Katalog

Maria Augustowska, 2017-03-22
Lublin

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej klasa I

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ
Klasa Ib
Temat: „Czy ta kwoka była dobrze wychowana?” – zapoznanie z twórczością Jana Brzechwy.
Cele:
Uczeń:
•czyta krótkie teksty,
•rozwiązuje krzyżówkę,
•uważnie słucha tekstu literackiego,
•bierze udział w rozmowie,
•odpowiada na pytanie całym zdaniem,
•uczestniczy w zabawie teatralnej – ilustruje gestem zachowania bohaterów wiersza,
•zaznacza i właściwie podpisuje bohaterów wysłuchanego tekstu,
•układa zdania z rozsypanki wyrazowej,
•uzupełnia tekst z lukami,
•pracuje zgodnie z przyjętymi w klasie zasadami.

Metody pracy:
- działań praktycznych
- rozmowa kierowana.

Formy:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna Jan Brzechwa poeta bliski dzieciom, krzyżówka, fragment filmu Akademia Pana Kleksa, ilustracje do wiersza Kwoka, karty z fragmentami wiersz Kwoka, kartoniki z „buźkami”, indywidualne karty pracy (zróżnicowany poziom trudności), kartki ze zdaniami.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
2.Wprowadzenie do tematu zajęć:
- przypomnienie wizyty w Filii Biblioteki Publicznej.
3.Prezentacja multimedialna Jan Brzechwa poeta bliski dzieciom:
- wysłuchanie wierszy Jana Brzechwy z cyklu Zoo,
- ustalenie kto jest autorem wysłuchanych wierszy,
- przedstawienie wybranych faktów z życia Jana Brzechwy.
4.Indywidualne rozwiązywanie krzyżówki (zróżnicowany poziom trudności), której hasło stanowi tytuł wiersza J. Brzechwy.
5.Obejrzenie wykonania wiersza Kwoka.
6.Rozmowa na temat wiersza:
- Kogo zaprosiła Kwoka do siebie?
- Jak zachowywali się goście?
- Jak zachowywała się Kwoka w stosunku do gości?
- przyporządkowywanie fragmentów wiersza do ilustracji.
- Jak zachowuje się osoba dobrze wychowana?
- Czy kwoka była dobrze wychowana? A jej goście?
- Jak czuli się goście po wizycie u kwoki?(graficzne oznaczenie nastroju gości)
- Jak inaczej mogłaby się zachować kwoka?(scenki dramowe)
7.Podajmy sobie ręce – zabawa ruchowa przy muzyce.
8.Indywidualna praca w kartach pracy (zróżnicowany poziom trudności):
- zaznaczanie i podpisywanie bohaterów wiersza Kwoka,
- wybór prawdziwych zdań (prawda/fałsz)
- układanie przysłów z rozsypanki wyrazowej,
- tekst z lukami,
- dodatkowa karta pracy – Jaka była kwoka? (wybór określeń).
9. Ocena pracy uczniów.
10. Podsumowanie zajęć:
– uzupełnienie zdania Dobre wychowanie to….. – wybór odpowiednich określeń.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.