Katalog

Beata Zarębska - Jachymek, 2013-06-28
Komarów-Osada

Ogólne, Referaty

Promocja szkoły w środowisku lokalnym

- n +

Promocja szkoły w środowisku lokalnym

Rynek usług edukacyjnych, także na poziomie konkurowania ze sobą szkół publicznych, zaczyna coraz wyraźniej dawać znać o sobie. W znacznym stopniu wiąże się to z decentralizacją zarządzania szkołami. Od dłuższego czasu podmiotem decydującym o losach szkół podstawowych i gimnazjów są samorządy lokalne, a w sposób pośredni także rodzice uczniów uczęszczających do tych placówek.

Aby szkoła była najczęściej wybierana w lokalnym środowisku, należy zadbać o jej odpowiedni wizerunek.

1. Dbać o dobrą opinię o szkole w lokalnym środowisku. Należy zrobić wszystko, aby o szkole mówiło się dobrze, unikać różnego rodzaju afer i niedomówień.

2. Szkoła powinna czymś się wyróżniać w środowisku na tle innych placówek oświatowych, powinna mieć swój styl. Na przykład szkoła jest znana z tego, że preferuje wychowanie przez uczestnictwo w kulturze, przez co organizuje wycieczki do teatru, funkcjonuje dyskusyjny klub filmowy, odbywają się spotkania z twórcami i artystami itp. Albo wyróżnia się tym, że stwarza większe niż gdzie indziej możliwości uprawiania sportu. Również turystyka, ekologia, informatyka może nadać charakterystyczny styl placówce. Ale mieć swój styl, to nie tylko preferować jakieś dziedziny. Może to być również forma stylu wychowawczo-kulturowego. Na przykład szkoła wyróżnia się tym, że nie ma tam przemocy, że nie dopuszcza się w niej do żadnych form agresji między uczniami.

3. Wykorzystać naturalne cechy szkoły. Na przykład reklamować szkołę jako nową placówkę z przestronnymi korytarzami, dużymi jasnymi klasami. Czy też z wielkimi tradycjami historycznymi, ale nowocześnie funkcjonującą, posiadającą komputery, studio telewizji kablowej oraz prowadzoną według nowoczesnych metod nauczania i wychowania. Warto również promować walory środowiska przyrodniczego szkoły takie jak położenie na skraju lasu czy nad jeziorem.

4. Wykorzystać szeroko lokalne media, aby o szkole mówiło się nie tylko dobrze, ale również wyczerpująco i często. Wiele jest okazji, aby o szkole ukazała się mniejsza lub większa wzmianka. Wydarzenia takie jak sukces ucznia na olimpiadzie szkolnej, oddanie do użytku nowego skrzydła budynku czy sali gimnastycznej etc. to okazje do artykułu, reportażu czy też wywiadu itp.


5. Pracownicy szkoły powinni odnosić się do uczniów, rodziców i wszystkich innych osób, które przychodzą do szkoły zawsze życzliwie i z kulturą.

6. Ważna jest postawa pracowników "pierwszego kontaktu". W szkole najczęściej są to: woźna, sekretarka. Z nimi najczęściej spotyka się, zanim dotrze do dyrektora, klient szkoły (czyli potencjalny odbiorca proponowanej przez placówkę usługi edukacyjnej). Co bowiem myśleć o szkole, w której, na pytanie o sekretariat, woźna macha szczotką w nieokreślonym kierunku, zaś pani w sekretariacie zamiast udzielić wyczerpującej odpowiedzi mruczy pod nosem monosylabami? A po drodze do sekretariatu widzi się rozwrzeszczanego nauczyciela, szarpiącego się z uczniami... Ważne jest, aby schludnie ubrana woźna zaprowadziła do sekretariatu, w którym pani udzieli wyczerpującej informacji, a w razie jakiejś trudności wykaże chęć pomocy.

7. Bardzo ważna jest również estetyka otoczenia i wygląd zewnętrzny budynku. Zadbana, kolorowa elewacja, kwietniki.

8. Dbać o estetykę i czystość wewnątrz szkoły. Przy wejściu powinna wisieć estetycznie wykonana informacja o szkole, a także o dyrekcji i nauczycielach, ściany nie tylko czyste, ale odpowiednio udekorowane - w całej szkole widać dobrego gospodarza.

9. Upowszechniać informacje o szkole. Może to mieć różną formę - plakatu, komunikatu prasowego, a także różnego rodzaju gadżetów: breloków, zakładek, kalendarzyków.
W związku z tym informacja, zwłaszcza drukowana, musi spełniać następujące warunki:
- Zawierać komplet podstawowych danych o szkole: pełna nazwa, adres, telefony, numer pokoju, gdzie można otrzymać dodatkowe informacje itp.
- Wyraźnie też trzeba podkreślić to, czym można przyciągnąć potencjalnych uczniów, czym szkoła wyróżnia się od innych szkół (a może nawet je przebija?). Na przykład - nauka języków obcych.
- Tekst informacji o szkole musi być krótki i zwięzły, napisany niezbyt długimi, prostymi zdaniami, zrozumiałym dla każdego językiem.

10. Formy promocji trzeba wciąż zmieniać, dostosować do nowo powstających potrzeb, do nowej sytuacji.

Nasze Gimnazjum nie może skorzystać z niektórych w/w sposobów promocji: lokalne media sporadycznie zamieszczają informacje o naszej szkole, na zakup różnego rodzaju gadżetów nie jest łatwo znaleźć sponsora, a o reklamowaniu szkoły jako nowoczesnego, dużego obiektu, gdy jest się tylko „lokatorem” w budynku Szkoły Podstawowej, nie może być mowy.
Analizując jednak wizerunek, jaki Gimnazjum wypracowało przez poprzednie lata, możemy być dumni z tego, jak szkoła postrzegana jest w środowisku lokalnym i nie tylko.
Uczniowie mają szansę uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach organizowanych na szczeblu szkolnym i gminnym: konkursy przedmiotowe, konkursy językowe, konkursy ekologiczne, recytatorskie, śpiewacze, plastyczne, prozdrowotne, wiedzy o UE, zawody sportowe w różnych dyscyplinach.
Uczniowie reprezentują szkołę w środowisku lokalnym uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych z okazji: Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Dnia Edukacji Narodowej, Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Rocznicy Bitwy Pod ………………. Przygotowując montaże słowno-muzyczne na uroczystości patriotyczne, szkoła współpracuje z Samorządowym Ośrodkiem Kultury, a na uroczystości patriotyczno-religijne lub religijne (np. rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II, Przegląd Pieśni Religijnej) również z proboszczem tutejszej parafii oraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Współpraca z warsztatami przebiega również na płaszczyźnie sportowej, a niektórzy uczniowie pomagają niepełnosprawnym uczestnikom warsztatów jako wolontariusze.
Jeżeli już mowa o współpracy, należy nadmienić, że współpracujemy również z klubem seniora „Legenda”, ludowym zespołem „Borowianki”, Ochotniczą Strażą Pożarną, przedstawicielami kombatantów, twórcami ludowymi.
Szkoła nasza jest widoczna, nie tylko na terenie gminy, ale w powiecie, województwie, kraju i za granicą. A wszystko to dzięki udziałom w konkursach (Przegląd kolęd różnych narodów, Międzyszkolny konkurs fizyczny, Międzynarodowy konkurs języka angielskiego „Test Oxford Plus”, Światowe obchody dni Frankofonii), warsztatach (warsztaty plastyczne organizowane przez Liceum Plastyczne w …………), przedstawieniach teatralnych w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego „Ego”, wizyty w redakcjach Tygodnika …………….. i Kroniki ……….., wizyty w studiu Telewizji ………., prezentacja jasełek w Domu Opieki Społecznej w …………., wizyta i przekazanie zebranych słodyczy dla dzieci z Domu Małego Dziecka w …………….., wizyta w Schronisku dla Zwierząt i przekazanie drobnej kwoty pieniężnej uzyskanej ze sprzedaży gazetki szkolnej.
Ogromne zasługi w promocji szkoły mają nasi sportowcy. Nie sposób wymienić wszystkich imprez sportowych, w których brali udział, ale wspomnieć należy turnieje piłki ręcznej i nożnej, biegi przełajowe, biegi narciarskie (w tym Memoriał ………………) i mecze piłki ręcznej z drużyną szkoły sportowej z ………………………. na Ukrainie.
Szkoła uczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, nad którymi czuwa Samorząd Uczniowski (Góra grosza, współpraca z Wydawnictwem Artystów Malujących Ustami i Nogami „AMUN”, współpraca z fundacją „Pomóż i Ty”).
Nasze Gimnazjum stwarza uczniom możliwość poznania historii, walorów kraju i miejsc kultu religijnego wycieczki. Tradycją stała wycieczko-pielgrzymka uczniów klas trzecich Częstochowa – Kraków – Wadowice - Zakopane oraz Majdanek – Lublin – Kozłówka. Oprócz tego uczniowie mieli okazję podziwiać uroki Chełma jego podziemi kredowych, Bolestraszyce i arboretum, Sanok i muzeum budownictwa ludowego, Bełżec i obóz zagłady, Oświęcim i obóz zagłady, Bałtów i park jurajski, Bieszczady i ich najwyższy szczyt – Tarnica. I wiele innych bliższych okolic.
Szkoła dba również o upowszechnianie informacji o szkole. Wydane zostają corocznie foldery informacyjne dla przyszłych uczniów ich rodziców, redagowana jest również szkolna gazetka „U nas o nas”, goście odwiedzający naszą szkołę mogą obejrzeć stałe i okolicznościowe gazetki ścienne oraz zapoznać się z prezentowanymi na planszach sukcesami uczniów szkoły i zdobytymi przez sportowców pucharami.

Beata Zarębska - Jachymek
Wyświetleń: 773


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.