Katalog

Małgorzata Gniewek, 2017-02-28
Widełka

Pedagogika, Konspekty

Scenariusz zajęć w grupie 3-4 latków z elementami metody J Cieszyńskiej

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 3 – 4 LATKÓW
z wykorzystaniem elementów metody J. Cieszyńskiej
Opracowanie : Małgorzata Gniewek

TEMAT ZAJĘCIA: Co pływa? Co lata? Co jeździ?

Cel główny: poznawanie środków transportu lądowego, wodnego, powietrznego
Cele szczegółowe:
- Nazywanie i rozpoznawanie wybranych środków transportu
- Liczenie pojazdów
- Zapoznanie dzieci z pismem
- Kształtowanie umiejętności czytania
- Rozwijanie mowy

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

- Płyta z piosenką „Jadą dzieci ”
- Zabawki ze środami transportu
- Płyta Klanza „Samolot”
- Paczki przesyłki
- Symbole graficzne do przystanków np. 1 z jedną kropką
- Kartoniki z paradygmatami MA, SA TA
- Napisy z samogłoskami i nazwami do figurek rodziny
- Obrazki – sylwety z pociągiem, samochodami, motorami, statkami samolotami
- Żaglówki do czytania wyrazów
- Napisy dźwiękonaśladowcze do pojazdów

FORMY
• Zbiorowa
• Indywidualna

METODY

• podające( przyswajanie )
• problemowe ( odkrywanie )
• aktywizujące ( przeżywanie ),
• praktyczne ( działanie ).

Przebieg zajęcia:

1 Dzieci ustawiają się w pociąg i śpiewają piosenkę ,,Jedzie pociąg, jedzie pociąg, a w pociągu dzieci”
2. Rozwiązywanie zagadek o pojazdach . Wybrane dziecko szuka w sali określonych zabawek.
3.Naśladowanie odgłosów pojazdów, wybieranie do nich napisów np.: U U, FU FU, BUM BUM, PLUM
4.Następnie dzieci określają gdzie pasują pojazdy- zabawki
Samoloty do chmury,
Pociąg do torów,
Jezdnia do samochodów,
Statek do wody.
Liczenie pojazdów.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa wg . metody Klanzy ,,Samoloty” – naśladowanie startu , lotu tankowanie , zapinanie pasów, wysiadanie

6.Popatrzcie na salę co się zmieniło? Są numery z przystankami, na każdym znajduje się zaczarowana przesyłka- paczka. Wybrane dziecko nakłada na głowę opaskę maszynisty i przynosi paczkę z pierwszego przystanku. Co jest w środku?
To pociąg
W pociągu jedzie rodzinka (figurki i postaci)
Kto jedzie?
MAMA co mówi? A
TATA co mówi? O
ALA co mówi ? U
PAWEŁ co mówi? E
BABCIA co mówi? I
DZIADEK co mówi Y
Teraz wszyscy odjeżdżają ,pożegnamy się PA PA
Kto czeka na drugim przystanku. Podchodzi dziecko kierowca do przesyłki. Jaki pojazd?
To auta wyścigowe. Musimy dopasować sylaby z kierowcą (sylwety) .
Dzieci łączą w pary sylaby TA, TO, TU, TE, TI , TY od lewej strony do prawej.
Sprawdzimy trzeci przystanek . Podchodzi dziecko pilot. Nakłada opaskę pilota . Co się ukryło w paczce?
To samoloty. Połączymy w pary samoloty i chmurki z sylabami SA, SO, SU, SE, SI SY.
Co jest na czwartym przystanku?. Podchodzi wybrane dziecko i przynosi przesyłkę. To motory.
Szukamy pary do kół motorów takich sylab MA, MO, MU, ME, MI, MY
Jeszcze mamy czapkę dla marynarza.
Podchodzi marynarz do piątej stacji. Co w środku przesyłki?
To statki.
Dzieci dobierają próbują czytać sylaby na żaglówkach: MA TA, SA MA, , TA MA, , MI SA , ME TA,
SA MI

7.Zabawa ruchowa przy muzyce z chustą Klanza ,, Na statku”
Naśladowanie czynności wykonywanych przez marynarzy, mycie podłogi, sterowanie kołem, przeciąganie liny. Na końcu fale duże i małe, machanie chustą zgodnie z muzyką wolną i szybką.
Dzieci dobierają próbują czytać sylaby na żaglówkach: MA TA, SA MA, , TA MA, , MI SA , ME TA,
SA MI
Praca plastyczna – plakat- dobieranie się w grupy .
8.Malowanie farbami przestrzeni do naklejonych wyciętych pojazdów.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.