Katalog

Wioleta Kapusta, 2017-02-06
Skawina

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

W radosnym oczekwaniu na Święta Bożego Narodzenia

- n +

Temat zajęć: W radosnym oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia
Prowadząca: Wioleta Kapusta
Data: 20.12.2016
Cel ogólny: Kształtowanie postaw i dostrzeganie wartości, jaką jest miłość oparta na wzajemnej życzliwości, gotowości do pomocy oraz czerpaniu przyjemności z przebywania razem.
Cele operacyjne – (Dziecko):
- wie, jakie zbliżają się święta
- interesuje się zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia
- uważnie słucha utworu literackiego i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści
- zgodnie współdziała z innymi
- dzieli się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami
- układa obrazek składający się z 4-6 elementów
- bezpiecznie porusza się podczas zabaw
- reaguje na umówione sygnały
- ilustruje ruchem opowieść ruchową
- rozumie potrzebę dokarmiania ptaków zimą.
Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: Tekst opowiadania „Historia o aniołku i bożonarodzeniowej gwiazdce”, ilustracje przedstawiające różne zwyczaje i tradycje świąteczne (pierwsza gwiazdka, choinka, sianko, opłatek, kolacja wigilijna, prezenty, potrawy, kolędowanie). Obrazki pocięte na 4-6 elementów przedstawiające ubieranie choinki, pierników, kartki świąteczne, sztućce, sprzątanie zabawek. Ilustracja dot. dokarmiania zwierząt. Żółte kartki z bloku technicznego, zielone kartki, nożyczki, cekiny, klej, kartki z wydrukowanym tekstem dla każdego dziecka.
Przebieg:
1. Powitanie: Dzieci stoją w kole, nauczyciel wita je słowami:
- Witam tych, którzy nie mogą doczekać się Świąt Bożego Narodzenia! (machanie ręką).
- Witam tych, którzy lubią dostawać prezenty! (machanie ręką).
- Witam tych, którzy lubią ubierać choinkę! (machanie ręką).
- Witam tych, którzy pomagają mamie w świątecznych porządkach! (machanie ręką).
2. Słuchanie opowiadania pt. „Historia o aniołku i bożonarodzeniowej gwiazdce”
3. Rozmowa na temat:
- Dlaczego gwiazdka się ukryła?
- Kogo aniołek poprosił o pomoc?
- Co poradził Mikołaj aniołkowi?
- Co zrobiły dzieci?
- Czy Boże Narodzenie zostało uratowane?
4. „Gwiazdka dobroci” – nauczyciel prezentuje dzieciom „Gwiazdkę dobroci” – gwiazdkę wyciętą z papieru. Następnie wyjaśnia dzieciom, że za każde dobre zachowanie; pomoc innym, okazywanie uczuć innym będziemy umieszczać na niej jedno serce do końca miesiąca i umieszcza gwiazdkę na choince.
5. Rozmowa nauczycielki z dziećmi nawiązująca do Świąt Bożego Narodzenia. – Czy ktoś z was wie , jak nazywa się miesiąc, który teraz trwa? - Jakie święta są w grudniu?
6. „Zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Nauczyciel przypina na tablicy dużą ilustrację choinki, na której znajdują się otwierane okienka. Na dywanie znajdują się rozłożone i odwrócone ilustracje przedstawiające różne zwyczaje i tradycje świąteczne. Kartki ze zwyczajami oznaczone są kartkami w różnych kolorach. W Okienkach na choince znajdują się bombki w takich samych kolorach co karty ze zwyczajami. Nauczyciel prosi, aby jedno dziecko podeszło do tablicy i otworzyło jedno okienko na choince znajdującej się na tablicy. Nauczyciel czyta o zwyczaju świątecznym, znajdującym się na karcie oznaczonej takim samym kolorem, co bombka w okienku, które zostało otwarte. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie o jakim zwyczaju mówi nauczyciel (pierwsza gwiazdka, choinka, sianko, opłatek, kolacja wigilijna, potrawy, kolędowanie).
7. Zabawa ruchowa przy piosence „Zimą zimny mróz”.
8. Pomagamy mamie w przygotowaniach świątecznych. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „W jaki sposób możecie pomóc mamie w świątecznych przygotowaniach?” (ubieranie choinki, dekorowanie pierników, dekorowanie świątecznych kartek, układanie sztućców, sprzątanie zabawek). Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki pocięte na 4-6 elementów. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków w całość.
9. Nauczyciel zadaje dzieciom następujące pytanie: Czy możemy jeszcze komuś pomóc w świątecznym okresie; gdy jest duża zima? Rozpoznawanie ilustracji zwierząt na podstawie odsłoniętych fragmentów obrazka.
10. Zaproszenie dzieci do opowieści ruchowej „Pomagamy zwierzętom”. Nauczyciel opowiada, a dzieci ilustrują jego słowa za pomocą ruchu.
Od kilku dni padał puszysty, miękki śnieg. Przysypał wszystkie domy, ulice i drzewa. Dziewczynki i chłopcy wybrali się z panem leśniczym do lasu. Założyli buty, kurtki, czapki, szaliki i rękawiczki. Chłopcy wypchali worki sianem, a dziewczynki włożyły do koszyczków przysmaki dla zwierząt: słoninkę, jarzębinkę, marchewki, jabłka, orzeszki. Chłopcy zarzucili worki na plecy, dziewczynki założyły koszyczki na rękę i ruszyli po głębokim śniegu. Uwaga! Leci wielka czapa śnieżna z wielkiego dębu. Wszyscy się otrzepują i maszerujemy dalej. W końcu dotarliśmy do polany, gdzie czeka na nas zielona choinka. Chłopcy kładą worki z sianem, a dziewczynki odstawiają koszyki z przysmakami.
11. Podsumowanie: Czy powinniśmy pomagać sobie nawzajem tylko w okresie Świąt?
Powinniśmy zachowywać się tak, aby Boże Narodzenie było z nami przez cały rok. Zwykłe słowa i nasze codziennie uczynki powinny zawsze zamieniać się w miłość, dobro i szczęście.
Dzieci słuchają wiersza, który umieszczą na swoich kartkach świątecznych. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom sposób, w jaki będą robić kartki świąteczne (wycinanie choinki z zielonego papieru, wycinanie pnia choinki z falistej tektury i przyklejanie na żółtą kartkę z bloku technicznego. Ozdabianie choinki kolorowymi cekinami. Przyklejanie na drugiej stronie karteczki z wierszem. przyklejanie na niej kolorowych cekinów– kartki o tematyce bożonarodzeniowej z następującym tekstem:
"Boże Narodzenie jest wtedy, gdy wokoło panuje radość.
Gdy wszyscy podają sobie ręce i wzajemnie pomagają
– wtedy właśnie jest Boże Narodzenie!
Boże Narodzenie to znaczy dzielić się wszystkim ze wszystkimi,
Gdy nieszczęśliwy znajduje pomoc
– wtedy naprawdę jest Boże Narodzenie!
Boże Narodzenie może być też co dzień,
kiedy obdarzamy się miłością, gdy każde serce kocha.
Gdy jesteśmy dla siebie radością".

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.