Katalog

Paweł Szpulecki, 2016-05-31
Kalisz

Ogólne, Scenariusze

przyjaźń i koleżeństwo

- n +

Temat: Przyjaźń i koleżeństwo.
Temat zajęć dla grupy wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w wieku 12-20 lat.
Cel główny:
- Rozwijanie sfery poznawczej oraz budowanie właściwych relacji rówieśniczych.
Cele szczegółowe:
- Rozwijanie empatii,
- Przezwyciężanie w sobie lęku związanego z nawiązywaniem nowych relacji koleżeńskich,
- Umiejętność określania prawidłowego koleżeństwa,
- Umiejętność określanie różnic pomiędzy koleżeństwem a przyjaźnią.
Metody pracy:
Podająca – wykład, tekst źródłowy, prezentacja.
Problemowa – gra dydaktyczna
Aktywizująca – kula śniegowa
Formy pracy:
Indywidualna,
Grupowa,
Zespołowa.
Czas trwania: 45 min
Środki dydaktyczne: projektor, komputer, blok techniczny, pisaki, kartki do pisania, długopisy, encyklopedia, wikipedia, gitara, tekst piosenki.

Przebieg zajęć:
Zadaję pytanie grupie: co to znaczy koleżeństwo?
Każdy pisze na kartce papieru sam wg własnego rozumowania. Następnie Wychowankowie łączą się w pary (w zbliżonym do siebie wieku np. 10 i 12 lat a druga para 18 i 20 lat) i opracowują wspólną definicję na podstawie indywidualnych przemyśleń. Następnie łączą się w czwórki w końcu w ósemki i tworzy się jedna grupa. Ćwiczenie pozwala na określenie kilku ról w grupie: pojawia się m. in. lider grupy oraz pozwala ono na wspólne działanie, gdzie każdy może poczuć się ważny. Po przedstawieniu definicji grupy konfrontuję informacje z oficjalną definicją z wikisłownika i encyklopedii. Przedstawiamy kilka scenek świadczących o wzajemnym koleżeństwie. (Naprowadzam wychowanków i kieruję do twórczego myślenia, pomagam ewentualnie zagrać takie krótkie scenki). W scenkach pokazane jest: Jak starszy kolega pomaga młodszemu np. w pościeleniu łóżka, nakryciu do stołu, posprzątaniu pokoju – np. przesuwa szafę czego mały chłopiec nie jest w stanie tego zrobić. Jak należy się zachować względem nowych kolegów w placówce – ćwiczymy przywitanie, przedstawienie się itp. Tłumaczymy że to właśnie są przykłady koleżeństwa.
Nauka piosenki : Przyjaciel wie
Autor tekstu: Jacek Cygan, Howard Forman
Muzyka: Krzesimir Dębski
Wykonanie: Krzysztof Antkowiak.

Ponownie zadaję pytanie tym razem: Czym jest przyjaźń?
Wychowankowie ponownie najpierw samodzielnie piszą czym jest przyjaźń, następnie łączą się w pary i czwórki oraz w końcu w jedną grupę wg wcześniejszych zasad. Zaczynamy pogawędkę: czym jest przyjaźń. Tłumaczymy że jest to coś większego niż koleżeństwo. Następnie prezentacja definicji za pomocą Wikipedii oraz gra: każdy z graczy wychowanków otrzymuje kartki: na jednej stara się wypisać swoje cechy, na drugiej wypisuje cechy kolegów i szuka takich cech które są jemu bliskie, szuka osoby przy użyciu cech z którą mógłby się zaprzyjaźnić. Wygrywa ta para która wytypuje siebie nawzajem. Jeżeli jest więcej takich par to muszą uargumentować wypowiedzią swój wybór.
Na koniec w ramach integracji śpiewamy ponownie piosenkę „Przyjaciel wie” z podziałem na role.
Dziękuję za uwagę.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.