Katalog

Joanna Ozga, 2015-07-27
Frysztak

Awans zawodowy, Sprawozdania

Awans zawodowy.

- n +

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PLANU ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA MIANOWANEGO

Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1

Zapoznanie z procedurą awansu zawodowego


Swoją pracę w Zespole Szkół w Żyznowie rozpoczęłam 1 września 2006 roku jako nauczycielka języka polskiego. Starałam się i staram, by wiedza zdobyta w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie czy we Wszechnicy w Krośnie procentowała i przynosiła pozytywne efekty w mojej pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Swój staż na nauczyciela dyplomowanego, jeszcze przed napisaniem planu rozwoju zawodowego, rozpoczęłam od wstępnej oceny własnych umiejętności. Musiałam się zastanowić, co jest dla mnie ważne, co chcę osiągnąć. Wszystkie rozważania pomogły mi w opracowaniu mojej ścieżki awansu na nauczyciela dyplomowanego, którą realizowałam starając się spełnić wymagania egzaminacyjne.
Zgodnie z brzmieniem Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli w okresie odbywania stażu zrealizowałam następujące zadania:
 Zapoznałam się z procedurą awansu zawodowego.
W tym celu przestudiowałam przepisy prawa oświatowego, a w szczególności:
 Kartę Nauczyciela,
 Rozporządzenie MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego,
 na bieżąco śledziłam strony internetowe poświęcone sprawom nauczycieli: www.ko.rzeszow.pl, www.profesor.pl, www.men.gov.pl, www.literka.pl, www.awans.pl .
Po analizie przepisów prawa oświatowego regulującego system awansu zawodowego nauczycieli opracowałam plan rozwoju zawodowego i złożyłam dyrektorowi placówki wniosek o rozpoczęcie stażu.

Efekty:
Analiza przepisów prawa związanych z awansem zawodowym pozwoliła mi na określenie celów operacyjnych oraz prawidłowe opracowanie dokumentów niezbędnych do realizacji ścieżki kariery zawodowej. Stworzyłam projekt planu rozwoju zawodowego, napisałam sprawozdanie z przebiegu stażu. Wszystkie dokumenty złożyłam w odpowiednim terminie.
Realizacja planu rozwoju zawodowego miała znaczny wpływ na mój rozwój zawodowy i na podniesienie poziomu pracy szkoły , w której pracuję. Wzbogaciła mnie o nową wiedzę merytoryczną i pedagogiczną, a także o nowe doświadczenia.
Zaplanowane zadania ujęte w planie udało mi się zrealizować.

Opis i analiza wymagań

Tworzenie i współtworzenie dokumentów określających zasady funkcjonowania i organizacji szkoły


• Zapoznałam się ze zmianami w dokumentach określających zasady funkcjonowania i organizacji szkoły: Statut, WSO, Program Wychowawczy, Program Profilaktyczny, Procedury reagowania w sytuacjach trudnych.
• Tworzyłam dokumenty szkolne:
 PSO z języka polskiego,
 Plan pracy wychowawcy kl. IV, I, II i III gimnazjum,
 opracowałam formy dostosowania wymagań dla uczniów z opiniami, KIPU,
 opracowałam kryteria oceny poszczególnych form wypowiedzi,
 stworzyłam Program edukacji teatralnej, Indywidualny program pracy z dzieckiem upośledzonym w stopniu lekkim, Plan pracy warsztatów teatralnych i kabaretowych oraz plan pracy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zajęć przygotowujących do sprawdzianu po kl.VI czy egzaminu gimnazjalnego.
• Współtworzyłam dokumenty szkolne:
 Program Profilaktyczny,
 Program Wychowawczy,
 WSO,
 Statut,
 IPET dla dziecka upośledzonego w stopniu lekkim.

Efekty:
Dzięki moim działaniom szkoła może pochwalić się przejrzystą, spójną i zgodną z przepisami prawa oświatowego dokumentacją , co zdecydowanie usprawnia jej działanie i przyczynia się do podniesienia efektywności pracy szkoły. Również dzięki temu szkoła uzyskała dobrą ocenę w ewaluacji zewnętrznej.


Opis i analiza wymagań

Aktywne uczestnictwo w pracach organów szkoły

• Aktywnie uczestniczyłam w pracach organów szkoły:
Przez cały okres mojej pracy aktywnie uczestniczyłam w pracach organów szkoły związanych z realizacją jej podstawowych funkcji i wynikających z nich zadań.
 Brałam udział we wszystkich zebraniach rady pedagogicznej.
 Pracowałam w zespole ds. udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, tworzyłam KIPU dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, opracowałam formy i sposoby dostosowania wymagań do indywidualnych potrzeb ucznia.
 Pracowałam w zespole ds. motywacji: przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, analiza ankiet, opracowanie planu działań zmierzających do podniesienia motywacji wśród uczniów, przygotowanie prezentacji nt. motywacji i czynników motywujących uczniów do nauki, przeprowadzenie szkoleniowej rady pedagogicznej poświęconej motywacji, przygotowanie materiałów dla nauczycieli i rodziców.
 Opracowałam wyniki EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ – przestrzeganie norm społecznych (praca w zespole).
 Pracowałam w zespole ds. nowelizacji WSO

Efekty:
Praca nad tymi dokumentami, ich ewaluacją dała mi możliwość aktywnego tworzenia „wewnątrzszkolnego prawa” oraz zaznajomienia się z prawnymi aspektami funkcjonowania szkoły. Dokonane zmiany usprawniły funkcjonowanie szkoły oraz dały satysfakcję wszystkim, którzy pragnęli, aby placówka dobrze funkcjonowała. Pozwoliły uczniom, rodzicom i nauczycielom spojrzeć na szkołę jako przyjazne środowisko, otwarte na współpracę, dbające i wspomagające rozwój ucznia.

 Brałam aktywny udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, których tematyka wynikała z bieżących potrzeb zgłaszanych przez nauczycieli oraz uwzględniała zmiany w systemie oświaty. Tematyka tych spotkań dotyczyła między innymi: oceniania i promowania uczniów, procedur przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu, konstruowania Programu poprawy wyników nauczania.
 Przedstawiałam opracowane przeze mnie analizy wyników próbnych sprawdzianów w klasie VI (WSiP, GWO, Operon), sprawdzianu szóstoklasisty (OKE), próbnych egzaminów gimnazjalnych, analizę wyników egzaminu gimnazjalnego oraz przygotowałam wraz z dyrektorem szkoły analizę kontekstową wyników uzyskanych przez uczniów.
 Przedstawiłam raport z wyników ewaluacji wewnętrznej nt.: „W szkole respektowane są normy społeczne”.
 Prowadziłam szkoleniowe rady pedagogiczne:
 Zapoznałam grono pedagogiczne z wynikami przeprowadzonych badań dot. czynników motywujących uczniów jak i poziomu motywacji uczniów
 Prowadziłam szkolenie nt. motywacji i czynników motywujących.
 Zapoznałam nauczycieli z procedurami postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością (szkolenie w ramach WDN).

 Współpracuję z pedagogiem szkolnym, Samorządem Uczniowskim.
 Współpracowałam z Radą Rodziców.
 Wspólnie z klasową Radą Rodziców zorganizowałam wigilię klasową- spotkanie nauczycieli i uczniów kl.III gim.
 Współorganizowałam zabawę andrzejkową, sylwestrową.

Efekty:
Korzystanie z doświadczeń innych nauczycieli, możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, integracja grona pedagogicznego, a tym samym poprawa relacji panujących między nami, większa świadomość zadań, które przed nami stoją oraz poczucie współodpowiedzialności zdecydowanie miały pozytywny wpływ na podniesienie jakości pracy szkoły.
• Wykonuję wszystkie powierzone przez dyrektora obowiązki:
 Piszę artykuły na stronę internetową szkoły i do gazety lokalnej „Waga i Miecz”.
 Opracowałam i zrealizowałam cele i zadania projektu gimnazjalnego, przygotowałam prezentację projektu gimnazjalnego „Żyznów- bo tu wyrosłem” oraz degustację potraw regionalnych.
 Sprawowałam opiekę nad salą lekcyjną i gazetką klasową oraz przygotowywałam gazetki okolicznościowe na korytarzu szkolnym.
 Przygotowałam materiały o zabytkach Żyznowa do konkursu o gminie Strzyżów.

• Biorę czynny udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych organizowanych przez OKE.
 Zasiadam w SZE na egzaminach gimnazjalnych.
 Byłam członkiem Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego w Godowej na egzaminie gimnazjalnym z części matematyczno-przyrodniczej.
 Zapoznaję uczniów z procedurami przeprowadzania egzaminów.
 Przygotowuję salę do egzaminu zgodnie z procedurami określonymi przez CKE.


Opis i analiza wymagań

Pełnienie funkcji opiekuna Samorządu Uczniowskiego

 W roku szkolnym 2012/2013 pełniłam funkcję opiekuna SU.
Działalność nasza skupiła się na pracach na rzecz szkoły, działalności charytatywnej, pracach na rzecz środowiska, działalności rozrywkowej i kulturalnej.
 We wrześniu 2012 r. opracowałam Plan pracy Samorządu Uczniowskiego. Działalność przebiegała zgodnie z planem. Udało nam się: wybrać skład samorządu uczniowskiego oraz przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej, dzięki czemu rozwijamy u naszych podopiecznych świadomość samorządową, kształtujemy postawy społeczne. Uczniowie aktywnie pełnią przydzielone funkcje.
 Prace na rzecz szkoły: Wspólnie z SU przygotowałam gazetki okolicznościowe z okazji: Dnia Nauczyciela, Święta Niepodległości, Bożego Narodzenia, Dnia Babci i Dziadka, bezpieczeństwa podczas ferii, z okazji: Dnia Kobiet, wiosny, Świąt Wielkanocnych, Dnia Ziemi, Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Konstytucji 3 Maja, Święta Flagi, Dnia Matki i Ojca. Uczniowie samodzielnie ubierali choinkę, dekorowali szkołę.
 Zorganizowałam apel nt. bezpiecznego wypoczynku podczas ferii i wakacji.
 Braliśmy czynny udział w konkursach organizowanych przez MRM: Wiosna w obiektywie, Mini Euro, Bitwa na rozumy. Nasze przedstawicielki do Młodzieżowej Rady Miejskiej brały udział we wszystkich sesjach rady, godnie reprezentowały naszą szkołę.
 Działalność charytatywna: Na początku roku szkolnego zaangażowaliśmy się w zbiórkę makulatury i nakrętek, aby pomóc w zgromadzeniu funduszy na leczenie trzyletniej dziewczynki. W grudniu Samorząd Uczniowski wziął udział w akcji Szlachetna Paczka, zajęliśmy się zbiórką odzieży , zakupem produktów żywnościowych i upominków dla biednej rodziny z naszego powiatu. Udało nam się w akcję zaangażować nauczycieli, rodziców i znajomych. Uwrażliwialiśmy na potrzeby innych. Prócz tego zbieraliśmy nakrętki na leczenie i rehabilitację Marysi Lasoty.
 Działalność rozrywkowa i kulturalna: Udało nam się zorganizować zabawę andrzejkową i dzięki zaangażowaniu rodziców również zabawę choinkową. Uczniowie bardzo chętnie dekorowali i sprzątali sale, przeprowadzali konkursy, podejmowali działania artystyczne. Wspólnie z uczniami przygotowałam akademię z okazji Dnia Nauczyciela, wróżby andrzejkowe, zabawy integracyjne na dyskotekę choinkową. Wraz z delegacją brałam udział w obchodach Święta Niepodległości w Strzyżowie.
 W ramach działalności na rzecz środowiska wzięliśmy udział w akcji Sprzątanie Świata, zbiórce surowców wtórnych, zbiórce baterii, konkursie ekologicznym.


Efekty:
Działalność samorządu w szczególności ta charytatywna nauczyła uczniów współczucia, tolerancji empatii dla innych i zaangażowania w pomoc. Działając w samorządzie uczniowie uczyli się samorządności, kształcili umiejętność podejmowania decyzji jak również odpowiedzialności za powierzone zadania. Z pewnością moje działania nauczyły uczniów współpracy w zespole, podejmowania inicjatywy, bycia asertywnym. Są to niezwykle przydatne w życiu umiejętności. Uczniowie chętnie reprezentowali szkołę w gminie i powiecie na obchodach rocznicowych jak również konkursach. Dzięki czemu poznali władze lokalne oraz kolegów i koleżanki z innych szkół. Uczennice prężnie działały w Młodzieżowej Radzie Miejskiej.


Opis i analiza wymagań

Uczestniczenie w procesie mierzenia jakości pracy szkoły

• Uczestniczę w procesie mierzenia jakości pracy szkoły:

 Prowadziłam lekcje w obecności dyrektora szkoły.
 Brałam czynny udział w ewaluacji zewnętrznej- spotkania z paniami wizytującymi, wywiady, ankiety.
 Prowadziłam lekcje w obecności pracownika kuratorium- uzyskałam pozytywną opinię na temat podejmowanych przeze mnie działań.
 Diagnozuję osiągnięcia edukacyjne, dokonuję korekty pracy i modyfikacji pracy z uczniami, porównuję uzyskane wyniki i dokonuję oceny skuteczności podejmowanych działań.: w klasie IV przeprowadziłam diagnozę wstępną, w kl. VI przeprowadziłam analizę wyników próbnych sprawdzianów po szkole podstawowej z Wydawnictwami: OPERON i GWO, a także analizę wyników Sprawdzianu Szóstoklasisty, przeprowadziłam diagnozę końcową po I klasie gimnazjum, w klasie III gimnazjum przeprowadziłam diagnozę końcową z języka polskiego po kl.II gim. oraz próbny egzamin gimnazjalny z OPERONEM. Po analizie wyników wyciągnęłam wnioski do dalszej pracy, zmodyfikowałam metody i formy pracy, zorganizowałam zajęcia dydaktyczno wyrównawcze z języka polskiego w kl. VI i II gimnazjum oraz zajęcia przygotowujące do sprawdzianu po kl.VI. Prowadziłam zajęcia dydaktyczno wyrównawcze z języka polskiego w kl. III gimnazjum oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego z j. polskiego. Biorę udział w programie Lepsza Szkoła.


Opis i analiza wymagań

Rozwijanie zainteresowań i umiejętności uczniów

• Rozwijam zainteresowania i umiejętności uczniów.
 Prowadzę warsztaty teatralne i kabaretowe.
 Przygotowałam akademie z okazji: Dnia Kobiet, Dnia Niepodległości, uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, Dnia Nauczyciela, Dnia Zwierząt, podsumowania akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zakończenia roku szkolnego połączonego z pożegnaniem klasy III gimnazjum, otrzęsin kl.I gimnazjum, przyjazdu biskupa „Zaufaj Jemu”, prezentację projektu gimnazjalnego: ”Żyznów-bo tu wyrosłem”.
 Wspierałam twórczość własną uczniów poprzez podejmowanie działań pisarskich- ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu poetyckiego polegającego na napisaniu wiersza o Żyznowie.
 Przygotowywałam uczniów do konkursów recytatorskich: poezji religijnej zorganizowanego przez ZS w Godowej czy poezji patriotycznej „Znak Ziemi Naszej”
 Zorganizowałam i przeprowadziłam międzyszkolny konkurs ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii” . Za sukces uznać należy zdobycie II i III miejsca przez uczennice naszej szkoły.
 Zorganizowałam Konkurs Pięknego Czytania przy współpracy z polonistą, bibliotekarką BP w Żyznowie oraz Wydawnictwem GWO
 Za sukces uznać należy zdobycie wyróżnienia przez Natalię Kozimor w Konkursie Poezji Patriotycznej „Znak Ziemi Naszej” .

Efekty:
Mimo że uczniowie naszej szkoły nie zajmują wysokich miejsc w konkursach, to dzięki uczestnictwu motywują się do pracy, a to przekłada się na wyższe wyniki w nauce, konkursy rozwijają kluczowe kompetencje tj.: docieranie do informacji, umiejętność uczenia się, co wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły.


Opis i analiza wymagań

Doskonalenie kompetencji w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej


• Doskonaliłam swoje kompetencje w zakresie udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej
 Ukończyłam kurs „Modelowa organizacja pomocy uczniom ze SPE”.
 Ukończyłam warsztaty pt.:„ Diagnoza szkolna ucznia z trudnościami w czytaniu i pisaniu, ocena efektywności pracy.”
 Ukończyłam kurs „Trener metody Ortograffitti”.
 Analizowałam przepisy, śledziłam strony internetowe poświęcone tematyce udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.








Opis i analiza wymagań

Opracowanie narzędzi badawczych do mierzenia jakości pracy i diagnozy edukacyjnej

• Opracowałam narzędzia badawcze do mierzenia jakości i diagnozy edukacyjnej.
Na potrzeby lekcji konstruowałam:
 testy i sprawdziany z języka polskiego,
 przygotowałam zadania do egzaminu poprawkowego z języka polskiego do części ustnej i pisemnej
 opracowałam ankiety do diagnozowania pracy dydaktycznej i wychowawczej: opracowałam ankiety dotyczące: samooceny, planowania wolnego czasu, motywacji do nauki, korzystania z Internetu, przestrzegania zasad, realizacji Programu edukacji teatralnej.


Opis i analiza wymagań

Udział w różnych formach doskonalenia zawodowego

• Poszerzałam wiedzę i rozwijałam umiejętności w procesie aktywnego udziału w wewnątrzszkolnym i zewnętrznym doskonaleniu służącemu własnemu rozwojowi oraz podniesieniu poziomu pracy szkoły.
Zgodnie z koncepcją współczesnej szkoły, która kładzie nacisk na wszechstronny rozwój ucznia starałam się uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach, by wzbogacić swoją wiedzę merytoryczną i metodyczną. Uczestniczyłam w różnych formach doskonalenia zawodowego. Ich tematykę starannie dobierałam do potrzeb własnych i potrzeb szkoły. Szkolenia, w których brałam udział podzieliłam pod kątem ich zawartości tematycznej:
 mierzenie przyrostu wiedzy i umiejętności uczniów:
 Ukończyłam warsztaty: „Ocenianie kształtujące czyli jak można pomóc uczniom w uczeniu się?,”
 Analiza i wykorzystanie wyników sprawdzianu do projektowania działań doskonalących efektywność nauczania”
 EWD,
 „ Przyśpieszone uczenie się w klasie”,
 E- warsztaty słowa, dźwięki, obrazy w tekstach kultury. Kształcenie umiejętności interpretacyjnych uczniów,
 Kurs online- sprawdzian 2015. Jak przygotować uczniów.
 „TIK-sprawdzone sposoby na urozmaicenie lekcji”- e konferencja.
 „Efektywna lekcja czyli metody aktywizujące i motywujące w nauczaniu”,
 Realizacja i monitorowanie podstawy programowej,
 Wykorzystanie tablicy interaktywnej,
 Złożyłam do OKE w Krakowie wniosek o przyjęcie na szkolenie dla kandydatów na egzaminatorów.

Efekty:
Uczestnicząc w wymienionych formach doskonalenia poszerzyłam swoją wiedzę o ciekawe metody pracy na zajęciach edukacyjnych. Wzbogaciłam swoją wiedzę na temat przygotowania uczniów do sprawdzianu kompetencji czy egzaminu gimnazjalnego, zwiększenia motywacji do nauki. Zdobycie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej pozwala mi na uatrakcyjnianie zajęć, przygotowywanie akademii, dzielenie się wiedzą poprzez umieszczanie swoich prac na portalach, komunikowanie się z innymi nauczycielami czy uczniami poprzez czat, portale społecznościowe czy dostęp do wiedzy – uczestniczenie w kursach online. Rozwinęłam umiejętności sprawdzania i oceniania wg określonych kryteriów, zbierania informacji zwrotnej, by podnieść jakość pracy swojej i szkoły. Wykorzystuję aktywne metody i techniki nauczania w celu jak najefektywniejszej pracy.
 Szkolenia dotyczące przezwyciężenia trudności wychowawczych:
 Agresja w szkole”
 „ Jak pracować z trudną klasą?”
 „ Jak motywować ucznia do nauki?”,
 „Neurodydaktyka- co wspiera, a co hamuje procesy uczenia się” – konferencja,
 „Jak rozmawiać z rodzicami trudnych uczniów”.

Efekty:
Praca z dziećmi dostarcza wielu sytuacji wymagających posiadania wielu umiejętności wychowawczych i opiekuńczych. Na wymienionych warsztatach miałam możliwość pogłębienia swojej wiedzy o przyczynach agresywnych zachowań uczniów, nabyłam umiejętności dotyczące eliminowania agresywnych zachowań uczniów, zdobyłam wiedzę na temat skutecznych sposobów mobilizowania uczniów do nauki. Zdobytą wiedzę wykorzystuję w prowadzeniu zajęć profilaktycznych, integracyjnych, diagnozowaniu rozwoju oraz sytuacji wychowawczej uczniów, a także rozwijaniu zainteresowań i zdolności wychowanków. Posiadana wiedza i umiejętności pozwalają mi w rozwiązywaniu zaistniałych problemów wychowawczych w szkole i klasie.

 Szkolenia dotyczące prawo oświatowego/bezpieczeństwa
 „Jak napisać własny program?”,
 „Awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego”,
 „Odpowiedzialność prawna nauczyciela za wypełnianie funkcji wychowawczej i opiekuńczej w szkole”.
 Zapoznanie z procedurami przeprowadzania egzaminów zewnętrznych,
 kurs udzielania pierwszej pomocy
 Kurs: „Kierownik wycieczki szkolnej”.

Efekty:
Zdobyłam wiedzę dotyczącą procedur przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów, udzielania pierwszej pomocy, organizacji wycieczek z zachowaniem przepisów BHP, konsekwencji. Jestem bardziej świadoma swoich praw jak i obowiązków, co wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły.
 Samokształcenie. Studiowałam literaturę fachową i czasopisma dla nauczycieli.
 Stanisław Bortnowski „Scenariusze półwariackie”, „Jak uczyć poezji?”, „Warsztaty dziennikarskie”.
 M.Dziedzic „Drama w szkole podstawowej”.
 D. Pankowska „Polubić szkołę”.
 „Życie szkoły”.
 „Wychowawca”.
 „Szkoła”.
 Strony wydawnictw :GWO, WSIP, Operon.
 Wykorzystuję program profilaktyczny „Jak żyć z ludźmi”
 Przewodnik po metodach aktywizujących: „Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie” E.Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska.
 R. i. Arends „Uczymy się nauczać”.
 H. Hamer „Klucz do efektywności nauczania” .
 K. Kruszewski „Sztuka nauczania. Czynności nauczyciela”..
 Korzystam z portali edukacyjnych.

 Obserwowałam zajęcia innych nauczycieli, w tym dyplomowanego polonisty.

Efekty:
Samokształcenie pozwala mi podnieść jakość mojej pracy poprzez stosowanie ciekawych propozycji do zadań realizowanych z uczniami oraz współpracy z rodzicami. Niejednokrotnie zdobytą wiedzą dzielę się z innymi nauczycielami. Poznane przeze mnie różnorodne metody pracy dydaktyczno- wychowawczej znacząco przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania uczniów moim przedmiotem, dodatkowymi zajęciami, które prowadzę, a w rezultacie do podniesienia jakości pracy szkoły.



Opis i analiza wymagań

Organizowanie i współorganizowanie konkursów

• Organizowałam i przeprowadzałam konkursy z języka polskiego, literatury.
 Wspierałam twórczość własną uczniów poprzez podejmowanie działań pisarskich- ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu poetyckiego polegającego na napisaniu wiersza o Żyznowie.
 Przygotowywałam uczniów do konkursów recytatorskich: poezji religijnej zorganizowanego przez ZS w Godowej czy poezji patriotycznej „Znak Ziemi Naszej.”
 Zorganizowałam i przeprowadziłam międzyszkolny konkurs ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii.”
 Opracowałam kryteria oceny konkursów.
 Opracowałam regulamin i cele konkursów.


Opis i analiza wymagań

Doskonalenie u uczniów umiejętności
posługiwania się językiem polskim

• Doskonaliłam u uczniów umiejętności posługiwania się językiem ojczystym oraz promowałam twórczość własną uczniów:
 prowadziłam zajęcia dodatkowe dla uczniów celem lepszego przygotowania ich do sprawdzianu po szkole podstawowej,
 kontynuowałam codzienne czytanie uczniom w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”,
 zrealizowałam projekt gimnazjalny z kl.II gimnazjum, jednym z zadań było układanie przez uczniów haseł reklamujących ich miejscowość,
 przygotowałam dwie uczennice klasy III gimnazjum do kuratoryjnego konkursu polonistycznego,
 zachęcałam uczniów do pisania artykułów na stronę internetową szkoły,
 udało mi się dla uczniów kl. III gimnazjum zorganizować wieczór filmowy,
 zachęcałam uczniów do parodiowania tekstów literackich, tworzenia scenariuszy imprez szkolnych.
 Uczniowie kl. III gimnazjum samodzielnie napisali przemówienie z okazji ukończenia szkoły, które zostało wygłoszone na zakończeniu roku szkolnego.
 W 2014r. wraz ze swoimi uczniami wzięłam udział w ministerialnym konkursie „Książki naszych marzeń”. Uczniowie stworzyli listę 50 książek, które chcieliby przeczytać, następnie nagrali filmik, w którym podawali argumenty, dlaczego nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki.
 Pomogłam uczennicy w napisaniu konkursowego wiersza o Żyznowie, który umieściłam na stronie internetowej szkoły w celu promowania twórczości uczniów.
 W roku szkolnym 2012/2013 zrealizowałam z uczniami klasy II gimnazjum projekt gimnazjalny „ Żyznów-bo tu wyrosłem”. Główne cele projektu to:
- kształtowanie postawy lokalnego patriotyzmu
- zrozumienie pojęcia „mała ojczyzna”
- zapoznanie z historią wsi i jej zabytkami
- kształtowanie postawy obywatelskiej i więzi ze społecznością lokalną
-dostrzeganie piękna najbliższej okolicy
-kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
-gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu
- doskonalenie umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin (historia, geografia, język polski, matematyka)
- umiejętność pracy w zespole.
Uczniowie pod moim nadzorem wykonywali następujące zadania : stworzyli mapę Żyznowa i opisali położenie miejscowości oraz sąsiadujące wsie, fotografowali zabytki, atrakcyjne miejsca w swojej okolicy. Zapoznali się z historią powstania i rozwoju wsią, legendami swojego regionu, a następnie przeprowadzili wśród uczniów szkoły konkurs polegający na opowiedzeniu legendy i narysowaniu do niej ilustracji. Fotografowali zabytki i opisywali przygotowując wystawę fotograficzną swoich prac, która do dzisiaj ozdabia korytarze szkolne. Podopieczni zebrali dane statystyczne dot. liczby mieszkańców, liczby urodzeń, zgonów, najpopularniejszych imion i nazwisk we wsi, przygotowali wykresy ilustrujące te dane. Uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się językiem polskim oraz tworzenia wypowiedzi opracowując treść legend, historię szkolnictwa, opis zabytków, przepisy kulinarne. Uczennice we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich opracowały książkę kucharską z przepisami na regionalne potrawy oraz poczęstunek, który uświetnił prezentację.

Efekty:
Dzięki podjętym przeze mnie działaniom uczniowie sprawniej posługują się językiem polskim, mają większą świadomość językową, popełniają mniej błędów. Realizując projekt uczniowie nauczyli się również współpracować, zintegrowali się, uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadania i rozwiązywać konflikty. Przygotowując prezentację projektu kształcili umiejętności informatyczne- przygotowanie prezentacji multimedialnej, selekcjonowania informacji, korzystania z różnych źródeł wiedzy. Poznali cechy gwary ludności Żyznowa, sylwetki najsłynniejszych żyznowian, jak również historię i kulturę regionu (zabytki, legendy, pochodzenie nazwy wsi). Dokonywali samooceny . Łączyli różne dziedziny wiedzy. Poznali swoją miejscowość i tradycję, nauczyli się szacunku do przeszłości. Na prezentację projektu gimnazjalnego zaproszone zostały władze lokalne, rodzice. Stał się on pretekstem do promowania szkoły w środowisku lokalnym jak i zacieśnienia współpracy między instytucjami. Działania te podniosły jakość pracy szkoły.





Opis i analiza wymagań

Pedagogizowanie rodziców

• Pedagogizowałam rodziców na tematy związane z trudnościami dydaktycznymi i wychowawczymi młodego pokolenia. Podejmowałam tematy dotyczące trudności wychowawczych, profilaktyki uzależnień, specyficznych trudności w uczeniu się, zapoznałam rodziców z zasadami motywowania dziecka do nauki i komunikatami motywującymi, przygotowywałam pogadanki, rozdałam materiały szkoleniowe.
 Zorganizowałam dla rodziców spotkanie z pedagogiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ze Strzyżowa na temat: „Jak komunikować się z dorastającym dzieckiem?”
 Przygotowałam dla rodziców broszurę nt. uzależnień dzieci i młodzieży, motywacji do nauki.
 Zapoznałam rodziców z procedurami przeprowadzania egzaminów gimnazjalnych.
 Zapoznałam rodziców z zasadami rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, zasadami wyboru szkoły oraz z ofertą edukacyjną szkół.
 Zorganizowałam spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych.
 Prowadząc wywiadówki, korzystałam z przewodnika metodycznego „Jak pomóc rozwijać skrzydła?”
 Przedstawiłam procedury postępowania w sytuacjach problemowych obowiązujących w szkole.
 Wygłosiłam referaty: Jak dbać o higienę osobistą?, Problemy okresu dojrzewania, Jak pomoc dziecku w nauce?






Opis i analiza wymagań

Pełnienie funkcji wychowawcy klasy

• Aktywnie pełniłam funkcję wychowawcy klasy: przekazywałam dyrektorowi i innym nauczycielom własne obserwacje dotyczące postępów w nauce oraz zachowań uczniów, współpracowałam z innymi nauczycielami.
Do mojej klasy uczęszczali wychowankowie Domu Dziecka w Żyznowie. Starałam się stworzyć dla nich taką koncepcję wychowania, która pozwoli im odnaleźć sens życia, uwierzyć we własne możliwości oraz wytyczyć w przyszłości właściwy kierunek dalszego rozwoju.
Corocznie opracowywałam Plan pracy wychowawczej oparty na Programie Wychowawczym Szkoły. Plan ten zawierał dużo działań adaptacyjnych i integracyjnych. Przeprowadziłam cykl lekcji wychowawczych poświęconych poznaniu siebie, sposobom rozwiązywania konfliktów, tolerancji, empatii, asertywności, radzeniu sobie w sytuacjach stresowych efektywnego uczenia się, motywacji do nauki, bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspólne z uczniami prowadziłam gazetkę klasową.
W klasie III gimnazjum szczególny nacisk położyłam na doradztwo zawodowe: poznawanie zawodów, typów szkół, rozpoznawanie rynku pracy , poznawanie swoich predyspozycji zawodowych. Poruszałam tematy dotyczące bezpieczeństwa: próbnej ewakuacji, bezpieczeństwa podczas wakacji i ferii. Omawiałam przyczyny otyłości, oraz uczyłam uczniów obliczania wskaźnika BMI. Swoje lekcje poświęciłam także stylom podejmowania decyzji, stylom uczenia się, planowaniu swojego czasu. Aby pomóc uczniom w uczeniu się skupiłam się na technikach efektywnego uczenia się, by pokazać uczniom, jak się uczyć. W ramach profilaktyki klasa II gimnazjum brała udział w programie „Siedem Kroków”, „Jedz smacznie i zdrowo”. Prócz tego poświęciłam lekcje na temat bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu.
 Starałam się nauczyć uczniów współpracy i odpowiedzialności poprzez: angażowanie ich w różnego rodzaju prace na rzecz szkoły czy klasy- zorganizowanie wigilii klasowej, zaproszenie nauczycieli, organizacja wieczoru filmowego, oprawa techniczna dyskotek, akademii.
 Zorganizowałam spotkanie z doradcą zawodowym, które miało pomóc uczniom w podjęciu świadomej decyzji dotyczącej dalszej drogi edukacji.
 W mojej klasie przeprowadziłam liczne imprezy i uroczystości klasowe:
 pasowanie na ucznia gimnazjum,
 andrzejki,
 wigilia klasowa,
 mikołajki,
 Dzień Dziecka,
 Dzień Chłopaka,
 Dzień Kobiet,
 Dzień Sportu,
 projekt gimnazjalny,
 udział w projekcie „Żyj smacznie i zdrowo”,
 integracyjne ogniska klasowe,
 ognisko pożegnalne,
 dyskoteki,
 wieczór filmowy,
 wyjazd na dni otwarte do ZST i LO w Strzyżowie,
 wyjazd na Festiwal Nauki i Techniki organizowany we współpracy z Centrum Nauki Kopernik,
 wyjazd do Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Dobrzechowie.

Efekty:
Wszystkie podjęte przeze mnie działania miały zintegrować zespół klasowy. Z dumą przyznać muszę, że uczniowie, którzy nie mogli zrozumieć siebie nauczyli się współdziałać, podejmować wspólne decyzje, a przede wszystkim rozmawiać szanując zdanie innych. Z żalem się rozstawali kończąc naukę w gimnazjum. Udało im się przygotować piękny pożegnalny występ na zakończenie gimnazjum. Chętnie wracają do naszej szkoły, opowiadają o swoich sukcesach i porażkach w szkołach ponadgimnazjalnych.

 W celu zintegrowania zespołu klasowego zorganizowałam warsztaty prowadzone przez panią pedagog Urszulę Dudek. Warsztaty trwały dwie godziny lekcyjne. Uczniowie miło je wspominali i wyrazili chęć ponownego uczestniczenia w podobnych spotkaniach. Po zajęciach odbyłam rozmowę z panią pedagog, z której wynikało, że uczniowie byli na nich aktywni i chętnie ze sobą współpracowali.
 Systematycznie prowadziłam rozmowy indywidualne z rodzicami i opiekunami uczniów. Częste kontakty utrzymywałam w szczególności z rodzicami/opiekunami uczniów sprawiających problemy wychowawcze oraz mającymi trudności w nauce.
 Podpisałam kontrakty wychowawcze z rodzicami i uczniami mającymi trudności w nauce bądź często opuszczającymi zajęcia (zagrożenie nieklasyfikowaniem, nieuzyskaniem promocji do klasy programowo wyższej)
 Wysyłałam do rodziców pisemne informacje nt. zagrożenia ocenami niedostatecznymi załączając jednocześnie informację o sposobie i warunkach uzyskania pozytywnej oceny i wykaz wymagań.
 Przygotowywałam wnioski do stypendium.
 Wypełniałam wnioski do poradni w celu zdiagnozowania dzieci pod kątem specyficznych trudności w nauce.
 Opracowywałam opinie o uczniach dla sądu, kuratorów, wychowawców innych placówek, wychowawców Domu Dziecka w Żyznowie.
 Współpracowałam z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej udzielając informacji o sytuacji rodzinnej i materialnej uczniów.
 Poznałam warunki, w jakich mieszkają moi uczniowie. Interesuję się ich sytuacją zdrowotną i materialną, a zdobyte informacje służą mi do indywidualizacji w pracy wychowawczej i dydaktycznej. Dostrzegałam „małe” i „duże” sukcesy moich podopiecznych. Zawsze byłam otwarta na uwagi rodziców i opiekunów dotyczące edukacji i wychowania ich dzieci.
 Zachęcałam rodziców do korzystania z fachowej pomocy pedagoga szkolnego, logopedy a także konsultacji z psychologiem Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Strzyżowie. Dwoje moich wychowanków korzystało ze stałej pomocy psychologa z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Strzyżowie oraz psychiatry.
Efekty: Dzięki podjętym przeze mnie działaniom rodzice otrzymali wsparcie w wychowaniu dzieci, a uczniowie zyskali większe zainteresowanie rodziców i niezbędną pomoc. Przyczyniło się to do podniesienia jakości pracy szkoły. W rezultacie wszyscy uczniowie ukończyli gimnazjum i podjęli naukę w szkołach ponadgimnazjalnych. Na 14 uczniów tylko 3 uczy się w szkole zawodowej, aż 8 w technikum, a 3 w liceum.



Opis i analiza wymagań

Pozyskiwanie, opracowanie i wykorzystanie materiałów
dydaktycznych

 Doskonaliłam warsztat zawodowy i metod pracy pedagogicznej:
W trosce o wzbogacenie własnego warsztatu pracy podejmowałam działania zmierzające do pozyskiwania wartościowych pomocy dydaktycznych i usprawniających pracę dydaktyczną.
 Opracowałam testy, ćwiczenia, sprawdziany z nauki o języku, z treści lektur, ortografii, poetyki opisowej.
 Przygotowywałam różnorodne pomoce dydaktyczne: plansze, wykresy, plakaty, ankiety, prezentacje multimedialne, dbałam o wygląd przydzielonej sali lekcyjnej wykonując gazetki tematyczne, gazetki polonistyczne.
 Opracowałam zestawy ćwiczeń dla uczniów zdolnych i z trudnościami w nauce.
 Tworzyłam własny warsztat pracy poprzez gromadzenie osobistej biblioteczki metodycznej i pedagogicznej,
 domowej filmoteki, płyt CD,
 Samodzielne wykonywałam pomoce dydaktyczne.
 Pozyskiwałam od wydawnictw plakaty, pomoce naukowe.

Efekty:
Dzięki temu urozmaicałam prowadzone przez siebie zajęcia. Często angażowałam uczniów do wykonywania potrzebnych materiałów: rebusów, krzyżówek, makiet, gazetek, co z pewnością pomogło uczniom w utrwaleniu i powtórzeniu zdobytej wiedzy, a jednocześnie doprowadziło do wzrostu zainteresowania się tajemnicami języka polskiego, co w rezultacie podniosło jakość pracy szkoły.



Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 2

Pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej

Współczesna wizja szkoły zakłada znaczną zmianę roli ucznia. Jest ona ukierunkowana na kształtowanie osobowości twórczej, świadomej swoich potrzeb i aktywnie uczestniczącej w zachodzących zmianach cywilizacyjnych. Sam uczeń powinien być inicjatorem własnego procesu uczenia się . Takie pojmowanie roli ucznia jest następstwem przeobrażeń, jakim poddawane jest społeczeństwo w ciągu ostatnich lat nazywane społeczeństwem informacyjnym. Podstawowym jego atrybutem jest zdobywanie informacji, jej przetwarzanie, gromadzenie, wykorzystywanie i wymiana. Technologia informacyjna odgrywa dużą rolę we wszystkich dziedzinach życia nie wyłączając edukacji. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie szkoły bez posługiwania się technologią komputerową, która jest bardzo ważna w pracy każdego nauczyciela bez względu na nauczany przedmiot.
Mając na uwadze powyższe przesłanki podjęłam szereg działań zmierzających do poszerzenia swoich umiejętności związanych z obsługą komputera, a także wykorzystania w pracy pedagogicznej możliwości nowoczesnej technologii komputerowej. Zdobytą wiedzą staram się wspomagać proces dydaktyczno-wychowawczy jak również codzienną pracę dydaktyczno-wychowawczą. Rozwój nowych technologii informacyjnych, gwałtownie zwiększające się zasoby informacji oraz możliwości techniczne jej przetwarzania i wykorzystania sprawiają, że ma ona coraz większy wpływ na życie człowieka i całych społeczeństw. Aby dobrze służyć uczniom starałam się ciągle dokształcać w tej dziedzinie i doskonalić swój warsztat pracy.
• Aby udoskonalić techniki posługiwania się komputerem uczestniczyłam w szkoleniach:
 „TIK-sprawdzone sposoby na urozmaicenie lekcji”- e konferencja,
 „Wykorzystanie tablicy interaktywnej”,
 „Technologie informacyjne i edukacja multimedialna M1, M2, M3”,
 szkolenia przeprowadzone przez nauczyciela informatyki z zakresu korzystania z pracowni komputerowej oraz urządzeń współpracujących z komputerem,
 korzystam z filmików instruktażowych dot. obsługi danego programu komputerowego zamieszczonych na You Tube,
 korzystam z pomocy kolegów informatyków, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.


Opis i analiza wymagań

Wykorzystanie technologii komunikacyjnej i informacyjnej
w pracy z uczniami

• Wykorzystywałam komputer w pracy dydaktycznej, korzystałam z informacji zawartych w encyklopediach multimedialnych i sieci internetowej na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
 Podczas zajęć korzystałam z bogatej obudowy dydaktycznej do podręczników z nauczanego przeze mnie przedmiotu: „Między nami”, „Świat w słowach i obrazach”. Uczniowie korzystają z multipodręcznika, audiobooków, e-ćwiczeń, wykonują ćwiczenia powtórkowe i utrwalające na www.wsipnet.pl, korzystają ze strefy ucznia na www.gwo.pl , gdzie mają ćwiczenia, nagrania utworów literackich, polecenia. Wykorzystywałam zasoby internetowe do nauki ortografii. Przydatne były strony np.: www.ortografka.pl, www.dyktanda.net.
 Wykorzystuję gry interaktywne w celu uatrakcyjnienia zajęć.
 Wykorzystywałam komputer oraz Internet jako pomoc w nauczaniu języka polskiego. Prowadziłam zajęcia z użyciem komputera, na zajęciach dodatkowych korzystałam z zasobów Internetu do rozwiązywania próbnych sprawdzianów, egzaminów on-line, korzystałam z internetowych słowników i encyklopedii, oglądałam z uczniami adaptacje lektur szkolnych oraz spektakle telewizyjne z wykorzystaniem komputera i rzutnika. Na większości swoich lekcji wykorzystuję rzutnik i laptop, magnetofon do odtwarzania płyt CD z interpretacjami tekstów literackich, poezją śpiewaną, programy do odtwarzania filmów np.: All Player, Windows Media Player.
 Niejednokrotnie uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne na zajęcia. Nagrywali filmiki pracując metodą projektu. Na pożegnanie gimnazjum uczniowie mojej klasy przygotowali piękny film ze wspomnieniami z gimnazjum. Wspólnie z uczniami przygotowałam prezentację multimedialną pt. „Żyznów-bo tu wyrosłem”. Przy użyciu programu Power Point przygotowałam prezentacje na akademie z okazji Dnia Zwierząt czy rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
 Przy wykorzystaniu technologii informacyjnej nagrałam z uczniami film konkursowy na ministerialny konkurs „Książki naszych marzeń”, który sformatowałam w programie Format Factory, i umieściłam w Internecie (You Tube i Facebook).


Opis i analiza wymagań

Organizowanie warsztatu pracy przy użyciu technik komputerowych

 Opracowałam szereg pomocy i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych przeze mnie w czasie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
 Opracowałam ankiety, arkusze samooceny dla ucznia i nauczyciela, arkusze ewaluacyjne, testy, sprawdziany. Dzięki nim wzbogaciłam swój warsztat pracy oraz mogłam dokonać głębokiej autorefleksji dotyczącej mojej pracy jako nauczyciela i wychowawcy. Technika komputerowa dała mi możliwość archiwizowania materiałów potrzebnych do lekcji, pozwoliła na przygotowanie atrakcyjnych zajęć.
 Opracowałam również karty pracy dla uczniów dzięki czemu mogę dostosować poszczególne zadania do indywidualnych możliwości uczniów. Uwzględniając różnice w tempie pracy i możliwościach uczniów w kartach pracy zamieszczałam takie zadania, by uczniowie pracujący w szybkim tempie nie nudzili się, zaś ci o mniejszych możliwościach nie odczuwali presji czasu i byli motywowani do podejmowania prób rozwiązywania zadań. Uwzględniałam zainteresowania uczniów szczególnie zdolnych i dla nich przygotowywałam dodatkowe zadania.
 Organizowałam warsztat pracy przy użyciu technik komputerowych: wykorzystywałam edytor tekstu do pisania wszystkich niezbędnych materiałów związanych z pracą dydaktyczną i wychowawczą, awansem zawodowym oraz pracą szkoły, opracowywałam i wykonywałam pomoce dydaktyczne przy użyciu komputera, wykonywałam elementy wystroju klasy, wyszukiwałam i przetwarzałam informacje z Internetu na potrzeby lekcji i uroczystości szkolnych, tworzyłam prezentacje multimedialne na potrzeby lekcji i uroczystości, rad szkoleniowych, wywiadówek, na komputerze opracowywałam materiały dydaktyczne tj.: scenariusze imprez, testy, sprawdziany. Przy użyciu komputera i programu Librus sporządzałam świadectwa, pisałam arkusze ocen. Najczęściej pracuję na programach: Word, Power Point, Excel. Wykorzystuję programy do obróbki zdjęć i filmów np.: HP Photo Creations, Windows Movie Maker, Format Factory.
 Korzystając z komputera prowadziłam dokumentację związaną z awansem zawodowym, dzięki czemu mogłam jej nadać estetyczną i czytelną formę. Opracowałam plan rozwoju zawodowego, sprawozdania cząstkowe z jego realizacji, sprawozdanie z przebiegu stażu oraz dokumentację niezbędną do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego.


Opis i analiza wymagań

Wykorzystanie komputera i Internetu jako nośnika do wymiany doświadczeń i pozyskiwania informacji, materiałów

 Stosowałam Internet w życiu prywatnym i zawodowym. Śledziłam aktualności w przepisach prawa oświatowego na portalach internetowych. Korzystałam z zasobów internetowych. Za pośrednictwem Internetu kontaktowałam się z uczniami (Skype, poczta elektroniczna, Facebook).
 Korzystając z sieci Internet aktualizowałam swoją wiedzę. Ukończyłam e-kursy:
 „Modelowa organizacja pomocy uczniom ze SPE”,
 ukończyłam kurs „Trener metody Ortograffitti”,
 „E- warsztaty słowa, dźwięki, obrazy w tekstach kultury. Kształcenie umiejętności interpretacyjnych uczniów”,
 Kurs online- „Sprawdzian 2015 Jak przygotować uczniów”,
 „TIK-sprawdzone sposoby na urozmaicenie lekcji”- e konferencja.
Efekt:
Dzięki Internetowi mogłam systematycznie pozyskiwać różnego rodzaju informacje, nie tylko w zakresie prawa oświatowego czy dydaktyki, ale niemalże w każdej dziedzinie prowadzonych przeze mnie działań. Zdobytymi informacjami dzieliłam się z nauczycielami, a także z rodzicami prowadząc spotkania w ramach pedagogizacji, co przyczyniło się do podniesienia jakości pracy szkoły.

 Tworzę cyfrowe archiwum, przechowuję zapisane w wersji elektronicznej artykuły, sprawozdania, testy, sprawdziany, scenariusze, prezentacje multimedialne czy zdjęcia z życia szkoły (dyski wymienne, płyty CD, pendrive).
 Wykorzystuję zasoby internetowe. Korzystałam z materiałów zamieszczonych na stronach:
• www.men.gov.pl
• www.ko.rzeszow.pl
• www.pcen.rzeszow.pl
• www.scholaris.pl
• www.awans.net
• www.oke.krakow.pl
• www.edusek.pl
• www.interklasa.pl
• www.edukacja.edux.pl
• www.edukator.pl
• www.literka.pl
• www.profesor.pl
• www.szkoła.pl
• www.operon.pl
• www.wsipnet.pl
• www.gwo.pl
 Korzystam z poczty elektronicznej, portali społecznościowych np.: Facebook, komunikatorów. Za pośrednictwem poczty elektronicznej otrzymywałam między innymi:
 materiały informacyjne dotyczące nowości wydawniczych, szkoleń z WSiP, GWO, materiały dydaktyczne od innych nauczycieli: scenariusze zajęć i imprez szkolnych, konkursów, zaproszenia na szkolenia
 informacje dotyczące konkursów, akcji programów,
 Drogą elektroniczną wysyłałam:
 zgłoszenia do konkursów,
 sprawozdania z przeprowadzonych przeze mnie akcji,
 kontaktowałam się z uczniami, nauczycielami , dyrektorem,
 wysyłałam materiały do gazety lokalnej „Waga i Miecz.”
 Pomagałam uczniom klasy III gimnazjum wypełniać elektroniczne zgłoszenia do szkół ponadgimnazjalnych, współpracowałam z informatykiem przy wprowadzaniu do systemu wyników klasyfikacji oraz wyników egzaminu gimnazjalnego.

Opis i analiza wymagań

Współtworzenie strony internetowej

• Współtworzyłam witrynę internetową szkoły.
 Na stronie internetowej szkoły www.zyznow.republika.pl publikowałam artykuły dotyczące prowadzonych przeze mnie działań: akcji „Szlachetna Paczka”, zbiórki na przytulisko Azyl u Majki, konkursu ministerialnego „Książki naszych marzeń”, międzyszkolnego konkursu ortograficznego „Zostań Mistrzem Ortografii” , działalności Samorządu Uczniowskiego oraz informacje o wszystkich zorganizowanych przeze mnie uroczystościach: m.in. Dzień Zwierząt, Konkurs Pięknego Czytania, wizyta w Bibliotece Publicznej w Żyznowie, obchody Święta Niepodległości, Dzień Kobiet :„Babę zesłał Bóg”, wieczór filmowy, podsumowanie akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
 Jako wychowawca klasy pierwszej gimnazjum odpowiadałam za organizację uroczystości „Pasowania na ucznia gimnazjum”. Relację z jej przebiegu umieściłam również na stronie internetowej naszej szkoły.

Efekty:
Doskonalenie swoich umiejętności w zakresie posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną, wzbogacenie metod i form pracy dydaktyczno- wychowawczej, uatrakcyjnienie prowadzonych przeze mnie zajęć poprzez wykorzystanie dostępnych programów edukacyjnych oraz samodzielnie wykonanych pomocy dydaktycznych, wymiana doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami, stały dostęp do aktualnych informacji. Umiejętność wykorzystania technologii komputerowej przyczyniła się do efektywności mojej pracy, rozwijania zainteresowań uczniów, uatrakcyjnienia zajęć, co podniosło jakość pracy szkoły.



Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 3

Współpraca z nauczycielami przedmiotów bloku humanistycznego, innymi wychowawcami, pedagogiem

Podnoszenie jakości pracy szkoły jest możliwe dzięki ciągłemu wzbogacaniu warsztatu pracy wszystkich nauczycieli i nieustannej wymianie własnych doświadczeń. Pracując w zawodzie nauczyciela uważam za naturalne dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami. Specyfika pracy pedagogicznej polega m.in. na aktywności w kontaktach z rodzicami i nauczycielami. Bardzo ważną rolę w tych relacjach odgrywa umiejętność komunikowania się z innymi oraz umiejętność pracy zespołowej, wymiany wiedzy i doświadczeń. Jest to niebywale trudna umiejętność, która wymaga wysłuchania drugiego człowieka, ale i zrozumienia czy sprosta oczekiwaniom i potrzebom. Niewątpliwie w zdobyciu tej umiejętności pomagało uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego a w szczególności warsztaty, w których należało aktywnie uczestniczyć. Przy każdej okazji staram się korzystać z wiedzy innych ale i sama też dzielę się swoją wiedzą. Z pewnością to , że w swojej karierze pracowałam w 4 różnych szkołach zdecydowanie przyczyniło się do podniesienia efektywności mojej pracy a w rezultacie podniesienia jakości pracy szkoły.
• Aktywnie współpracowałam z nauczycielami bloku humanistycznego
 Chętnie współpracowałam z innymi nauczycielami dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, podejmując wspólne działania. Współpraca ta polegała na:
 analizowaniu wyników sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego,
 przygotowaniu uczniów do konkursu humanistycznego, z języka polskiego, konkursu wiedzy o Strzyżowie,
 dzieleniu się wiedzą zdobytą podczas szkoleń, warsztatów,
 tworzeniu Programu Poprawy Wyników Nauczania,
 organizowaniu lekcji koleżeńskich,
 konsultacjach dotyczących stopnia realizacji podstawy programowej,
 korelacji wybranych zagadnień programowych,
 przygotowaniu ankiet i wywiadu do ewaluacji zewnętrznej,
 Pracując w 4 różnych szkołach miałam możliwość uczyć się od bardziej doświadczonych koleżanek, każda placówka miała nieco inne standardy wymagań, metody pracy czy koncepcję. W każdej placówce miałam do czynienia z różnymi dziećmi. Każde z nich miało inne możliwości, zainteresowania, sytuację rodzinną. Chcąc, aby moja praca była najbardziej efektywna starałam się dobierać odpowiednie metody, korzystać z doświadczenia innych nauczycieli, jak również swoich umiejętności. Praca w każdej ze szkół czegoś mnie nauczyła, doświadczyła, dzięki czemu teraz mogę to doświadczenie wykorzystać pracując w ZS w Żyznowie.
 Uczestniczę w konkursach międzyszkolnych, na których spotykam się z polonistami z innych szkół. Spotkania te czy szkolenia są zawsze dobrą okazją do wymiany doświadczeń czy dzielenia się swoją wiedzą.
 Wymieniałam doświadczeń z innymi nauczycielami, poszukiwałam nowatorskich rozwiązań problemów. Udostępniałam innym nauczycielom scenariusze lekcji, opracowane programy. Rozmawiałam z nauczycielami, wymieniałam doświadczenia w celu ustalenia wspólnego frontu działań dydaktycznych i wychowawczych.
 W ramach pracy zespołu udostępniałam nauczycielom scenariusze ciekawych zajęć, opracowane przeze mnie testy sprawdzające wiedzę i umiejętności uczniów. Omawiałam metody i formy pracy, które stosuję najczęściej na zajęciach. Jedną z takich metod była metoda projektu. Prezentacja pracy uczniów odbyła się dla całej społeczności szkolnej i dotyczyła historii wsi.

Efekty:
Lepsza organizacja pracy, skuteczniejsze nauczanie, korelacja przedmiotowa, pogłębienie wiedzy i umiejętności, wymiana doświadczeń. Nawiązanie współpracy z innymi nauczycielami i szkołami przyczyniło się do zwiększenia obszaru działalności uczniów naszej szkoły a dzięki temu podniosło rangę naszej szkoły nie tylko w gminie, ale powiecie. Współpraca z nauczycielami przyczyniła się do wyciągnięcia wspólnych wniosków, pomysłów do dalszej pracy na rzecz podniesienia jakości pracy szkoły.

• Aktywnie współpracowałam z innymi wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
W swojej pracy wychowawczej nauczyciel spotyka wiele trudności, każda sytuacja wymaga innego działania, zastosowania innej metody. Nie zawsze jednak proponowane sposoby interwencji okazują się skuteczne. Bywa, że wychowawca wydaje się być bezradny, dlatego bardzo ważne jest, by mógł skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań innych nauczycieli, podzielić się swoim doświadczeniem. Wspólnie z innymi wychowawcami opracowałam Program Wychowawczy i Program Profilaktyczny. Zanim jednak przystąpiliśmy do pracy, przeprowadziliśmy rozmowę z rodzicami na temat ich oczekiwań w sferze wychowawczej. Sugestie rodziców pomogły nam w sformułowaniu celów ogólnych. Na podstawie programów opracowujemy plany pracy wychowawczej na bieżący rok szkolny. Opracowaliśmy również kryteria oceny zachowania uczniów.
Myślę, że realizacja poszczególnych zadań pozwoli nam wychować naszych uczniów na mądrych, odpowiedzialnych, wrażliwych ludzi. Jeśli uda nam się to chociaż po części, będzie to niewątpliwy sukces nas wszystkich nauczycieli Zespołu Szkół w Żyznowie.

Efekty:
Wspólne działanie przyczyniło się do zwiększenia ilości uczniów respektujących normy społeczne. Uczniowie wiedzą, czego się od nich oczekuje i stosują się do przyjętych zasad. To wpłynęło na podniesienie jakości pracy szkoły.








Opis i analiza wymagań

Dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami mianowanymi, kontraktowymi i stażystami

 Zapoznałam nauczycieli stażystów, którzy rozpoczęli pracę w naszej szkole ze sposobem tworzenia analizy sprawdzianu szóstoklasisty i egzaminu gimnazjalnego oraz Programu Poprawy Wyników Nauczania.
 Pomagałam młodym nauczycielom w ich problemach dydaktycznych i wychowawczych.
 Opracowywałam i udostępniałam opracowane scenariusze zajęć, testy, scenariusze uroczystości szkolnych.
 Udostępniałam nauczycielom materiały uzyskane na różnych formach doskonalenia zawodowego, książek, czasopism, materiałów pozyskanych z Internetu, prezentacji ze szkoleń.
 Udzielałam wskazówek dotyczących sposobu prowadzenia spotkań i rozmów z rodzicami.
 Angażowałam młodych nauczycieli do opieki w czasie różnorodnych imprez, wycieczek.
 Dzieliłam się z młodszymi koleżankami i kolegami doświadczeniem dot. zasad funkcjonowania i organizacji szkoły a także dydaktyki.
 Pracowałam w zespołach problemowych ds. motywacji, respektowania norm społecznych, poprawy dyscypliny.
 Dzieliłam się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami poprzez referowanie przeczytanych rozporządzeń, procedur, artykułów.
 Prowadziłam zajęcia dla nauczycieli kontraktowych, pomagałam im w pisaniu semestralnych sprawozdań z przebiegu stażu.
Efekty:
Poprzez moje działania przyczyniłam się w jakimś stopniu do podniesienia kompetencji moich młodszych kolegów i koleżanek, otoczyłam ich opieką, dawałam wskazówki, dzieliłam się swoim doświadczeniem, co przyniosło pozytywne efekty dla szkoły i uczniów.
Opis i analiza wymagań

Prowadzenie i uczestniczenie w lekcjach otwartych

• Prowadziłam i uczestniczyłam w zajęciach otwartych
W czasie trwania stażu przeprowadziłam lekcje koleżeńskie oraz obserwowałam zajęcia prowadzone przez innych nauczycieli. Podczas lekcji prowadzonych przeze mnie starałam się zaprezentować najnowsze rozwiązania metodyczne, metody aktywizujące uczniów, sposób podejścia do uczniów słabych i mało aktywnych i tych o szczególnych uzdolnieniach. Za szczególnie wartościowe uważam otrzymanie informacji zwrotnej, która często jeszcze bardziej pobudzała mnie do poszukiwania nowych rozwiązań w pracy z uczniem.
 Zajęcia otwarte, które przeprowadziłam:
 Konkurs klasowy „Z mitologią na ty”,
 Inscenizacja „Lokomotywy „ J. Tuwima w ramach podsumowania akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,
 Międzyszkolny konkurs ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii”,
 „Konkurs Pięknego Czytania”,
 Lekcja w bibliotece.

 W czasie stażu obserwowałam również zajęcia prowadzone przez innych nauczycieli: przyrody, historii, języka polskiego, niemieckiego, angielskiego.

Efekty:
Dokonałam samooceny własnego warsztatu pracy, zaprezentowałam wykorzystywane przeze mnie metody i formy pracy.


Opis i analiza wymagań

Prowadzenie szkoleniowych rad pedagogicznych

• Dzieliłam się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
Każdy nauczyciel powinien aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach Rady Pedagogicznej, której jest członkiem. Powinien dzielić się własną wiedzą i doświadczeniem w dziedzinach mu bliskich. Jako nauczyciel języka polskiego, a przede wszystkim wychowawca często uczestniczę w różnorodnych warsztatach i konferencjach . Dały mi one wymierne korzyści:
o Wzbogaciły wiedzę merytoryczną, co podniosło jakość mojej pracy
o Mam możliwość dzielenia się swoją wiedzą
 Prowadziłam szkoleniowe rady pedagogiczne nt.:
 „Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością.”
 Dzieliłam się wiedzą zdobytą na warsztatach pt.: „ Odpowiedzialność prawna nauczyciela za pełnienie funkcji wychowawczej i opiekuńczej?”
 Sposoby motywowania uczniów do nauki. Przygotowałam prezentację multimedialną, wygłosiłam referat, rozdałam materiały szkoleniowe. Dzieliłam się wiedzą zdobytą na warsztatach pt.: „Jak motywować ucznia do nauki?”
 „Postawy rodziców wobec dzieci”
 „Jak rozmawiać z rodzicami trudnych uczniów?”

Efekty:
Podjęte przeze mnie działania usprawniły pracę nauczycieli, wzbogaciły ich o nową wiedzę, a w rezultacie przyczyniły się do podniesienia jakości pracy placówki.




Opis i analiza wymagań

Gromadzenie i udostępnianie materiałów innym nauczycielom

• Opracowałam, gromadziłam i udostępniałam materiały dydaktyczne.
Od początku swojej pracy w szkole gromadziłam dokumentację i publikacje stanowiące dla mnie cenne źródło wiedzy. Swoimi zbiorami dzieliłam się z innymi nauczycielami, zwłaszcza uczących tych samych lub pokrewnych przedmiotów.
 Opracowałam scenariusze zajęć uwzględniające aktywizujące metody nauczania i udostępniałam je innym nauczycielom.
Scenariusze zawierały również wzorce ankiet ewaluacyjnych, których przeprowadzenie i analiza umożliwia systematyczne podnoszenie jakości swojej pracy a w konsekwencji jakości pracy szkoły. Scenariusze przeprowadzonych zajęć wraz z wykonanymi pomocami dydaktycznymi udostępniałam zainteresowanym nauczycielom.
 Gromadziłam również testy sprawdzające wiedzę i umiejętności moich uczniów.
Poprzez ich analizę dostrzegałam, jakie błędy oni popełniają i jakie należy podjąć działania, aby je wyeliminować. Prace i analizy udostępniałam innym nauczycielom. Pozwoliło to na wspólne podejmowanie działań, które przyczyniały się do lepszego opanowania niektórych zagadnień programowych.
 Archiwizowałam materiały i dokumentację.
 Gromadziłam prace moich uczniów: referaty, plakaty, sprawozdania, prezentacje multimedialne o tematyce. Były one cennymi pomocami dydaktycznymi wykorzystywanymi podczas zajęć z innymi uczniami.

Efekty:
Wzbogacenie własnego warsztatu pracy o materiały zgromadzone przeze mnie, pozyskane od innych nauczycieli, opracowane przez moich uczniów, dzielenie się wiedzą z innymi nauczycielami.

Opis i analiza wymagań

Publikowanie opracowanych materiałów w Internecie

Dzieliłam się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami umieszczając na stronie internetowej www.profesor.pl:
 swój plan rozwoju zawodowego i inne materiały
 scenariusze lekcji: konspekt lekcji poświęconej lekturze :”Tajemniczy ogród”, konspekt lekcji języka polskiego poświęconej metamorfozie bohaterów „Tajemniczego ogrodu”, Charakterystyka porównawcza Mary Lennox i Colina, konspekt lekcji wychowawczej „Jak rozwiązywać konflikty”,
 sprawdziany z treści lektur: „Tajemniczy odgród”, „Ten obcy”,
 plan rozwoju nauczyciela kontraktowego i plan rozwoju nauczyciela mianowanego,
 scenariusz uroczystości poświęconej odzyskaniu niepodległości „Nie depczcie przeszłości ołtarzy”,
 sprawozdanie z przebiegu stażu.

Efekty :
Prowadzone przeze mnie działania przyczyniły się do podniesienia jakości pracy szkoły, ponieważ wielu nauczycieli wykorzystało moją wiedzę, skorzystało ze wskazówek. Zaproponowane przeze mnie tematy przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności zajęć, zadowolenia uczniów, pogłębiania wiedzy nauczycieli i świadomości rodziców. Jak ocenić przez samego siebie pomoc udzielaną innym? Nie jest to łatwe. Jednak najcenniejszą nagrodą jest wdzięczność okazywana przez koleżanki, życzliwy uśmiech, a przede wszystkim zwyczajne słowo „dziękuję”. Z tymi wyrazami wdzięczności spotykam się na co dzień w mojej pracy. Myślę, że jest to najlepsze podsumowanie moich działań wypisane przez szkolne życie i ludzi, którzy biorą w nich udział.

Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4a

Opracowanie i wdrożenie Programu Edukacji Teatralnej

W mojej pracy dydaktyczno-wychowawczej dużo uwagi poświęcam rozwijaniu zdolności i zainteresowań uczniów. Od wielu lat chętnie przygotowuję uczniów do różnego rodzaju przeglądów, konkursów recytatorskich, występów okolicznościowych. Sama też uwielbiam występować na scenie. Zdawałam nawet do szkoły aktorskiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów prowadzę w ramach zajęć pozalekcyjnych warsztaty teatralne i kabaretowe. Widząc zainteresowanie uczniów tą formą zajęć, chęcią zaistnienia, pokazania się, pokonywania swojej nieśmiałości opracowałam Program Edukacji Teatralnej, który w szerszym stopniu i w sposób zorganizowany przybliżył dzieciom kulisy pracy scenicznej. Program przeznaczony jest do realizacji w kl.IV-VI i I-III gimnazjum na warsztatach teatralnych i kabaretowych jak również na lekcjach języka polskiego, w korelacji z przedmiotami: muzyka, plastyka, zajęcia techniczne, informatyka, historia. W programie tym znalazły się tematy, które umożliwią uczniowi pogłębienie wiadomości z historii oraz teorii teatru, ale co ważniejsze pozwolą podjąć praktyczne działania, dzięki którym będzie on mógł wcielić się różne role, przyjrzeć sztuce od kuchni. Tematyka spotkań opracowana jest w taki sposób, by uczeń miał możliwość rozwijania swych zainteresowań, ale także umiał wyrazić własne zdanie w sposób kulturalny, potrafił współdziałać w zespole, był kreatywny i odpowiedzialny za swe działania. „Zabawa w teatr” z pewnością będzie w tym pomocna.
Program zakłada przede wszystkim rozwijanie zainteresowań teatralnych uczniów poprzez ścisły kontakt ze sztuką sceniczną. Uczniowie poznają między innymi podstawy sztuki aktorskiej oraz podstawowe elementy wiedzy o teatrze.
Wiedza ta pozwoli im rozwijać się twórczo, być kreatywnymi, łatwiej i lepiej nawiązywać kontakty z rówieśnikami. Jednocześnie udział i praca nad inscenizacją sceniczną pozwoli dzieciom przezwyciężyć nieśmiałość oraz przygotować się do uczestnictwa w kulturze.
Program Edukacji Teatralnej dla klas IV-VI i I-III gimnazjum opracowany został z uwzględnieniem treści programowych zawartych w podstawie programowej.
Główne cele to:
• Wychowanie kompetentnego, świadomego odbiorcy kultury.
• Wychowanie do aktywności i odpowiedzialności w życiu zbiorowym.
• Motywowanie ucznia do samodzielnego docierania do informacji.
• Budowanie u ucznia poczucia własnej wartości.
• Stwarzanie możliwości do samorealizacji i aktywności twórczej poprzez rozwijanie umiejętności literackich, aktorskich, reżyserskich i scenograficznych.
• Kształtowanie postawy aktywnego i krytycznego odbiorcy kultury.
• Przygotowanie uczniów do udziału w konkursach .
• Rozwijanie wrażliwości, wyobraźni artystycznej i poczucia estetyki.
• Wzbogacenie i rozszerzanie wiedzy i słownictwa z zakresu wiedzy o teatrze.
• Wdrażanie do odpowiedzialności, współdziałania w zespole, systematyczności i samooceny.
• Wyrabianie nawyków i motywacji do świadomego uczestnictwa w kulturze.
• Rozwijanie wrażliwości społecznej.
• Doskonalenie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
• Wprowadzenie ucznia w sferę tradycji i wartości.
• Doskonalenie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim.

• Prowadziłam warsztaty teatralne i kabaretowe.
Warsztaty teatralne i kabaretowe miały charakter zabawowy i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy mieli możliwość wcielenia się w różne postacie, jak również ekspresyjnego wyrażania swoich uczuć emocji w niekonwencjonalny sposób.
Udział w zajęciach to atrakcyjny sposób pracy z uczniem. Pozwala na pełne przeżywanie, rozumienie swoich uczuć, wzmacnianie wiary we własne siły, wyzwalanie twórczej ekspresji, rozwijanie wyobraźni, wczuwanie się w role, nauka empatii, integracja z grupą. Zajęcia dały uczniom poczucie wspólnoty, uczniowie czuli się odpowiedzialni za powierzone zadania, mieli poczucie, że coś zależy od nich, uczyli się podejmowania decyzji. Mieli wpływ na dobór repertuaru, możliwość wykonania scenografii, opracowania scenariusza. Uczyli się wyszukiwać i selekcjonować potrzebne informacje. Praca opierała się głównie na działaniu. Do osiągniecia zamierzonych celów używałam następujących form i sposobów tj.: drama, pantomima, scenki rodzajowe, ćwiczenia intonacyjne, inscenizacja, działania plastyczne nad scenografią, tworzenie prezentacji multimedialnych, opracowanie gazetek okolicznościowych, rekwizytów, zaproszeń na przedstawienia, ćwiczenia aktorskie, ćwiczenia intonacyjne i modulujące głos: wrzask, szept, śmiech operowy, oglądanie występów teatralnych, spektakl telewizji, pisanie sprawozdania, recenzji z obejrzanych spektakli, wyjazdy na przedstawienia teatralne.
Praca w zespole daje wiele korzyści obu stronom, zmniejsza dystans, pozwala poznać lepiej osobowość i zainteresowania ucznia, umożliwia zdobycie wiedzy poprzez zabawę, działania twórcze. Każdy nowy występ ujawniał nowe talenty, pokonywał własne słabości, uczeń miał możliwość autoprezentacji.
Liczne pochwały, które słyszą uczniowie po udanym występie wzmacniają wiarę uczniów we własne możliwości.
Przekonałam się, że teatr szkolny prowadzony przez nauczyciela języka polskiego nie musi być gorszy od tych profesjonalnych działających przy ośrodkach kultury prowadzonych przez specjalistów.

Efekty:
Warsztaty teatralne i kabaretowe to forma promocji naszej szkoły w gminie, powiecie. Informacje o występach czy osiągnieciach umieszczamy na stronie internetowej szkoły czy w prasie lokalnej. Praca w zespole teatralnym daje mi wiele satysfakcji i zadowolenia, mimo że wymaga olbrzymiego wysiłku, poświęcenia, wszechstronności, ale dzięki temu ja również się rozwijam i podnoszę swoje kompetencje, gromadzę doświadczenie. Widocznym efektem uczestnictwa dzieci w warsztatach teatralnych i kabaretowych było zaangażowanie w życie kulturalne szkoły. Zarówno uczniowie uzdolnieni recytatorsko jak i pozostali deklarowali chęć udziału w programach artystycznych. U wielu uczniów zauważyłam wyraźną poprawę wypowiedzi ustnych pod względem stylistycznym, gramatycznym, dykcyjnym. Nie bez wątpienia jest również fakt, iż poprzez publiczne występy niektórzy uczniowie nabrali pewności siebie i uwierzyli we własne możliwości. Dzieci osiągające słabsze wyniki w nauce poprzez teatr miały okazję wykazania się w dziedzinie, która nie sprawiała im trudności, lecz dawała satysfakcję dzięki aprobatom i pochwałom. Efektem naszych działań jest również udział uczniów w konkursach recytatorskich: Poezji Patriotycznej „Znak Ziemi Naszej” w Strzyżowie czy Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Współczesnej Poezji Religijnej w Godowej. „Namacalnym” dowodem naszej działalności jest zdobycie wyróżnienia przez Natalię Kozimor w konkursie recytatorskim „Znak Ziemi Naszej”, czy występy na uroczystościach szkolnych: pasowanie na gimnazjalistę, Dzień Kobiet, Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości, Konstytucja Trzeciego Maja, prezentacja projektu gimnazjalnego „Żyznów-bo tu wyrosłem”, pożegnanie gimnazjum, występy podsumowujące udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Dla mnie jednak największym sukcesem jako wychowawcy klasy gimnazjalnej jest całkowita integracja zespołu klasowego, która nastąpiła poprzez nasze wspólne zadania podejmowane w ramach działalności warsztatów. To mój niewątpliwy sukces. Dzięki tym zajęciom udało mi się zbudować autorytet, nauczyć szacunku, zbudować więzi, co wydawało się zupełnie niemożliwe do osiągnięcia w tej klasie.



Opis i analiza wymagań

Opracowanie i wdrożenie indywidualnych programów pracy
z dzieckiem upośledzonym w stopniu lekkim

• Prowadziłam zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
W 2009 r. ukończyłam studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki. Wtedy jako jedyny nauczyciel w ZS w Żyznowie miałam kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacji indywidualnej. Okazało się, że będą one niezbędne do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z dzieckiem upośledzonym w stopniu lekkim, które prowadziłam w wymiarze 2 godzin tygodniowo w roku szkolnym 2009/2010 i 2013/2014. Do prowadzenia zajęć niezbędne było napisanie Indywidualnego Programu Pracy z Dzieckiem Upośledzonym w Stopniu Lekkim. Celem ich było wyposażenie ucznia w niezbędne umiejętności życiowe czyli: umiejętność czytania, pisania oraz liczenia. Są one bowiem podstawą funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie.
1. W ramach postępowania przyczynowego:
a. korygowanie funkcjonowania najsilniej zaburzonych sfer rozwojowych ucznia;
b. usprawnianie funkcji mających znaczenie kompensujące;
c. dynamizowanie rozwoju ogólnego ucznia.
2. W ramach postępowania objawowego:
a. rozwijanie mowy i języka;
b. nauka i doskonalenie czytania i pisania.
Oraz usprawnianie następujących funkcji:
-myślenia logiczno-przyczynowego
-myślenia abstrakcyjnego
-rozumowania arytmetycznego
-percepcji wzrokowej
- pamięci bezpośredniej i trwałej
-rozumienia czytanych treści
- poprawnej pisowni
-umiejętności matematycznych
W sferze SOCJALIZACJI
Kształtowanie społecznie akceptowanych zachowań
W sferze KOMUNIKACJI:
Porozumiewanie się komunikatami werbalnymi
Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
W sferze FUNKCJI POZNAWCZYCH:
Rozwijanie percepcji wzrokowej
Rozwijanie percepcji słuchowej, analizy i syntezy słuchowej
Rozwijanie procesów myślenia
Ćwiczenie pamięci mechanicznej i logicznej
Ćwiczenia rozwijające elementarne pojęcia matematyczne
Ćwiczenia umiejętności orientacji w schemacie własnego ciała
Doskonalenie sprawności fizycznej i koordynacji.

Programy przeznaczone były dla jednego ucznia upośledzonego w stopniu lekkim. Pierwszy zrealizowany został w roku szkolnym 2009/2010, kiedy Sławek był uczniem kl.IV szkoły podstawowej. W 2013 r. Sławek uczęszczał już do klasy II gimnazjum.

Efekty :
Moje działania podjęte w ramach realizacji programu zajęć korekcyjno kompensacyjnych usprawniły zaburzone funkcje ucznia upośledzonego i przyczyniły się do kompensowania braków, a tym samym pozwoliły na lepsze funkcjonowanie Sławka w środowisku uczniów w normie intelektualnej. Uczeń radzi sobie dobrze, pokonał nieśmiałość, stał się bardziej otwarty, dobrze funkcjonuje w środowisku szkolnym i poza nim. Sprawnie posługuje się nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi, które zdecydowanie poprawiają jego komfort życia, mają wpływ na uspołecznianie, inicjowanie kontaktów, docieranie do wiedzy. Największe postępy chłopiec poczynił w sferze socjalizacji i komunikacji. Stał się bardziej komunikatywny i otwarty. Chętnie podejmuje rozmowę na różne tematy, zadaje pytania, jest dociekliwy. Ukończył szkołę podstawową uzyskując pozytywne wyniki klasyfikacji końcowej oraz pozytywny wynik sprawdzianu kompetencji. Ukończył gimnazjum, napisał egzamin gimnazjalny dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia upośledzonego w stopniu lekkim i zamierza kontynuować naukę w szkole zawodowej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych.

Opis i analiza wymagań

Opracowanie i wdrożenie planów pracy: wychowawczej, zajęć pozalekcyjnych, SU, nauczania indywidualnego

• Opracowałam i wdrożyłam do realizacji plan zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klasy II i III gimnazjum, a dla klasy VI szkoły podstawowej opracowałam plan zajęć przygotowujących do sprawdzianu po klasie VI.
• Pracowałam z uczniem zdolnym i słabym. W ramach godzin kartowych prowadziłam warsztaty teatralne i kabaretowe, przygotowywałam uczniów do konkursów recytatorskich, występów na akademiach okolicznościowych. Opracowałam plan pracy zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z języka polskiego dla uczniów kl. VI i kl. II gimnazjum. Pomagałam uczniom w pokonaniu trudności w nauce, wyrównywaniu braków edukacyjnych i utrwalaniu zdobytych wiadomości i umiejętności. W ramach zajęć realizowałam Program Poprawy Wyników Kształcenia.
• Pracowałam z uczniem posiadającym opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Opracowałam plan pracy z uczniem mającym specyficzne trudności w uczeniu się (dysortografia). Dostosowałam wymagania do możliwości ucznia. Opracowałam osobne kryteria oceniania sprawdzianów, dyktand, wypracowań.
• Praca wychowawcza. Opracowałam i wdrożyłam do realizacji plan pracy wychowawczej zgodny z Programem Wychowawczym Szkoły. Uwzględniłam w nim program integrujący zespół klasowy: imprezy klasowe, wycieczki, pomoc koleżeńska.
• Opracowałam plan pracy zajęć nauczania indywidualnego.

Efekty:
Wszystkie opracowane przeze mnie programy i plany pracy zostały zrealizowane i poddane ewaluacji. Opracowanie ich wynikało z potrzeb szkoły. Dzięki ich realizacji przyczyniłam się do podniesienia jakości pracy szkoły, udzielania uczniom pomocy w pokonywaniu trudności, odpowiedniego przygotowania uczniów do sprawdzianu kompetencji i egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Pomogłam uczniom odnieść sukces na miarę ich możliwości, rozwijać ich zainteresowania, wybrać dalszą drogę kształcenia.

Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 c

Pełnienie funkcji wychowawcy klasy

Funkcję wychowawcy klasy pełnię w Zespole Szkół w Żyznowie od czterech lat, natomiast w roli wychowawcy sprawdzam się od siedmiu. Corocznie opracowuję plan pracy wychowawczej zgodny z celami założonymi w Programie Wychowawczym Szkoły. W ramach godzin do dyspozycji wychowawcy realizuję takie działania jak: rozwój intelektualny ucznia, kształtowanie wartości moralnych i etycznych, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich kształtowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw proekologicznych, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie samorządności uczniowskiej, udzielanie uczniom i rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rozwijanie kompetencji medialnych umożliwiających korzystanie z zasobów multimedialnych szkoły, bezpieczeństwo i profilaktyka. Układając plan staram się, aby uwzględniał on pracę wychowawczą z uczniem i rodzicami.
 Poznaję sytuację środowiskową i rodzinną uczniów. Rozmawiałam z rodzicami uczniów lub prawnymi opiekunami lub wychowawcami domu dziecka. Kontaktuję się i współpracuję z pedagogiem szkolnym w sprawach wychowawczych. Wraz z pedagogiem opracowałam Plany Działań Wspierających dla uczniów z opiniami z PPP.
 Jako wychowawca pragnę zrozumieć swoich wychowanków, poznać ich środowisko, rozmawiać z nimi o sukcesach i porażkach , rozwiązywać nurtujące ich problemy, otaczać pomocą, wspierać w różnych chwilach. Udzielam rodzicom rad, wskazówek, jeżeli takie są potrzebne. Systematycznie kontaktuję się z rodzicami moich uczniów. Spotykam się z nimi nie tylko na zebraniach ogólnych, lecz indywidualnie. Uważam, że dobra współpraca rodzic-wychowawca wpływa na większą skuteczność procesu dydaktycznego. Pomocne w moich działaniach okazały się warsztaty „Jak rozmawiać z rodzicami trudnych uczniów”.
 Muszę zaznaczyć, że mam dobry kontakt zarówno z rodzicami jak i podopiecznymi. Staram się być kompetentnym, świadomym i pomocnym wychowawcą. Zawsze służę radą i pomocą. Dzięki temu darzą mnie szacunkiem i zaufaniem, co jest najważniejsze.


Opis i analiza wymagań

Organizacja imprez ogólnoszkolnych

 Prowadziłam imprezy ogólnoszkolne z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Wspólne organizowanie imprez klasowych szkolnych czy środowiskowych jest znakomitym sposobem na przełamanie bariery nauczyciel rodzic. Wpływa ono na wzmocnienie więzi emocjonalnych między rodzicami a szkołą i nauczycielami. Przy pomocy i z udziałem rodziców udało mi się zorganizować klasowe mikołajki, imprezy szkolne: zabawa choinkowa, andrzejki, Dzień Nauczyciela, otrzęsiny klasy I, pasowanie na ucznia gimnazjum, wigilię, imprezy środowiskowe: prezentacja projektu gimnazjalnego „Żyznów-bo tu wyrosłem” połączona z degustacją, na którą zaprosiłam władze lokalne: sołtysa, radną, Radę Rodziców, dyrektor Domu Dziecka w Żyznowie, pożegnanie klas III gimnazjum, akademię z okazji odwiedzin biskupa „Zaufaj Jemu”.

Efekty:
Stworzenie pozytywnych relacji nauczyciel -uczeń-rodzic przyczyniło się do wytworzenia dobrej atmosfery panującej w klasie, szkole. Rodzice widząc moje zaangażowanie są bardziej zmotywowani do pracy z dzieckiem, angażują się w proces wychowawczy i edukacyjny, co przyczynia się do podniesienia efektów pracy szkoły i sukcesów uczniów. Jest dla mnie niezwykle satysfakcjonujące.





Opis i analiza wymagań

Organizowanie i przeprowadzenie konkursów szkolnych
i międzyszkolnych

Pragnąc zachęcić uczniów do pogłębiania wiedzy i zainteresowań przygotowałam samodzielnie międzyszkolne:
 konkursy ortograficzne „Zostań Mistrzem Ortografii”,
 językowe „Jak cię słyszą, tak cię oceniają”,
 poetyckie dot. napisania wiersza o Żyznowie i wiersza o nauczycielu,
 wiedzy mitologicznej : „Z mitologią na ty”.
 Prócz tego przeprowadziłam wiele konkursów klasowych i szkolnych np.: ze znajomości baśni, treści lektur, mitów, konkurs pięknego czytania.
 W grudniu 2014 r . wspólnie z uczniami wzięłam udział w ministerialnym konkursie „Książki naszych marzeń”, który zakończył się nakręceniem filmu i umieszczeniem go w Internecie. Za udział otrzymaliśmy dyplom podpisany przez panią Minister Edukacji Joannę Kluzik- Rostkowską
 Przygotowywałam uczniów i zachęcałam do udziału w konkursach kuratoryjnych z języka polskiego czy konkursach organizowanych przez Młodzieżową Radę Miejską w Strzyżowie.
 Nawiązałam współpracę z polonistami z innych szkół z terenu gminy Wiśniowa i Strzyżów. Współpraca zaowocowała udziałem moich uczniów w konkursach organizowanych przez innych nauczycieli, a ja miałam okazję wzbogacić się o nowe doświadczenia, skorzystać z rad starszych koleżanek.

Efekty:
Udział w konkursach dał uczniom możliwość poznania się i sprawdzenia swoich umiejętności w zmaganiach turniejowych. Dzięki temu mogli określić swoje mocne i słabe strony, wyciągnąć wnioski do dalszej pracy. Moi podopieczni od kilku lat biorą udział w międzyszkolnych konkursach recytatorskich :”Znak Ziemi Naszej” , konkurs współczesnej poezji religijnej. Uczniowie poprzez udział w różnego rodzaju konkursach doskonalą umiejętność poszukiwania, selekcjonowania i zdobywania informacji, wykorzystania różnych źródeł wiedzy, rozwijają swoje zainteresowania, dokonują samooceny i autoprezentacji. Uczniowie poprzez udział w konkursach międzyszkolnych promują naszą szkołę w gminie, rejonie, a nawet w Polsce, a osiągane przez nich sukcesy motywują ich do dalszej pracy, podnoszą jakość mojej pracy i pracy szkoły.


Opis i analiza wymagań

Podejmowanie działań rozwijających zainteresowania
oraz umiejętność posługiwania się językiem ojczystym

• Podejmowałam dodatkowe działania w celu rozwijania u uczniów zainteresowań, twórczej działalności oraz umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Zachęcałam uczniów do pomocy przy pisaniu artykułów na stronę internetową szkoły, angażowałam w pisanie ogłoszeń, plakatów informacyjnych, przemówień konferansjerskich, tworzenia plakatów reklamujących naszą szkołę, miejscowość, pisania wierszy. Angażowałam uczniów do prowadzenia gazetki tematycznej o poprawności językowej. Zachęcałam uczniów do wykonywania pomocy dydaktycznych.

Efekty:
Uczniowie chętnie piszą artykuły na stronę internetową szkoły, redagują ogłoszenia, plakaty, przez co rozwijają swoje zainteresowania i umiejętność poprawnego pisania i mówienia, a to wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły.





Opis i analiza wymagań

Uczestniczenie i promowanie akcji „Cała Polska czyta dzieciom

• Uczestniczyłam i promowałam akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wspólnie z dziećmi przygotowywałam inscenizacje wierszy Tuwima, czytaliśmy fragmenty ciekawych książek, przebieraliśmy się za bohaterów ulubionych książek. Imprezy podsumowujące akcję stały się uroczystościami środowiskowymi, na które zapraszaliśmy władze lokalne, rodziców, bibliotekarzy, wychowawców Domu Dziecka w Żyznowie. Czytając uczniom codziennie przyczyniałam się do wzbogacenia ich języka, kształciłam umiejętność posługiwania się językiem polskim. wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.
• Stworzyłam listę dodatkowych lektur. Uczniowie codziennie czytają wybrane lektury, a swoją aktywność czytelniczą odnotowują w specjalnie do tego przeznaczonych zeszytach lektur. Dwa razy w miesiącu prezentują treść przeczytanych książek, tworzą projekty związane z lekturami.

Efekt:
Podejmowane przeze mnie działania przyczyniły się do rozwoju emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Czytając dzieciom książki ze „Złotej listy” wzbogacałam ich język, rozwijałam wyobraźnię, uwrażliwiałam na krzywdę drugiego człowieka, rozbudzałam empatię. Dzięki temu dzieci częściej sięgają po książki, poprawniej mówią, mają większy zasób słownictwa, a co za tym idzie –odnoszą sukcesy i rozwijają kluczowe umiejętności takie jak czytanie i słuchanie ze zrozumieniem. Podejmowane działania miały na celu również pedagogizowanie rodziców, którzy zdali sobie sprawę, że powinni czytać swoim pociechom już od dzieciństwa. Podjęte działania pozytywnie wpłynęły na podniesienie jakości pracy szkoły.


Opis i analiza wymagań

Udział w programie profilaktycznym „Jedz smacznie i zdrowo”

• Widząc coraz większe zagrożenie otyłością wśród dzieci i młodzieży oraz nieświadomość związaną z racjonalnym odżywianiem się, postanowiłam wspólnie z uczniami klasy I gimnazjum wziąć udział w II edycji programu „Jedz smacznie i zdrowo”. Celem tego przedsięwzięcia było przekazanie uczniom gimnazjum zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie ich do pierwszych eksperymentów w kuchni i wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków oraz zwrócenie ich uwagi na ważne problemy społeczne takie, jak marnowanie żywności, energii czy wody. W ramach realizacji programu komponowaliśmy zdrowe posiłki, poznawaliśmy role składników pokarmowych, poznaliśmy 10 zasad racjonalnego żywienia, przygotowywaliśmy gazetki o tematyce profilaktycznej – zagrożenie otyłością, racjonalne odżywianie, rola składników pokarmowych, oraz ekologicznej- oszczędzanie energii i wody.

Efekty:
Dzięki moim działaniom poszerzyłam zakres działań szkoły- dzieci zyskały większą świadomość odnośnie zdrowego stylu życia, starają się jeść mniej słodyczy, a więcej owoców i warzyw, dbają o swoje zdrowie, są bardziej aktywne. Myślę, że w przyszłości moje działania przyniosą jeszcze bardziej wymierne efekty w postaci postaw proekologicznych moich uczniów.








Opis i analiza wymagań

Pełnienie funkcji opiekuna Samorządu Uczniowskiego-
działalność charytatywna

• Pełniąc funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego angażowałam dzieci w akcje charytatywne.
 Jedną z ważniejszych akcji, w którą się włączyliśmy była akcja „Szlachetna Paczka”. Podjęliśmy działania polegające na gromadzeniu odzieży, zabawek, wyprawki szkolnej, żywności a także pieniędzy na rzecz ubogiej rodziny z naszego powiatu- mamie wychowującej dwoje dzieci. Akcja zyskała większy zakres – zaangażowaliśmy w nią rodziców, nauczycieli, uczniów i wszystkich znajomych. Udało nam się zgromadzić kwotę blisko 700 zł! Za zebrane pieniądze zakupiliśmy odzież, obuwie, przybory szkolne, produkty żywnościowe, środki czystości, upominki i słodycze. Priorytetem było stworzenie dla dzieci kącika do nauki, w tym celu zakupiliśmy lampkę na biurko, pozyskaliśmy używane sosnowe biurko w bardzo dobrym stanie technicznym. W naszej paczce znalazła się pościel, kołdra, proszki do prania. Spełniliśmy najskrytsze marzenia dzieci: chłopiec otrzymał robota- zabawkę, puzzle, dziewczynka sztalugę. Właścicielka sklepu Świat Dziecka podarowała przybory malarskie dla uzdolnionej plastycznie Oli. Wartość naszej szlachetnej paczki przekroczyła 1000 zł. Paczki z prezentami , ubraniami i żywnością zawieźliśmy do magazynu Szlachetnej Paczki mieszczącego się w Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie. Zdumienie wolontariuszy na widok ilości naszych paczek było ogromne. W imieniu obdarowanej rodziny za pomoc podziękował nam jej opiekun – pan Łukasz Kut wręczając mi dyplom z wyrazami uznania i zaangażowania.
• Oprócz „Szlachetnej Paczki” braliśmy udział w akcjach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek, makulatury, pieniędzy na pomoc i leczenie chorych, niepełnosprawnych dzieci z naszej okolicy. Wspieraliśmy także biedne rodziny z naszej miejscowości.


Efekt:
Udział w akcji zjednoczył rodziców, nauczycieli, uczniów, wychowawców oraz członków naszych rodzin czy znajomych. Uczniowie chętnie włączyli się do akcji, zintegrowali, uczyli się współpracy i empatii. Wykazali się naprawdę godną uznania postawą. Byli dumni, że udało nam się pomóc potrzebującej rodzinie, byli empatyczni, nauczyli się bezinteresownie pomagać, być wrażliwym na krzywdę ludzką. Nie musieliśmy prosić nawet największych urwisów, by pomogli. Miło mi było widzieć dumę w ich oczach, kiedy czytałam im list z podziękowaniami od obdarowanej rodziny. Miło było się przekonać, że nie są tacy źli…Udowodnili to nam- nauczycielom i sobie.

• Działalność charytatywna: na rzecz bezdomnych zwierząt.
 W październiku 2014r. zorganizowałam apel poświęcony Dniu Zwierząt.
Naszym przedstawieniem chcieliśmy zwrócić uwagę na palący problem złego traktowania zwierząt, chcieliśmy również w jakiś sposób wpłynąć na zachowanie ludzi, uświadomić, że zwierzę to istota żywa, nie rzecz oraz zachęcić do udziału w akcjach charytatywnych na rzecz zwierząt, wolontariatu czy adopcji zwierząt ze schronisk.
Apelowaliśmy o dobre traktowanie psów, o zerwanie łańcuchów, opiekę, dbanie o to, by psy miały zimą ciepłe miejsce do spania i posiłek, a latem schronienie przed słońcem i zimną wodę oraz niezbędny ruch i pielęgnację. Przestrzegaliśmy, że trzymanie psa na łańcuchu jest karalne, niehumanitarne, niegodne z prawem, a także niebezpieczne dla ludzi. W końcu udzielaliśmy informacji o tym, gdzie należy zgłaszać się po pomoc oraz jak my możemy pomóc. Przygotowaną prezentacją multimedialną chcieliśmy poruszyć serca i umysły naszych kolegów, nauczycieli a także rodziców. Wzbudzić świadomość, że pies czy kot czuje tak samo jak my.
 Ogłosiliśmy zbiórkę pieniędzy, karmy suchej, mokrej, legowisk, koców, pluszaków, akcesoriów dla psów i kotów na rzecz przytuliska w Wysokiej Strzyżowskiej Azyl u Majki.


Efekty :
Na rzecz Azylu Zebraliśmy 218 zł. Za zebrane pieniążki zakupiliśmy: karmę suchą , karmę mokrą .Prócz tego zakupiono: 2 puszki karmy dla psów i 3 puszki karmy dla kotów. Udało nam się również zgromadzić: 3 miski, jedną obrożę, szelki, smycz, 2 koce, 2 legowiska, 9 pluszaków. Dzieci stały się bardziej świadome swoich obowiązków wobec zwierząt. Dbają o swoje pupile, reagują, gdy ktoś źle traktuje zwierzęta. Moje działania przyniosły nieoczekiwane rezultaty i bardzo pozytywne efekty- dzieci pomagają indywidualnie finansowo czy przekazując choćby niepotrzebne zabawki, udostępniając na Facebooku, na moją prośbę, zdjęcia zwierząt do adopcji, informacje o wirtualnych adopcjach, wydarzeniach na rzecz zwierząt, zachęcają rodziców i znajomych do przekazywania 1% podatku na rzecz zwierząt.

Dla mnie osobiście przygoda z „Azylem” dopiero rozpoczęła się – adoptowałam pieska z tego przytuliska, systematycznie odwiedzam Panią Majkę i Pana Adama, wspieram kupując karmę, polecając psy do adopcji, reklamując ich działalność na Facebooku. Również dzieci śledząc moje poczynania (dobry przykład) naśladują, stają się bardziej wrażliwe. Wierzę, że w przyszłości będą świadomymi swoich obowiązków właścicielami adoptowanych zwierząt, jak ja, z czego jestem bardzo dumna. Dzieci chętnie podejmują rozmowę na temat losu zwierząt, widać , że nie jest on im obojętny. To miłe widzieć, że praca przynosi efekty.


Opis i analiza wymagań

Działalność kulturalno-rozrywkowa

• Organizując w szkole wieczór filmowy dla klasy III gimnazjum poszerzyłam zakres działalności szkoły nie tylko o działalność opiekuńczą i wychowawczą, ale jeszcze kulturalną.
Wieczór filmowy został zorganizowany w celu zintegrowania zespołu klasowego, oczywiście miał również ukryty cel moralny i kulturalny. Poprzez wspólne oglądanie filmów chciałam kształcić postawę świadomego odbiorcy tekstów kultury, uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Efekty:
Uczniowie świetnie się bawili, uczyli się odpowiedzialności za zorganizowane sobie czasu wolnego, zespół klasowy został zintegrowany, uczniowie nawiązali ze mną i z sobą bliższe relacje, mieli wpływ na przebieg i organizację tej formy rozrywki. Spojrzeli na szkołę, jak na miejsce interesujące, gdzie można miło, kulturalnie spędzić wolny czas, a nie tylko uczyć się. Poszerzyłam działania szkoły a w rezultacie przyczyniłam się do podniesienia jakości pracy.

• Działalność szkoły poszerzałam również podejmując szereg działań integrujących zespół klasowy. Była to działalność kulturalno-rozrywkowa.

 Organizowałam ogniska klasowe i międzyklasowe
 Zorganizowałam ognisko pożegnalne dla klasy III gimnazjum
 Współorganizowałam wyjazdy do kina na filmy tj.: Cristiada”, Bitwa pod Wiedniem”, „Kamienie na szaniec”, przedstawienia teatralne: „Władcy wiedzy” „Damy i huzary”.
 Z przedstawicielkami SU wyjeżdżałam na obchody świąt państwowych
 Z przedstawieniem profilaktycznym „Bliżej siebie, dalej od narkotyków” pojechałam do ZS w Godowej- dzięki temu promowałam życie bez nałogów.

Efekty:
Zdobyta podczas wycieczek wiedza wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły, kształci postawy świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym.




Opis i analiza wymagań

Działalność proekologiczna


• W ramach działalności na rzecz środowiska co rok biorę z uczniami udział w akcji Sprzątanie Świata, zbiórce surowców wtórnych, zbiórce baterii, konkursie ekologicznym.

Efekty:
Uczniowie prezentują postawę proekologiczną, segregują śmieci, dbają o porządek w swoim najbliższym otoczeniu. Współpraca z nauczycielką przyrody służy podniesieniu jakości pracy szkoły i korelacji międzyprzedmiotowej.


Opis i analiza wymagań

Przygotowanie projektu gimnazjalnego „Żyznów-bo tu wyrosłem”

• W roku szkolnym 2012/2013 zrealizowałam z uczniami klasy II gimnazjum projekt gimnazjalny „ Żyznów-bo tu wyrosłem”. Główne cele projektu to:
- kształtowanie postawy lokalnego patriotyzmu
- zrozumienie pojęcia „mała ojczyzna”
- zapoznanie z historią wsi i jej zabytkami
- kształtowanie postawy obywatelskiej i więzi ze społecznością lokalną
-dostrzeganie piękna najbliższej okolicy
-kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
-gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu
- doskonalenie umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin (historia, geografia, język polski, matematyka)
- umiejętność pracy w zespole
Uczniowie pod moim nadzorem wykonywali następujące zadania : stworzyli mapę Żyznowa i opisali położenie miejscowości oraz sąsiadujące wsie, fotografowali zabytki, atrakcyjne miejsca w swojej okolicy. Zapoznali się z historią powstania i rozwoju wsią, legendami swojego regionu, a następnie przeprowadzili wśród uczniów szkoły konkurs polegający na opowiedzeniu legendy i narysowaniu do niej ilustracji. Fotografowali zabytki i opisywali przygotowując wystawę fotograficzną swoich prac, która do dzisiaj ozdabia korytarze szkolne. Podopieczni zebrali dane statystyczne dot. liczby mieszkańców, liczby urodzeń, zgonów, najpopularniejszych imion i nazwisk we wsi, przygotowali wykresy ilustrujące te dane. Uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się językiem polskim oraz tworzenia wypowiedzi opracowując treść legend, historię szkolnictwa, opis zabytków, przepisy kulinarne. Uczennice we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich opracowały książkę kucharską z przepisami na regionalne potrawy oraz poczęstunek, który uświetnił prezentację.

Efekty:
Realizując projekt uczniowie nauczyli się współpracować, zintegrowali się, uczyli się odpowiedzialności za powierzone zadania i rozwiązywać konflikty. Przygotowując prezentację projektu kształcili umiejętności informatyczne- przygotowanie prezentacji multimedialnej, selekcjonowania informacji, korzystania z różnych źródeł wiedzy. Poznali cechy gwary ludności Żyznowa, najsłynniejszych żyznowian, jak również historię i kulturę regionu (zabytki, legendy, pochodzenie nazwy wsi). Dokonywali samooceny . Łączyli różne dziedziny wiedzy. Poznali swoją miejscowość i tradycję, nauczyli się szacunku do przeszłości. Na prezentację projektu gimnazjalnego zaproszone zostały władze lokalne, rodzice. Stał się on pretekstem do promowania szkoły w środowisku lokalnym jak i zacieśnienia współpracy między instytucjami.



Opis i analiza wymagań

Organizacja zajęć pozalekcyjnych

• W każdym roku staram się dobrze przygotować uczniów do sprawdzianu kompetencji czy egzaminu gimnazjalnego, dlatego w ramach godzin kartowych prowadzę zajęcia przygotowujące do sprawdzianu po klasie VI i egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego. Celem tych zajęć jest ćwiczenie kompetencji zawartych w podstawie programowej niezbędnych do napisania egzaminu i sprawdzianu, rozwiązywanie przykładowych testów, zapoznanie uczniów z procedurami przeprowadzania egzaminów, utrwalaniu słabo opanowanych umiejętności, ćwiczenia powtórkowe. Realizując zajęcia wdrażam wnioski z analizy wyników sprawdzianu, egzaminu, egzaminów próbnych. Zajęcia mają formę zabaw, konkursów, testów online, gier dydaktycznych.

Efekty:
Taka forma zajęć miała duży wpływ na przygotowanie uczniów do egzaminu i sprawdzianu zarówno dla uczniów zdolnych jak i słabszych. Z pewnością podjęte przeze mnie działania miały wpływ na zadowalające wyniki egzaminu czy sprawdzianu. Poprzez prowadzenie dodatkowych zajęć poznaję lepiej swoich wychowanków, ich zainteresowania. Służę radą i pomocą, buduję więzi. Poszerzyłam działalność szkoły.

• Prowadzenie warsztatów teatralnych i kabaretowych
Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijają własne zdolności. Ci, którzy osiągają sukcesy przyczyniają się do promowania szkoły. W 2012r. Natalia Kozimor zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim „Znak Ziemi Naszej”, w 2015r. moja uczennica z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśniowej zdobyła wyróżnienie w IV edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania. Działalność warsztatów przyczyniła się do zorganizowania wspaniałych uroczystości okolicznościowych, akademii. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, co przyczyniło się do zwiększenia ich motywacji do działania. Uczestnictwo w akademiach to także obcowanie z poezją, muzyką, okazja do kształtowania wrażliwości na piękno, możliwość dla wielu uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności interpretacyjnych.
• Praca z uczniem zdolnym
Uczniów posiadających zainteresowania polonistyczne przygotowuję do konkursów interdyscyplinarnych

Efekty:
Choć uczniowie nie zajmują wysokich miejsc w konkursach przedmiotowych, to bardzo często zdobywają wysoka liczbę punktów na sprawdzianie po klasie VI czy egzaminie, cc przyczyna się do wzrostu jakości pracy szkoły.

• Praca z uczniem z dysfunkcjami (dysleksja, dysortografia)
Dzieci z dysfunkcjami ciągle przybywa. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, chcąc pomóc im w pokonywaniu trudności w nauce zorganizowałam zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Raz w tygodniu spotykałam się z grupą uczniów dyslektycznych i dysortograficznych. Ćwiczyłam z nimi technikę czytania, a przede wszystkim pracowaliśmy nad ortografią. Przydatne w mojej pracy okazały się umiejętności zdobyte podczas kursu internetowego „Trener Metody Ortograffitti”. Bardzo pomocne w pracy z uczniami okazały się materiały „Już lubię czytać”, zeszyty ćwiczeń „Ortograffitti”. Na zajęciach stosowałam różnorodne formy i metody pracy, stwarzałam atmosferę sprzyjającą podnoszeniu wiedzy, bezpieczeństwa, rywalizacji. Wiadomości zdobyte na szkoleniach na temat dysleksji wykorzystałam do opracowania zestawu ćwiczeń utrwalających wiadomości gramatyczne, zgromadziłam historyjki obrazkowe, które pomagają w rozwijaniu słownictwa, zaobserwowaniu przez uczniów przyczyn i skutków wydarzeń. Wszystkie stosowane przeze mnie metody i formy działania miały na celu usprawnienie rozumienia czytanych i słuchanych tekstów, rozbudzanie świadomości i wrażliwości literackiej, pobudzanie wyobraźni, wzmocnienie umiejętności syntetyzowania i analizowania faktów, rozwijanie koncentracji, koordynowanie pracy lewej i prawej półkuli.

Efekty:
Uczniowie wyrównują braki w wiadomościach i umiejętnościach, są pewniejsi swoich możliwości, dzięki dostosowaniu wymagań edukacyjnych do ich potrzeb i opracowaniu oddzielnych kryteriów oceniania odnoszą sukcesy na miarę swoich możliwości, a to motywuje ich do dalszej pracy, co w rezultacie wpływa na podniesienie jakości pracy szkoły.



Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 f

Osiągnięcia w konkursach

Od wielu lat prowadzę warsztaty teatralne i kabaretowe, które ze względu na udział w nim uczniów uzdolnionych plastycznie rozszerzyłam je o działalność plastyczną. Opracowywałam różnorodny materiał teatralny i kabaretowy, recytatorski dostosowując repertuar do możliwości grupy i potrzeby chwili. Organizowałam akompaniamenty muzyczne do potrzebnych utworów, opracowywałam scenariusze uroczystości szkolnych i środowiskowych. Uczniowie reprezentowali swój dorobek nie tylko na forum szkoły ale w środowisku lokalnym, na konkursach recytatorskich, przeglądach. Od kilku lat uczestniczę z moimi uczniami w cyklicznych konkursach organizowanych przez ościenne placówki: konkurs recytatorski poezji patriotycznej „Znak Ziemi Naszej” czy poezji religijnej.

Efekty:
Za sukces należy uznać zdobycie przez moją podopieczną wyróżnienia w konkursie recytatorskim „Znak Ziemi Naszej” , zdobycie wyróżnienia w IV Podkarpackim Konkursie Pięknego Czytania. Na 2271 uczestników etapu szkolnego i 167 uczestników etapu międzyszkolnego moja uczennica zdobyła wyróżnienie. Sukcesem dla mnie jest również świadomość, że uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, budują więzi, relacje interpersonalne, uczą się wyrażania emocji, a wszystko dzięki moim działaniom. Podkreślić muszę, że dzieci (nawet te, których nie uczę) bardzo chętnie uczestniczą w prowadzonych przeze mnie warsztatach, dobrze się bawią, łączą przyjemne z pożytecznym. Efektem podejmowanych przeze mnie działań aktorskich jest przygotowanie wielu ciekawych przedstawień okolicznościowych, które zawsze cieszą się uznaniem widowni, a uczniów mobilizują do działania, dają poczucie sukcesu. Dla wielu uczniów sukcesem jest pokonanie własnych słabości, nieśmiałości. Moje warsztaty rozwijają również umiejętności tworzenia własnego tekstu poprzez pisanie wierszy, przerabianie scenariuszy, parodiowanie tekstów literackich, kształcą umiejętności posługiwania się technologiami informacyjnymi czy docierania do informacji.

Opis i analiza wymagań

Sukces wychowawczy - zintegrowanie zespołu klasowego

W 2011 r. w Zespole Szkół w Żyznowie zostałam wychowawcą klasy I gimnazjum. Klasa sprawiała wiele problemów wychowawczych. Byli niezdyscyplinowani, bez motywacji do nauki. Prócz tego brakowało integracji. Wśród uczniów można było zauważyć podział na dwie grupy: tych, którzy chcą się uczyć i tych, którzy przeszkadzali w zajęciach. Podejmując szereg działań integrujących zespół klasowy: zabawy integracyjne, lekcje wychowawcze, spotkania z pedagogiem z poradni, pedagogiem szkolnym, zorganizowanie ogniska integracyjnego, ogniska pożegnalnego, wieczoru filmowego, wspólnych wyjazdów, organizacji dyskotek, angażowanie uczniów działalność SU oraz działań motywujących: metody aktywizujące, komunikaty motywujące, rozbudzanie zainteresowań uczniów, pedagogizowanie rodziców udało mi się osiągnąć sukces wychowawczy.

Efekty :
Za sukces uważam to, że udało mi się zintegrować zespół klasowy. Po wielu przykrościach, jakie mnie spotkały ze strony dzieci dopięłam swego- uczniowie zmotywowali się do nauki, wyciszyli, zbudowali więzi również ze mną. Dzięki zmianie swojego postępowania, na skutek wdrożonych przeze mnie działań, uczniowie przygotowali projekt gimnazjalny, akademię z okazji pożegnania szkoły. Wszyscy ukończyli gimnazjum i podjęli naukę na IV etapie edukacyjnym. Bardzo duże znaczenie ma dla mnie fakt, że uczniowie odwiedzają mnie nadal, spotykają się ze mną, by pochwalić się swoimi sukcesami w szkole ponadgimnazjalnej, podziękować za wkład mojej pracy. Dla nauczyciela nie ma większego sukcesu.


Opis i analiza wymagań

Nagrody dyrektorów szkół

Wydaje mi się, że moja praca cieszy się uznaniem, gdyż za swoje osiągniecia zawodowe otrzymałam nagrody dyrektorów szkół w których pracowałam:
 Nagroda dyrektora Szkoły Podstawowej w Tułkowicach- 2008r.
 Nagroda dyrektora Zespołu Szkół w Żyznowie – 2008r.
 Nagroda dyrektora Szkoły Podstawowej w Tułkowicach- 2010r.
 Nagroda dyrektora Zespołu Szkół w Żyznowie- 2013r.
 Nagroda dyrektora Zespołu Szkół w Żyznowie- 2014r.

Efekty:
Nagrody te były dla mnie dużym wyróżnieniem i satysfakcją z dobrze wykonywanej pracy. Mobilizowały mnie do podejmowania kolejnych wyzwań w pracy z uczniem.


Opis i analiza wymagań

Podziękowania za wkład pracy

Za podejmowane przeze mnie działania otrzymałam również szereg podziękowań: za przygotowanie uczniów do konkursów, za angażowanie się w akcje charytatywne.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu Poeci i Pisarze Dzieciom.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do XI Gminnego Przeglądu Piosenki i Poezji Religijnej.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu Literatura i Dzieci Nasze Marzenia.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do XIV Gminnego Przeglądu Piosenki i Poezji Religijnej.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do X Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, Zwyczajów i Obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do IV edycji Podkarpackiego Konkursu Pięknego Czytania,
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do Konkursu Recytatorskiego Współczesnej Poezji Religijnej.
 Podziękowania za przygotowanie uczniów do Konkursu Poezji Patriotycznej „Znak Ziemi Naszej”,
 Podziękowania od rodziców Marysi Lasoty za włączenie się do akcji zbierania nakrętek na rehabilitacje córki.
 Podziękowania (relacja) wolontariusza z przekazania upominków na rzecz ubogiej rodziny.
 Podziękowania i rysunki dzieci z obdarowanej przez nas rodziny.
 Podziękowania od Stowarzyszenia Wiosna za udział w Akcji Szlachetna Paczka.

Efekty:
Słowa wdzięczności za trud włożony w pracę z dziećmi zawsze motywują mnie do pracy, są dla mnie motorem napędowym do dalszego działania, sprawiają, że dostrzegam sens w tym, co robię.


Opis i analiza realizacji zadań,
o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 e

Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Strzyżowie

Moja praca nie ogranicza się tylko do działalności dydaktyczno-wychowawczej. Staram się angażować w życie społeczne środowiska, w którym pracuję. Nawiązałam współpracę z wieloma instytucjami.
• Współpracowałam z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Strzyżowie. Konsultowałam się ze specjalistami w celu niesienia pomocy dzieciom mającym problemy wychowawczo-dydaktyczne. Wypełniałam opinie o uczniach i ich trudnościach w nauce w celu przebadania ich pod kątem występowania specyficznych trudności w uczeniu się. Rozpoznając problemy uczniów informuję rodziców o potrzebie przebadania ich dziecka w PPP. Współpracuję z tą placówką również w zakresie pozyskiwania informacji dotyczących sposobów pracy z dziećmi z trudnościami w nauce. Jako wychowawca i polonista realizuję wskazówki zawarte w opiniach poszczególnych uczniów. Każdy przypadek traktuję indywidualnie, dostosowuję wymagania edukacyjne do potrzeb i możliwości uczniów. Na mój wniosek przez pracownika PPP w Strzyżowie przeprowadzone zostały warsztaty z rodzicami uczniów kl.III gimnazjum: „Jak porozumiewać się z dorastającym dzieckiem?” Z mojej inicjatywy pani pedagog z poradni przeprowadziła w klasie III gimnazjum cykl warsztatów dotyczących motywacji i integracji zespołu klasowego, rozwiązywania konfliktów, natomiast w klasie IV warsztaty integracyjne. Podjęte przeze mnie działania miały na celu poprawić kontakty między rówieśnikami, rodzicami a dziećmi.

Efekty:
Moja współpraca z poradnią daje uczniom wiele korzyści, a jednocześnie nasza szkoła daje równe szanse naszym podopiecznym, co wpływa na efektywność pracy placówki. Wskazówki pracowników poradni są niezwykle przydatne w mojej pracy.
Opis i analiza wymagań

Współpraca z pedagogiem szkolnym

• Aby udzielić uczniom niezbędnej pomocy i wsparcia ściśle współpracuję z pedagogiem szkolnym. Wspólnie opracowywałyśmy KIPU, IPET. Kontaktowałam się z pedagogiem szkolnym w trudnych sprawach wychowawczych. Pani pedagog prowadziła zajęcia w mojej klasie mające na celu integrację zespołu, wprowadzenie dobrej atmosfery, szacunku.

Efekty:
Współpraca z pedagogiem podniosła jakość mojej pracy, przyczyniła się również do podniesienia efektywności podejmowanych przeze mnie zadań. Jako wychowawca uzyskałam odpowiednie wsparcie.


Opis i analiza wymagań

Współpraca z Samorządem Uczniowskim

• Współpraca z Samorządem Uczniowskim jako jego opiekun. Organizowałam dyskoteki szkolne, akademie, apele. Angażowaliśmy się w akcje charytatywne tj. Szlachetna Paczka, zbieranie nakrętek i makulatury na leczenia i rehabilitację chorych dzieci.







Opis i analiza wymagań

Współpraca z Młodzieżową Radą Miejską w Strzyżowie

• Pełniąc funkcję opiekuna SU wybrałam spośród członków samorządu naszych przedstawicieli do rady. Uczniowie reprezentowali naszą szkołę na sesjach czy promowali naszą w gminie uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez radę czy gminno -powiatowych obchodach świąt państwowych.

Efekty:
Uczniowie działali na rzecz społeczności szkolnej, uczyli się samorządności, kształcili postawy patriotyczne, obywatelskie, promowali szkołę i dbali o jej interesy.

Opis i analiza wymagań

Współpraca z pracownikami Domu Dziecka w Żyznowie

• Współpracowałam z dyrektorem i wychowawcami oraz pedagogiem z Domu Dziecka w Żyznowie. Na bieżąco pozyskiwałam informację o nowych wychowankach domu dziecka, którzy byli moimi uczniami. Starałam się poznać ich sytuację rodzinna i prawną. Często były to naprawdę przykre historie. Starając się dać im odpowiednie wsparcie i pomoc musiałam poznać ich sytuację. Na bieżąco kontaktowałam się z wychowawcami, opiekunami prawnymi czy pedagogiem. Uczestniczyłam w spotkaniach z pracownikami Domu Dziecka w Żyznowie- pogadanki wynikające z potrzeb uczniów i szkoły. Odpowiadałam za ustalenie reguł współpracy z domem dziecka, które są jednym z punktów Statutu Szkoły.
Współpraca z Domem Dziecka w Żyznowie opierała się przede wszystkim na:
o spotkaniach nauczycieli ze szkoły z dyrektorem i wychowawcami domu dziecka celem rozwiązywania problemów dydaktyczno-wychowawczych,
o stałym i systematycznym kontakcie z pedagogiem zatrudnionym w domu dziecka
o bieżącym przekazywaniu opiekunom uczniów informacji dotyczących wyników w nauce oraz zachowaniu się w szkole,
o pisaniu opinii o uczniach celem przedstawienia ich odpowiednim instytucjom
 Przez kilka lat prowadziłam nauczanie indywidualne wychowanków domu dziecka. Zajęcia odbywały się w wymienionej placówce. Prócz tego często odwiedzałam swoich wychowanków w ich „domu”. Dzięki czemu mogłam zbudować więzi ze swoimi podopiecznymi. Moim zadaniem, jako wychowawcy, było również pisanie opinii o wychowankach Domu Dziecka celem przedłożenia ich w sądzie bądź lekarzowi specjaliście. Wszystkie podejmowane przeze mnie i wychowawców DDz. działania miały na celu udzielanie uczniom wsparcia i pomocy- często były to budzące wiele emocji dyskusje, decyzje np.: skierowanie ucznia wyrokiem sądu do Schroniska dla Nieletnich w Gackach czy Szpitala Psychiatrycznego w Garwolinie.
 Dyrektor domu dziecka i wychowawcy uczestniczyli w wielu uroczystościach i imprezach szkolnych. Opiekunowie moich wychowanków brali aktywny udział w przygotowaniu uroczystości „Pasowania na ucznia gimnazjum”, prezentacja projektu gimnazjalnego Żyznów- bo tu wyrosłem”, mikołajki, wigilia, jasełka, spotkanie z biskupem czy podsumowanie akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

Efekty:
Skuteczniejsza pomoc uczniom mającym trudności w nauce, usprawnienie pracy wychowawczej, co przyczyniło się do podniesienia jakości pracy szkoły.






Opis i analiza wymagań

Nawiązanie współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich

• Współpracę nawiązałam przy okazji współorganizowania zabawy choinkowej i sylwestrowej , a także realizując projekt gimnazjalny „Żyznów- bo tu wyrosłem”. Panie należące do koła, wśród których znalazły się również mamy moich podopiecznych udostępniły nam przepisy na regionalne potrawy, dzięki czemu mogliśmy zrealizować jedno z zadań projektu gimnazjalnego- stworzenie książki kucharskiej zawierającej przepisy na dania regionalne. Wspólnie z KGW zorganizowaliśmy poczęstunek przygotowany z regionalnych smakołyków, który uświetnił prezentację projektu. Zaproszeni goście mieli okazję degustować regionalne dania.

Efekty:
Współpraca z Kołem Gospodyń Wiejskich zaowocowała przygotowaniem regionalnych potraw na degustację, uczniowie poznali tradycję regionu, przez to poszerzyłam działalność szkoły.


Opis i analiza wymagań

Współpraca z Urzędem Gminy w Strzyżowie i Parafią w Żyznowie

• Realizując projekt gimnazjalny nawiązałam współpracę z Urzędem Miasta i Gminy w Strzyżowie (USC i ewidencja ludności) jak również z Parafią w Żyznowie. Celem współpracy było pozyskanie informacji dotyczących liczby mieszkańców Żyznowa, najpopularniejszych imion i nazwisk tej miejscowości. Pracownicy wymienionych instytucji pomogli nam w realizacji projektu udostępniając dane statystyczne.

Efekt:
Dzięki tej współpracy udało nam się zrealizować wszystkie zadania określone w projekcie. Uczniowie nauczyli się docierać do informacji, selekcjonować je. Nabyli wiedzę dotycząca pracy i specyfiki instytucji, co poszerzyło działanie szkoły.

Opis i analiza wymagań

Współpraca z Komendą Powiatową Policji w Strzyżowie

• Współpracowałam z Komendą Powiatową Policji w Strzyżowie, realizując Szkolny Program Profilaktyki, dbając o bezpieczeństwo uczniów. Współorganizowałam spotkanie uczniów gimnazjum z policjantem. Pogadanka dotyczyła odpowiedzialności nieletnich przed Sądem Rodzinnym, czynów karalnych oraz zachowań agresywnych wśród młodzieży, demoralizacji. Omówione zagadnienia poruszałam jeszcze wielokrotnie na lekcjach wychowawczych.

Efekty:
Realizacja zadań opiekuńczych i wychowawczych w takiej formie sprzyja systematycznemu podnoszeniu jakości pracy szkoły. Przyswojenie zasad rozsądnego zachowania się w kontaktach z innymi ludźmi, poznanie najczęstszych wykroczeń wśród młodzieży i ich skutków.

Opis i analiza wymagań

Współpraca z Domem Kultury „Sokół” w Strzyżowie

• Uczniowie wzięli udział w spektaklach teatralnych w wykonaniu zespołu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Artenes z Wrocławia. Brałam udział w organizowanych przez Dom Kultury „Feriach z kulturką”. Uczniowie ciekawie spędzili wolny czas. Brali udział w zajęciach plastycznych: malowali z wykorzystaniem specjalnych farb na szkle, ubraniach, własnym ciele. Odbyły się również warsztaty taneczne oraz projekcja filmu „Mikołajek”

Efekty: Rozwijanie zainteresowań uczniów, ukazywanie przyjemnych i pożytecznych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie działań profilaktycznych, co wpłynęło na podniesienie jakości pracy szkoły.


Opis i analiza wymagań

Nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna

• Jako opiekun Samorządu Uczniowskiego wzięłam z uczniami i nauczycielami oraz rodzicami udział w akcji Szlachetna Paczka polegającej na zgromadzeniu ubrań i żywności dla ubogiej rodziny.

Efekty:
Udało nam się polepszyć warunki bytowe rodziny z naszego powiatu, dzieci nauczyły się empatii, wrażliwości na krzywdę ludzką. Promowaliśmy wzorowe postawy.

Opis i analiza wymagań

Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Strzyżowie

• Jako wychowawca klasy III starałam się pomoc uczniom w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, postanowiłam zatem zapewnić uczniom fachowe wsparcie. Zwróciłam się z wnioskiem do PUP, by zorganizować spotkanie z doradcą zawodowym.

Efekty:
Udało się zorganizować spotkanie z doradcą zawodowym, dzięki czemu uczniowie poznali deficytowe zawody na rynku pracy, poznali prognozy dotyczące rynku pracy, mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką różnych zawodów. Doradca pomógł uczniom rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe. Dzięki temu uczniowie trafnie wybrali dalszą drogę edukacji zgodną z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Spotkanie z doradcą podniosło jakość pracy szkoły i przyniosło pożądane efekty.


Opis i analiza wymagań

Współpraca z Zespołem Szkół Technicznych i LO w Strzyżowie

• Zorganizowałam spotkanie z przedstawicielami wymienionych placówek, by gimnazjaliści mogli poznać ofertę szkół w najbliższej okolicy. Zorganizowałam również wyjazd na dni otwarte do tych szkół, aby moi podopieczni mogli poznać bazę lokalową i wyposażenie szkoły. Mieliśmy okazję zwiedzić Centrum Kształcenia Praktycznego. Dzięki moim działaniom uczniowie mieli możliwość zapoznać się z oferta szkół, bazą lokalową, co zdecydowanie ułatwiło im podjęcie decyzji o wyborze szkoły.

Efekty:
Uczniowie dokonali trafnego wyboru szkoły, wszyscy zdecydowali się na podjęcie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych naszego regionu, co przyczyniło się również do wsparcia lokalnych szkół, zasilenia ich szeregów naszymi uczniami, rozbudzanie lokalnego patriotyzmu.





Opis i analiza wymagań

Współpraca z Biblioteką Publiczną w Żyznowie

• Współpracę z biblioteką podjęłam w celu realizacji podstawy programowej zgodnie z zalecanymi warunkami i sposobami. Wspólnie z panią bibliotekarką Beatą Haligowską przeprowadziłam Konkurs Pięknego Czytania. Z klasą IV uczestniczyłam w spotkaniu propagującym czytanie książek . Uczniowie wysłuchali fragmentów ciekawych książek przeczytanych przez bibliotekarkę, potem odpowiadali na pytania związane z ich treścią. Następnie przypomnieliśmy sobie alfabet układając w odpowiedniej kolejności nazwiska autorów. Potem dzieci odszukiwały na półce odpowiedni książki. Na pamiątkę każdy otrzymał zakładki, na których pani zamieściła informacje o ciekawych książkach. Pani bibliotekarka często odwiedza naszą szkołę- przeprowadza konkursy, czyta dzieciom, jest gościem na uroczystej akademii z okazji podsumowań akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zasiada w gronie jury w konkursach czytelniczych. Pani bibliotekarka konsultuje ze mną zakup nowych książek do wzbogacenia zbiorów bibliotecznych. Pragniemy, aby pozycje były atrakcyjne dla młodzieży i stanowiły uzupełnienie zbiorów biblioteki szkolnej.

Efekty:
Współpraca z Biblioteką w Żyznowie przyczyniła się do realizacji podstawy programowej zgodnie z zalecanymi warunkami oraz wzrostu poziomu czytelnictwa wśród uczniów, a co za tym idzie opanowania umiejętności czytania ze zrozumieniem, przyjemnego spędzania wolnego czasu, kształtowania świadomego odbiorcy kultury. Zdecydowanie jest instytucją, która wspiera rozwój uczniów i pomaga szkole w jej działalności dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej.


Opis i analiza wymagań

Współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Sądem
Rodzinnym (kuratorzy)

• Moja współpraca z tymi instytucjami polegała na udzielaniu wywiadów na temat funkcjonowania dzieci z rodzin objętych pomocą i nadzorem asystenta rodziny. Kierownik MOPS przeprowadzając wywiad środowiskowy o rodzinie z założoną Niebieską Kartą zwróciła się do mnie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania dot. rodzin, w której obecna była przemoc. Kuratorowi udzielałam informacji nt. funkcjonowania dzieci w szkole. Wspomniane instytucje informowałam o zaniedbaniach środowiskowych dzieci.

Efekty: Dzięki mojej współpracy z instytucjami wspomagającymi funkcjonowanie rodziny dzieci uzyskały godne warunki do rozwoju fizycznego i umysłowego, a także poczucie bezpieczeństwa.

Opis i analiza wymagań

Współpraca z wydawnictwami

• Współpracowałam z wydawnictwami: GWO, Nowa Era, WSiP. Uczestniczyłam w warsztatach organizowanych przez wydawnictwa. Pozyskiwałam pomoce dydaktyczne, obudowy metodyczne, materiały do zajęć, podręczniki.

Efekty:
Uczestnicząc w warsztatach organizowanych przez wydawnictwa poszerzam swoją wiedzę, zyskuję informację o nowościach wydawniczych, pozyskuję materiały dydaktyczne, co przyczynia się do podniesienia jakości pracy szkoły. Wydawnictwo GWO wspierało konkursy międzyszkolne, które organizowałam (przekazanie upominków, nagród).

Joanna Ozga
OPIS I ANALIZA PRZYPADKU ROZPOZNAWANIA I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU WYCHOWAWCZEGO

INTEGRACJA ZESPOŁU KLASOWEGO

• Identyfikacja problemu
W roku szkolnym 2011/2012 zostałam wychowawcą klasy I gimnazjum liczącej początkowo 10 chłopców i 3 dziewczynki. W kolejnych latach do zespołu klasowego dołączyły trzy osoby(wychowankowie domu dziecka): w klasie II chłopiec z Katowic i dziewczyna z Kielc, w klasie III uczennica z Radomska nauczana indywidualnie z powodu specyficznych problemów z zachowaniem. Do klasy uczęszczało łącznie czworo wychowanków domu dziecka. W tym troje starszych mający demoralizujący wpływ na resztę klasy.
Prowadząc obserwacje zachowań swoich wychowanków w trakcie przebywania w szkole i poza nią dostrzegłam brak spójności w zespole klasowym.
Uczniowie często nieodpowiednio zachowywali się na lekcjach: wypowiadali głośno uwagi, przerywali sobie wzajemne wypowiedzi, wyśmiewali się z błędów innych, negatywnie komentowali sukcesy swoich rówieśników, namawiali do nieuczenia się. Uczniowie pragnący czegoś się nauczyć byli wyśmiewani, namawiani do nieuczenia się, wagarowania. Problem nasilił się, kiedy objęłam wychowawstwo. Uczniowie nie mogli pogodzić się z utratą wyrozumiałego wychowawcy. Całą swoją agresję i niechęć skierowali na moją osobę i przeciwko sobie. Dojście nowych uczniów zaostrzyło sytuację. Chłopcy najpierw niechętnie przyjęli do grupy nowych uczniów, potem jednak szybko próbowali naśladować naganne zachowanie Krzysztofa, a całą „uwagę” skierowali na prowokujące zachowanie Anity. Uczniowie nie potrafili pracować w grupie, często problemem był sam podział pracy i przynależność do grupy. Uniemożliwiało to koncentrację i normalną pracę, potęgowało zmęczenie uczniów. Podobne problemy zgłaszali mi inni nauczyciele uczący tę klasę. W związku z powyższym zaczęłam zastanawiać się nad przyczynami i sposobem rozwiązania zaistniałego problemu.

• Geneza i dynamika problemu
Nowi uczniowie- wychowankowie domu dziecka w zetknięciu z nową szkołą potrzebowali dłuższego czasu na przystosowanie się do nowych warunków. Problemy rodzinne, które stały się przyczyną umieszczenia ich w takiej placówce, potęgowały jeszcze bardziej ich negatywne zachowania. Do klasy uczęszczało tylko trzy dziewczynki, które najczęściej trzymały się razem i wolały pracować wspólnie. W przeciągu trzech lat skład klasy zwiększył się o trzech nowych uczniów. Uczniowie czuli się zagubieni, dał się zauważyć podział na grupy: uczennice o wysokiej motywacji do nauki nastawione na sukces, chłopcy oraz nowi wychowankowie domu dziecka. Klasa była zespołem nie wykorzystującym swojego potencjału intelektualnego o słabej motywacji do nauki, ci, którzy wyróżniali się wysokimi wynikami w nauce i dobrym zachowaniem, byli wyśmiewani przez innych. Na podstawie moich obserwacji stwierdziłam, że źródłem zaistniałego problemu było:
• poświęcenie dziecku przez rodziców/wychowawców zbyt małej ilości czasu,
• problemy rodzinne,
• brak dyscypliny i szacunku dla odmienności innych,
• brak odpowiednich wzorców zachowań,
• niekorzystny wpływ mediów,
Zjawisko przejawiało się:
• izolacją niektórych uczniów,
• brakiem współpracy na lekcjach,
• narastającymi problemami w nauce niektórych wychowanków,
• wagarami,
• naśladowaniem złych zachowań.
Głównym celem, jaki postawiłam sobie do realizacji to podniesienie poczucia wartości wśród dzieci poprzez przeżycie pozytywnych doświadczeń z rówieśnikami, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w grupie, wskazanie sposobów pozwalających osiągnąć pierwsze sukcesy.
 Znaczenie problemu
Moim zadaniem jako wychowawcy i nauczyciela jest danie równych szans w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, pomocy w odnalezieniu swojego miejsca w klasie, reagowanie na konflikty, nieprawidłowości w funkcjonowaniu zespołu klasowego. Dalszy brak integracji mógł prowadzić do odrzucenia przez klasę niektórych uczniów, spowodować niską samoocenę, lęk przed rówieśnikami i szkołą.

• Prognoza
 negatywna
Nie da się wyciszyć i zintegrować klasy, zmniejszy się efektywność pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Lekcje będą realizowane z trudnością. Pogorszą się wyniki w nauce uczniów słabych a także zdolnych. Narastać będą problemy wychowawcze, postawa wzajemnej niechęci może zmienić się w zachowania agresywne. Uczniowie nie ukończą szkoły, nie zbudują relacji, nie nawiążą przyjaźni, nie będą potrafili w przyszłości stworzyć związku, współpracować i być odpowiedzialnymi za wykonanie powierzonych obowiązków.
 pozytywna
Uczniowie mojej klasy w krótkim czasie zaadoptują się do nowych warunków. Uda się wyciszyć i zintegrować klasę. Uczniowie stanowić będą zgrany, współpracujący zespół klasowy. Będą dobrze czuć się w swoim towarzystwie, będą sobie wzajemnie pomagać. Czas spędzony w szkole zostanie należycie wykorzystany, uczniowie przyswoją sobie większy zasób wiedzy i umiejętności oraz pozytywne wzorce zachowań. Uczniowie z problemami zostaną skierowani na specjalistyczne leczenie, co ułatwi im funkcjonowanie w społeczeństwie, zostanie uregulowana ich sytuacja prawna.

• Propozycje rozwiązania
Cel: integracja zespołu klasowego, podniesienie poczucia własnej wartości, zapewnienie bezpieczeństwa i zaufania w zespole, wskazanie sposobów pozwalających na wzrost osiągnięć.
Działania:
 Opracowanie planu pracy wychowawczej uwzględniającego działania naprawcze i profilaktyczne zaistniałych problemów ze szczególnym uwzględnieniem integracji zespołu klasowego i wzbudzeniu motywacji do nauki.
 Natychmiastowe reagowanie na przejawy nieodpowiedniego zachowania.
 Współpraca z pedagogiem szkolnym.
 Współpraca z pedagogiem domu dziecka.
 Współpraca z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Strzyżowie.
 Ścisła współpraca z rodzicami i opiekunami uczniów.
 Organizowanie wycieczek klasowych.
 Organizowanie integracyjnych imprez klasowych.
 Odwiedzanie kolegów w domu dziecka- poznanie ich sytuacji.

• Wdrażanie działań
 Zbadałam wzajemne relacje w klasie, przeprowadziłam rozmowy dotyczące sytuacji w klasie w celu wydobycia faktycznych, często niewidocznych zewnętrznie konfliktów.
 Jasno określiłam swoje oczekiwania wobec klasy.
 Podjęłam szereg działań wychowawczych:
o ustaliłam z uczniami zasady współpracy,
o odpisałam kontrakt wychowawczy w celu określenia reguł współpracy i konsekwencji za nieprzestrzeganie zasad,
o starałam się utrzymywać stały kontakt z uczniami również w te dni, kiedy nie miałam z nimi lekcji,
o zorganizowałam zajęcia integrujące klasę przeprowadzone przez pedagoga szkolnego i psychologa z poradni pedagogiczno-psychologiczne,
o prowadziłam zajęcia w ramach godziny wychowawczej mające na celu zbudowanie właściwych relacji uczeń-uczeń, poświęcone asertywności, umiejętności radzenia sobie z emocjami, problemami okresu dojrzewania.
o zorganizowałam kilka wspólnych ognisk, mikołajki klasowe, wspólną Wigilię, zrealizowałam projekt gimnazjalny „Żyznów-bo tu wyrosłem”, pasowanie na ucznia, pożegnanie klas III gimnazjum, występ z okazji Dnia Kobiet,
o zachęcałam do udziału w różnych akcjach: Sprzątanie Świata, zbiórka surowców wtórnych, Szlachetna Paczka, zbiórka nakrętek,
o angażowałam podopiecznych w przygotowanie imprez szkolnych, współpracę z samorządem szkolnym, angażowałam uczniów do obsługi technicznej imprez, zorganizowałam wieczór filmowy,
o zachęcałam do udziału w imprezach organizowanych w szkolę i poza nią: Dzień Dziecka, Dzień Sportu, Ferie z Kulturką, dyskoteki, ogniska,
o zorganizowałam pomoc kolegom mającym trudności w nauce,
o dowartościowywałam wobec klasy osoby mniej aktywne, czy też odrzucone z uwagi na słabe wyniki.
 Nawiązałam ścisłą współpracę z rodzicami, pedagogiem szkolnym, Domem Dziecka, Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną, policją:
o spotkania w ramach wywiadówek,
o rozmowy i konsultacje indywidualne,
o pedagogizacja rodziców,
o włączyłam rodziców w organizację imprez szkolnych i klasowych: Wigilii, mikołajek, pasowania na gimnazjalistę, zabawy choinkowej, ogniska klasowego,
o współpracowałam z pedagogiem szkolnym, pedagogiem Państwowego Domu Dziecka,
o uczestniczyłam w szkoleniach: „Jak motywować ucznia do nauki?”, „Jak pracować z trudną klasą”, „Jak rozmawiać z rodzicami trudnych uczniów?”,
o Zorganizowałam dla uczniów warsztaty nt. integracji, motywacji do nauki prowadzone przez pracownika poradni,
o Prowadziłam lekcje wychowawcze poświęcone integracji zespołu klasowego,
o zorganizowałam warsztaty dla rodziców „Jak komunikować się z dzieckiem w okresie dojrzewania”, ”Jak motywować dziecko do nauki?”
• Efekty oddziaływań
Mogę z satysfakcją stwierdzić, że działania jakie podjęłam w kierunku integracji uczniów mojej klasy dały pozytywne efekty. Zespół parokrotnie dowiódł, że stanowi zgraną grupę choćby organizując pożegnalną wigilię, zakończenie roku, prezentację projektu gimnazjalnego. Uczniowie coraz aktywniej angażowali się w pracę Samorządu Uczniowskiego oraz pracę na rzecz klasy i szkoły. Polepszyło się zachowanie uczniów oraz ich wyniki w nauce. Na pierwszy semestr roku szkolnego 2013/2014 czterech uczniów miało zachowania nieodpowiednie, na zakończenie kl.III gimnazjum wszyscy ci uczniowie otrzymali poprawną ocenę z zachowania. Po klasie II gimnazjum pięciu uczniów zdawało egzaminy poprawkowe. Klasę III gimnazjum ukończyli wszyscy uczniowie. Zmiany te były zauważalne wśród wszystkich uczących w tej klasie nauczycieli oraz rodziców i opiekunów uczniów. Praca z tym zespołem pomogła uczniom znaleźć w nim swoje miejsce, nauczyć się współdziałania i akceptowania innych. Nawet jako absolwenci utrzymują z sobą stały kontakt.

Joanna Ozga

OPIS I ANALIZA PRZYPADKU ROZPOZNAWANIA I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMU WYCHOWAWCZEGO

UCZEŃ SPRAWIAJĄCY TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE I DYDAKTYCZNE

• Identyfikacja problemu

Chłopiec w 2014 r. ukończył gimnazjum.
Patryk to pogodny chłopiec o miłym, łagodnym usposobieniu. Optymista. Nie sprawiał większych problemów wychowawczych. Był spokojny, nie miał zatargów z kolegami, był lubiany w klasie, do której uczęszczał ze swoim bratem bliźniakiem.
Niechętnie uczestniczył w życiu klasy i szkoły. Był bierny. Często opuszczał zajęcia lekcyjne, nie nadrabiał braków. Otwarcie mówił, że nie lubi się uczyć. Był niesystematyczny, niepunktualny i leniwy. Na lekcje przychodził nieprzygotowany, bez zadań, zeszytów i podręczników. W wyznaczonych terminach sprawdzianów nie zjawiał się w szkole.
W II semestrze klasy I gimnazjum i kl. II gimnazjum uczeń wyjechał do sanatorium – nie miał wówczas żadnych ocen cząstkowych z 4 przedmiotów, a na dodatek zagrożenie oceną niedostateczną z 3 przedmiotów. Chłopca cechowała słaba motywacja do nauki. Na I półrocze roku szkolnego 2012/2013 uczeń otrzymał cztery oceny niedostateczne z następujących przedmiotów: język polski, język angielski, chemia, geografia. Ze względu na liczne spóźnienia i częste nieobecności w szkole, a także wagary i nieusprawiedliwione nieobecności oraz lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych uczeń otrzymał nieodpowiednią ocenę z zachowania. Na koniec klasy II gimnazjum otrzymał dwie oceny niedostateczne, w sierpniu zdawał egzaminy poprawkowe z dwóch przedmiotów. Uczeń nie wykorzystywał swoich możliwości, wymagał dużej motywacji do działania.



• Geneza zjawiska
Poszukując przyczyn problemów mojego wychowanka przeprowadziłam wiele rozmów z Patrykiem. Kontakt z rodzicami ucznia był ograniczony- nie odbierali telefonów, nie zjawiali się na wywiadówkach, w związku z czym kontaktowałam się z nimi drogą urzędową wysyłając pisma. Z licznych rozmów przeprowadzonych z rodzicami okazało się, że tata jest bardzo zapracowany prowadząc własną firmę, mama nie pracuje, opiekuje się młodszym rodzeństwem chłopca. Rodzice nie poświęcali Patrykowi w ogóle uwagi – tata ze względu na nieobecność w domu, mama z powodu głębokiej depresji. Rodzice wydawali się bezsilni wobec ignorancji syna- ojciec próbował rozwiązać problem używając siły, mama pozwalała na wszystko i starała się zrekompensować brak czasu dla syna.
Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego okazało się, że rodzina objęta jest nadzorem kuratora. Rodzice byli po rozwodzie, ale mieszkali razem. Mama cierpiała na depresję, a ojciec stosował przemoc fizyczną. Rodzinie została założona Niebieska Karta. Rodzice nie mogąc się porozumieć z sobą i uporać z problemami zrzucali na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie dziecka. Patrykowi zabrakło więc wsparcia i motywacji do nauki, jakiegokolwiek działania w szkole. Zaburzony był stopień poczucia bezpieczeństwa. W związku z zaistniałą sytuacją postanowiłam pomóc Patrykowi.

• Znaczenie problemu
Świat dorosłych bardzo często wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Uczeń w okresie dojrzewania jest szczególnie wrażliwy na wszelkie zmiany następujące w jego najbliższym otoczeniu. Brak zainteresowania ze strony rodziców chłopca spowodował znaczne obniżenie poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości. W związku z tym młody człowiek próbuje w jedyny znany mu sposób zwrócić na siebie uwagę najbliższego otoczenia. Udaje, że na niczym mu nie zależy i niczym się nie przejmuje, nic nie ma dla niego znaczenia. Takie zachowanie znajduje odzwierciedlenie w wynikach klasyfikacji.

• Prognoza
 negatywna:
 uczeń otrzyma ocenę naganną z zachowania,
 uczeń nie będzie klasyfikowany,
 uczeń otrzyma oceny niedostateczne na koniec roku i nie otrzyma promocji do klasy programowo wyższej,
 uczeń nie ukończy szkoły, jeśli nie zmieni swojego zachowania,
 z powodu braku odpowiedniej motywacji nie podejmie nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

• Prognoza pozytywna:
Podjęte próby rozwiązania problemu spowodują wyrównanie braków w nauce oraz poprawę zachowania chłopca.
 chłopiec będzie uczęszczał na zajęcia wyrównawcze i nadrobi zaległości,
 zacznie poważnie traktować swoje obowiązki,
 uzyska pozytywne oceny roczne z poszczególnych przedmiotów,
 poprawi swoje zachowanie, zacznie angażować się w życie szkoły, klasy, wywiązywać ze swoich obowiązków.

Propozycje rozwiązania
Oddziaływania wychowawcze powinny objąć następujące działania:
• tworzyć atmosferę sprzyjającą podniesieniu motywacji do nauki,
• przekazywać chłopcu zadania, których wypełnianie podniesie jego poczucie wartości i wzmocni pozycję w grupie,
• zaangażowanie chłopca w pracę na rzecz klasy i szkoły,
• indywidualne rozmowy z chłopcem,
• rozmowy chłopca z pedagogiem szkolnym ,
• rozmowy z rodzicami,
• monitorowanie frekwencji ucznia na zajęciach, reagowanie na każdą nieobecność,
• podpisanie kontraktu wychowawczego z rodzicami i uczniem,
• współpraca z kuratorem i pracownikiem MOPS w Strzyżowie.




Wdrażanie działań
Aby zrealizować powyższe cele podjęłam następujące działania:
o prowadziłam z chłopcem systematyczne rozmowy, uświadamiając mu konsekwencje jego zachowań,
o poprosiłam pedagoga szkolnego o przeprowadzenie indywidualnych rozmów z chłopcem,
o utrzymywałam stały kontakt z rodzicami, z częstotliwością co najmniej raz na dwa tygodnie,
o analizowałam przyczyny problemów chłopca i wspólnie z pedagogiem ustalałyśmy propozycje rozwiązań,
o podpisałam z rodzicami i uczniem kontrakty wychowawcze- ustaliliśmy zasady współpracy,
o monitorowałam uczęszczanie chłopca na zajęcia obowiązkowe i dydaktyczno- wyrównawcze,
o zaprosiłam psychologa na zajęcia warsztatowe w mojej klasie,
o prowadziłam zajęcia z wykorzystaniem podziału na grupy, co dawało chłopcu możliwość kontaktu i wspólnej pracy z różnymi uczniami w klasie,
o powierzałam chłopcu zadania, którym umiał podołać i które były dla niego atrakcyjne np.: organizowanie ogniska klasowego, dyskoteki.

• Efekty oddziaływań
Zaczęłam zauważać, że chłopiec powoli zmieniał swoje zachowanie. Zaczął systematycznie uczęszczać na zajęcia, również dodatkowe. Pracował nad nadrobieniem zaległości w nauce, poprawiał oceny. Wspólna praca wychowawcy, pedagoga szkolnego, a także samego chłopca pozwoliła uzyskać zamierzony efekt. Mama podjęła leczenie, ojciec zaangażował się w wychowanie dzieci. W wyniku pozytywnego wzmocnienia z mojej strony i innych nauczycieli wzrosło u chłopca poczucie własnej wartości, zwiększyły się aspiracje i chęć do nauki. Wzrosła średnia ocen z poszczególnych przedmiotów, zachowanie polepszyło się. W wyniku wdrożonych działań uczeń po II klasie gimnazjum zdał egzaminy poprawkowe z dwóch przedmiotów. Zdał egzamin gimnazjalny, ukończył gimnazjum z poprawną oceną z zachowania i podjął naukę w Zespole Szkół Technicznych na kierunku : technik pojazdów samochodowych.



Wyświetleń: 651


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.