwagi na różnorodność technik, jakimi zostały wykonane pisanki. 3. Zajęcia plastyczne: wykonanie pracy plastycznej pt. „Kolorowe pisanki” – wypełnianie konturu jajka narysowanego na sztywnym papierze kolorowymi farbami (przy pomocy rąk). 4. Porządkowanie miejsc pracy, przejście do toalety: mycie rąk i osuszanie ich ręcznikiem. 5. Przejście z łazienki do sali zajęć. 6. Zajęcia muzyczne – słuchanie piosenki pt. „Pisanki”, akompaniament na wybranych przez dzieci instrumentach perkusyjnych (grzechotki, kołatki, trójkąty). 7. Podsumowanie zajęć – omówienie czynności wykonywanych podczas zajęć, ocena pracy i zachowania ucznia – nagrodzenie za aktywne uczestnictwo. 8. Zakończenie zajęć. Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczestnicy: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Zabawy baziami.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na danym zadaniu; - rozwijanie mowy biernej; - doskonalenie percepcji wzrokowej; - ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Cele operacyjne (uczeń): - potrafi odróżnić bazie od innych roślin i umieścić je w wazonie (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki); - potrafi posmarować klejem gałązkę wyciętą z brystolu i przykleić na nią kulki z waty (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki); - stara się wykonać pracę estetycznie; - porządkuje swoje miejsce pracy. Metody pracy: oglądowe, słowne, naśladownictwa, praktyczne. Środki dydaktyczne: - bazie, kwiatki, gałązki drzew; - wazon; - wata, klej; - kartka z przyklejoną gałązką z brązowego brystolu; - nagranie CD. Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów. 2. Odwołanie się do wycieczki, przypomnienie roślin widzianych na spacerze. 3. Zabawy baziami – wybieranie bazi spośród innych roślin znajdujących się na stoliku, oglądanie, dotykanie, przekładanie z ręki do ręki, próby wkładania bazi do wazonu, wydawanie poleceń „weź”, „daj”, „włóż”. 4. Zajęcia plastyczne: wykonanie pracy plastycznej pt. „Bazie” – przyklejanie kulek z waty na wcześniej przygotowaną gałązkę na papierze. 5. Porządkowanie przez dzieci swoich miejsc pracy, przejście do toalety: mycie rąk i osuszanie ich ręcznikiem. 6. Przejście z łazienki do sali zajęć. 7. Zajęcia relaksacyjne – słuchanie piosenek o wiośnie, oraz „odgłosów przyrody” (nagranie CD). 8. Podsumowanie zajęć – omówienie czynności wykonywanych podczas zajęć, ocena pracy i zachowania ucznia – nagrodzenie za aktywne uczestnictwo. 9. Zakończenie zajęć. Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczestnicy: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Mikołaje z butelek po ketchupie.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na danym zadaniu; - doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej; - rozwijanie sprawności manualnej. Cele operacyjne (uczeń): - potrafi posmarować klejem elementy twarzy Mikołaja i przykleić je na butelkę (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki); - potrafi posmarować klejem czapkę z bibuły i przykleić ją na głowę Mikołaja, oraz przyozdobić ją watą (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki); - stara się wykonać pracę estetycznie; - porządkuje swoje miejsce pracy. Metody pracy: słowna, oglądowa, naśladownictwa, praktycznego działania. Środki dydaktyczne: - klej roślinny, czerwona bibuła na czapeczkę, wata; - wcześniej narysowane na papierze i wycięte przez nauczycielkę elementy twarzy Mikołaja (broda z wąsami, oczy, brwi); - nagrania CD. Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów. 2. Przygotowanie butelek po ketchupie, kleju, elementów twarzy Mikołaja, bibuły i waty. 3. Zamocowanie na głowie Mikołaja czapki wykonanej z czerwonej bibuły i ozdobienie jej watą (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki). 4. Naklejanie na butelkę oczu, brwi, wąsów z brodą (samodzielnie lub z pomocą nauczycielki). 5. Porządkowanie przez dzieci swoich miejsc pracy, wyjście do toalety: mycie rąk i osuszanie ich ręcznikiem. 6. Przejście z łazienki do sali zajęć. 7. Zajęcia relaksacyjne – słuchanie piosenek pt.: „Mikołaj”, „Zostań z nami Mikołaju” (nagrania CD). 8. Podsumowanie zajęć – omówienie czynności wykonywanych podczas zajęć, ocena pracy i zachowania ucznia – nagrodzenie za aktywne uczestnictwo. 9. Zakończenie zajęć. Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczestnicy: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Doskonalenie orientacji w schemacie ciała – program aktywności M. i Ch. Knillów.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na danym zadaniu; - doskonalenie koordynacji ruchowej; - rozwijanie sprawności motorycznej. Cele operacyjne (uczeń): - próbuje nawiązać kontakt emocjonalny; - ma poczucie bezpieczeństwa; - ma świadomość własnego ciała. Metody pracy: metoda Knillów. Środki dydaktyczne: - nagrania CD z programem specjalnym M. i Ch. Knillów; - maty do ćwiczeń. Przebieg zajęć: 1. Powitanie uczniów. 2. Przygotowanie zajęć – rozkładanie maty, zajęcie miejsc na macie. Po włączeniu nagrania staramy się przyciągnąć uwagę dzieci. Ten czas poświęcamy również na wprowadzenie spokojnej i bezpiecznej atmosfery. Dzieci wyżej funkcjonujące ćwiczą samodzielne, dzieci mniej sprawne ruchowo ćwiczą z pomocą nauczyciela lub pomocą nauczyciela. 3. Program Specjalny SPH – (25 min.): kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, zaciskanie i otwieranie dłoni, klaskanie, poklepywanie policzków, poklepywanie brzucha, poklepywanie ud, ruch stóp / nóg, przewracanie się, relaksacja. 4. Zakończenie zajęć – gdy muzyka się kończy, dzieci składają maty (samodzielnie lub z pomocą nauczyciela). 5. Przejście z sali do toalety: mycie rąk i osuszanie ich ręcznikiem. 6. Przejście z łazienki do sali zajęć. 7.Zakończenie zajęć. Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczestnicy: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Doskonalenie umiejętności związanych z samoobsługą: spożywanie posiłku, mycie zębów, mycie i wycieranie rąk oraz twarzy.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na danym zadaniu; - doskonalenie czynności samoobsługowych; - doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Cele operacyjne (uczeń): - właściwie posługuje się łyżką, widelcem, kubkiem; - samodzielnie spożywa posiłek; - w sposób kulturalny spożywa posiłek; - myje i wyciera ręce oraz twarz (samodzielnie lub z pomocą). Metody pracy: praktycznego działania. Środki dydaktyczne: - naczynia, sztućce; - przybory toaletowe do mycia. Przebieg zajęć: 1. Przygotowanie się do spożycia posiłku: samodzielne mycie rąk; nałożenie fartuszków przez nauczyciela. 2. Zajęcie przez dzieci swoich miejsc przy stole. 3. Rozróżnianie przez ucznia poszczególnych sztućców rozłożonych na stole. 4. Estetyczne spożywanie posiłku przez dzieci, użycie łyżki i widelca (samodzielnie lub z pomocą nauczyciela). 5. Odejście od stołu po zjedzeniu obiadu i przejście do łazienki. 6. Zdejmowanie fartuszków po zjedzeniu posiłków (samodzielnie lub z pomocą nauczyciela). Rozpoznawanie i nazywanie przyborów higienicznych znajdujących się w toalecie. Wykonywanie czynności: a) mycie rąk i twarzy: - odkręcenie wody, - regulacja strumienia i temperatury wody, - zmoczenie wodą rąk, - namydlenie rąk, - mycie rąk, - spłukanie wodą, - mycie twarzy, - opłukanie rąk wodą, - zakręcenie kurka wody, - osuszanie rąk i twarzy ręcznikiem. b) mycie zębów: - odkręcenie kurka, uregulowanie temperatury wody, nalanie letniej wody do kubka, - odkręcenie pasty do zębów, - wyciśnięcie odpowiedniej ilości pasty na szczoteczkę, - szczotkowanie zębów, - wypłukanie jamy ustnej wodą z kubka, - wytarcie buzi i rąk ręcznikiem. 7. Przejście z łazienki do sali zajęć. 8. Podsumowanie zajęć – omówienie czynności wykonywanych podczas zajęć, ocena pracy i zachowania ucznia. 9. Zakończenie zajęć, odpoczynek i relaksacja przy muzyce. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla ucznia niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczeń: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Ćwiczenia rewalidacyjne z wykorzystaniem piłek.” Cele ogólne: - koncentrowanie uwagi na danym zadaniu; - doskonalenie zmysłu dotyku, wzroku, słuchu; - ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Cele operacyjne (uczeń): - potrafi wybrać wszystkie piłki znajdujące się wśród innych przedmiotów; - wykonuje ćwiczenia z elementami rzutu i toczenia; - składa obrazek z części (samodzielnie lub z pomocą); - koloruje obrazek przedstawiający piłkę. Metody pracy: oglądowe, słowne, naśladownictwa, praktyczne. Forma organizacji pracy: indywidualna praca dziecka. Środki dydaktyczne: - obrazek z piłką do złożenia; - kartka z narysowaną piłką do pokolorowania; - strużyny z kredek ołówkowych; - piłki różnej wielkości; - kosz, zabawki (miś, klocki, samochody); - nagranie CD. Przebieg zajęć: 1. Powitanie poprzez uścisk ręki nauczyciela i ucznia, zaśpiewanie przez nauczyciela piosenki„ Witaj …, witaj …, jak się masz, jak się masz, wszyscy Cię kochamy, wszyscy Cię kochamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas”. 2. Zapoznanie z tematyką zajęć – składanie obrazka przedstawiającego piłkę rozciętego na dwie części. 3. Zabawy z piłkami o różnej wielkości i różnej powierzchni – gładka, kolczasta, miękka oraz piłka z dzwonkami: dotykanie piłek palcami, całą dłonią; rzucanie do nauczycielki, do kosza; chwytanie; turlanie po stole lub podłodze; odbija¬nie od podłogi. 4. Rozpoznawanie piłek wśród innych przedmiotów. Na polecenie nauczycielki ”wybierz wszystkie piłki” dziecko wybiera z ustawionych przedmiotów na stole wszystkie piłki. 5. Rozcieranie strużyn z kredek ołówkowych w konturach piłki narysowanej na kartce. 6. Porządkowanie sali. Przejście z sali do toalety: mycie rąk i osuszanie ich ręcznikiem. 7. Przejście z łazienki do sali zajęć. 8. Podsumowanie zajęć – omówienie czynności wykonywanych podczas zajęć, ocena pracy i zachowania ucznia – nagrodzenie za aktywne uczestnictwo. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla ucznia niepełnosprawnego intelektualnie w stopniu głębokim Data: ………………………………….. Uczeń: ………………………………….. Prowadząca: ………………………………….. Temat: „Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo – ruchową.” Cele ogólne: - doskonalenie percepcji wzrokowej; - rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej; - wyrabianie sprawności manualnej i precyzji ruchów; - doskonalenie umiejętności różnicowania kształtów i kolorów; - koncentracja uwagi na danym zadaniu; - słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela. Cele operacyjne (uczeń): - sortuje figury według koloru; - sortuje figury według kształtu; - potrafi dopasować obrazki do ich odpowiedników na planszy; - umieszcza poszczególne elementy układanki w odpowiednim miejscu; - potrafi nawlec korale na sznurowadło. Metody pracy: oglądowe, słowne, naśladownictwa, praktycznego działania. Forma organizacji pracy: indywidualna praca dziecka. Środki dydaktyczne: układanki, duże korale, grube sznurowadło, układanka ,, Domek” – plansza z wzorem i elementy układanki. Przebieg zajęć: 1. Powitanie poprzez uścisk ręki ucznia. 2. Segregowanie figur według koloru (żółte, czerwone i niebieskie figury). 3. Segregowanie figur według kształtu (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt). 4. Dopasowywanie kształtów do ich odpowiedników na obrazku (układanka „Domku” na planszy z wzorem z podstawowych figur geometrycznych). 5. Umieszczanie kształtów – figur (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) w odpowiednim miejscu (układanka kształty na palikach). 6. Uzupełnianie układanki wtyczkowej według kolorów. 7. Nawlekanie korali na sznurowadło. 8. Porządkowanie sali. 9. Zakończenie zajęć. Opracowała: Mariola Sylwia Bała Wyświetleń: 6573
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |