Katalog

Jolanta Cholewa, 2014-02-07
Dębica

Chemia, Konspekty

Kwasy i zasady - utrwalenie wiadomości.

- n +

KONSPEKT LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ W KL. II GIMNAZJUM



Temat: KWASY I ZASADY – UTRWALENIE WIADOMOŚCI


CELE LEKCJI:
a) dydaktyczno – wychowawcze:
- zapoznanie uczniów z nową metodą utrwalania wiadomości;
- podsumowanie i zebranie wiadomości o kwasach i wodorotlenkach;
- wyrobienie umiejętności pracy w grupach;
- rozwijanie nawyków poprawnego i ścisłego wypowiadania swoich myśli w czasie rozwiązywania problemu;
- ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci.
b) operacyjne:
- uczeń powinien umieć określać właściwości kwasów i wodorotlenków;
- uczeń powinien umieć zidentyfikować kwasy, zasady i wodę;
- uczeń powinien umieć napisać równania reakcji otrzymywania kwasów i zasad, równania dysocjacji i rozkład nietrwałych kwasów;
- uczeń powinien rozróżnić kwasy i wodorotlenki w najbliższym otoczeniu;
- uczeń powinien bezpiecznie wykonać doświadczenia z użyciem kwasów i zasad.

Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Metoda: słowno – oglądowo – praktyczna
Środki dydaktyczne: roztwory H2SO4, NaOH, woda, wskaźniki, koperty z puzzlami do układania przez uczniów, zadania dla poszczególnych grup.





PRZEBIEG LEKCJI:

- podział uczniów na 5 grup ćwiczeniowych;
- przydzielenie zadań;
- informacja o sposobie punktowania.

Zadania: grupa I grupa II grupa III grupa IV grupa V
z. 1
z. 2
z. 3
z. 4
z. 5
z. 6
z. 7

Część właściwa:

Zadanie 1.
Rozpoznanie substancji chemicznych (kwasów i wodorotlenków) na podstawie ich życiorysów.

Zadanie 2.
Zidentyfikowanie za pomocą wskaźnika przygotowanych w trzech probówkach roztworów: kwasu, zasady i wody. Określenie odczynu i typu związku chemicznego.

Zadanie 3.
Układanie puzzli chemicznych – wzorów strukturalnych kwasów i zasad.

Zadanie 4.
Chemiczny „KIM” – uczniowie dwie minuty przyglądają się wzorom tlenków, kwasów i zasad, po czym odpowiadają na przygotowane pytania.

Zadanie 5.
Wskazanie błędnych określeń w zdaniach i zastąpienie ich właściwymi określeniami.

Zadanie 6.
Uzupełnianie równań chemicznych.

Zadanie 7.
Quiz – poszczególne grupy losują po cztery pytania z przygotowanego zestawu.

Zadanie na ocenę celującą
Jak bezpiecznie można zidentyfikować stężone kwasy: kwas solny, kwas siarkowy(VI) i kwas azotowy(V)?

Rekapitulacja:
- obliczanie liczby punktów, które zdobyły poszczególne grupy;
- ustalenie kolejności miejsc zajętych przez poszczególne grupy;
- podsumowanie pracy w grupach (omówienie i wyjaśnienie popełnionych błędów).

Ewaluacji zajęć:
Jak oceniasz swoje przygotowanie do lekcji?
Jak oceniasz swoją aktywność (pracę) na lekcji?

Proponowana punktacja:
Zad. 1 – 6 p
Zad. 2 – 3 p + 3 p
Zad. 3 – 5 p
Zad. 4 – 11 p
Zad. 5 – 5 p
Zad. 6 – 6 p
Zad. 7 – 4 p






Zadanie 1.
Poniżej przedstawiono życiorysy kwasów i wodorotlenku. Jaki to kwas i wodorotlenek?

1. Jestem kwasem o najprostszej budowie. Moja cząsteczka składa się z 2 atomów, 2 różnych pierwiastków. Jestem kwasem, którego roztwór o bardzo małym stężeniu bierze udział w procesie trawienia w żołądku każdego z Was.

2. Jestem kwasem, którego cząsteczka zbudowana jest z 7 atomów należących do 3 różnych pierwiastków.
Gdym stężony, tom jak olej,
Lepiej sukni mną nie polej.
Wchłaniam wodę z otoczenia,
Co stężenie moje zmienia.
Gdy rozcieńczyć chcesz bezpiecznie,
Mnie do wody lej koniecznie.

3. Jestem cząsteczką składającą się z 3 atomów. Jestem substancją barwy białej o właściwościach higroskopijnych, silnie żrących, śliską w dotyku. Barwię roztwór fenoloftaleiny na kolor malinowy. Wykorzystuje się mnie między innymi do produkcji mydeł.


Zadanie 4.
Chemiczny „KIM”

Na2O KOH
Ca(OH)2 H2SO4
H2CO3 N2O5
HCl
HNO3
NaOH


Pytania:
1. Ile wśród podanych związków jest:
tlenków –
kwasów –
zasad –
Podaj nazwy kwasów i zasad:




2. Ile jest związków azotu?




Zadanie 5.
Błędne określenia w zdaniach zastąp właściwym określeniem:
1. Woda przewodzi prąd elektryczny.
2. Kwas azotowy(V) jest kwasem słabym.
3. Wodorotlenek sodu to substancja stała, trudno rozpuszczalna w wodzie.
4. Kwas węglowy jest kwasem silnym.
5. Kwasy można otrzymać w reakcji tlenków metali z wodą.


Zadanie 6.
Uzupełnij równania reakcji:
- Na + ............. → NaOH + .............
- H3PO4 → ............. + .............
- H2SO3 → ............. + H2O





Zadanie 7.
QUIZ
1. Polska nazwa pierwiastka, który jest rzeczywiście niezbędnym składnikiem kwasu, jego jony są obecne w roztworze każdego kwasu.
2. Pod jej działaniem na tlenki metali powstają kwasy.
3. Jaki jest odczyn wody destylowanej?
4. Jak otrzymasz NaOH – podaj 2 metody.
5. Każdy z nas ma w swoim żołądku roztwór tego kwasu.
6. Ten kwas nazywany jest „krwią przemysłu chemicznego”.
7. Jak dysocjują wodorotlenki?
8. Barwa papierka uniwersalnego w roztworach o odczynie kwasowym.
9. Tlenek, który w reakcji z wodą tworzy kwas.
10. Związek pierwiastka z tlenem.
11. Jak się nazywa proces, podczas którego następuje rozpad cząsteczek na jony?
12. Jakie są przyczyny powstawania kwaśnych deszczów?
13. Jakie jony odpowiadają za kwaśny smak kwasów, a jakie za zawartość wodorotlenków?
14. Podaj definicję cząsteczkową kwasu.
15. Podaj definicję jonową kwasu.
16. Jak otrzymujemy kwasy tlenowe?
17. Jak można otrzymać kwas solny?
18. Jak nazywa się substancja, której wodny roztwór przewodzi prąd elektryczny?
19. Co to są wskaźniki – indykatory?
20. Podaj nazwisko polskiego chemika, który opracował technologię produkcji kwasu azotowego(V).
21. Jaką wartość przyjmuje pH w roztworach o odczynie kwasowym, zasadowym i obojętnym?
22. Dlaczego należy wlewać kwas do wody?
23. Co to jest elektrolit? Podaj przykłady.
24. Jak otrzymujemy kwasy beztlenowe.




Zadanie na ocenę celującą
Jak bezpiecznie można zidentyfikować stężone kwasy:
kwas solny
kwas siarkowy(VI)
kwas azotowy(V)




Opracowała
mgr Jolanta Cholewa
Wyświetleń: 1217


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.