AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Karolina Charchowska, 2017-04-18
Dobrzyń nad Wisłą

Historia, Konspekty

Konspekt lekcji "Nowe prądy i idee - liberalizm, konserwatyzm i romantyzm" (kl. 3. gimnazjum)

- n +

Temat: Nowe prądy i idee – liberalizm, konserwatyzm i romantyzm.
Klasa: 3
I ZAŁOŻENIA METODYCZNE
1. Cele lekcji
POZIOM I Wiadomości
Kategoria A – Zapamiętywanie wiadomości

Uczeń zna, wie, pamięta:
- pojęcia: liberalizm, konserwatyzm, rewolucja lipcowa 1830 r., romantyzm, anarchizm
- daty: 1830 r.
- postaci: Karol X, Ludwik Filip I, Edmund Burke, Adam Smith, John Stuart Mill, Pierre Proudhon, Francois Rene de Chateaubriand, Eugene Delacroix, Georg Byron, Ludwig van Beethoven, Charles Dickens
- nazwy geograficzne: Francja
- fakty: pojawienie się nowych idei – liberalizmu i konserwatyzmu, wybuch rewolucji lipcowej we Francji

Kategoria B – Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:
- w/w pojęcia
- przyczyny i skutki rewolucji lipcowej 1830 r.

POZIOM II Umiejętności
Kategoria C – stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:
- analizować tekst źródłowy
- czytać ze zrozumieniem
- analizować obraz
Kategoria D – stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych
Uczeń potrafi:
- wymienić przyczyny i skutki rewolucji lipcowej 1830 r.
- scharakteryzować liberalizm, konserwatyzm, anarchizm i wymienić przedstawicieli
- wymienić przedstawicieli romantyzmu i ich dzieła

POZIOM III Kształcone postawy i przekonania
Kategoria E
Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:
- znaczenie pojawienia się nowych prądów i idei

2. Metody nauczania
- praca pod kierunkiem
- praca z ikonografią
- mini wykład
3. Środki dydaktyczne
- podręcznik „Bliżej historii 3„ , WSiP, 2013
- ikonografia (E. Delacroix Wolność wiodąca lud na barykady, 1830 r., C. D. Friedrich Wędrowiec nad morzem mgły 1818 r.)
- utwór muzyczny (L. van Beethoven Dla Elizy oraz Oda do radości)

II Tok lekcji:
A) REKAPITULACJA WTÓRNA
W ramach rekapitulacji nauczyciel zadaje uczniom pytania”
- W którym roku odbył się kongres wiedeński?
- Jakie trzy główne zasady głosił? Wyjaśnij je.
- Czym charakteryzowała się kultura oświecenia?
B) SŁOWO WSTĘPNE
Po kongresie wiedeńskim zapanowała epoka restauracji. Francja stała się monarchią konstytucyjną, czyli państwem bardziej liberalnym. Jednak znaleźli się tez i tacy,
którzy sprzeciwiali się przyjętemu stanowi rzeczy. Dziś wyjaśnimy sobie różnice między liberalizmem a konserwatyzmem. Opowiemy też sobie czym charakteryzował się romantyzm.
NOWE PRĄDY I IDEE – LIBERALIZM, KONSERWATYZM I ROMANTYZM
C) CZYNNOŚCI WŁAŚCIWE
• Nauczyciel wprowadza pojęcie liberalizm. Pojęcie zostaje zapisane na tablicy. Opowiada o głównych wytycznych tego prądu i jego przedstawicielach (Stuart Mill, Adam Smith).
• Nauczyciel opowiada uczniom o konserwatyzmie, jego założeniach i przedstawicielach (Edmund Burke, Francois Rene de Chateaubriand). To pojęcie także jest zapisane na tablicy.
• W celu przedstawienia innych prądów nauczyciel mówi o anarchizmie i jego przedstawicielu (Proudhon).
• Nauczyciel opowiada uczniom o walce pomiędzy liberałami a konserwatystami we Francji po kongresie wiedeńskim i wynikłej w związku z tym rewolucji lipcowej 1830 r.
• Nauczyciel wprowadza pojęcie romantyzmu i tłumaczy jego pochodzenie oraz główne założenia.
• Nauczyciel przedstawia uczniom sylwetki malarzy epoki romantyzmu:
E. Delacroix oraz C. D. Friedricha oraz ich dzieła. Zadaje pytania:
o Co przedstawiają obrazy?
o Co one symbolizują?
o Jaka dominuje kolorystyka?
• Nauczyciel przedstawia sylwetki pisarzy dobry romantyzmu: G. Byrona, Ch. Dickensa oraz ich utwory.
• Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie w podręczniku notatki dotyczącej L. van Beethovena. Następnie zadaje pytania:
o W jakich latach żył kompozytor?
o Co wyróżnia go z grona innych kompozytorów?
o Który utwór stał się hymnem Unii Europejskiej? Kto napisał słowa?
o Przeczytaj na głos słowa „Ody do radości” i zinterpretuj je.
• W celu zilustrowania kunsztu muzycznego Beethovena nauczyciel włącza uczniom dwa jego utwory: „Oda do radości” oraz „Dla Elizy”.
D) REKAPITULACJA PIERWOTNA
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, które są wykonywane na forum.






KARTA PRACY
T: NOWE PRĄDY I IDEE – LIBERALIZM, KONSERWATYZM I ROMANTYZM
1. Wyjaśnij pojęcia:
• Liberalizm .............................................................................................................................................
• Konserwatyzm
.............................................................................................................................................
• Anarchizm
.............................................................................................................................................
2. Dlaczego rewolucja lipcowa 1830 roku we Francji inaczej nazwana jest „trzema dniami chwały”?
.............................................................................................................................................
3. Połącz twórcę z dziełem.
a) Caspar David Friedrich 1. Oda do radości
b) Georg Byron 2. Opowieść wigilijna
c) Eugene Delacroix 3. Wolność prowadząca lud na barykady
d) Charles Dickens 4. Giaur
e) Ludwig van Beethoven 5. Wędrowiec nad morzem mgły
4. Podkreśl cechy opisujące bohatera romantycznego.
zadowolenie z życia, osamotnienie w ważnym momencie życia, miłość do świata, wyobcowanie, miłość do ojczyzny, tajemnicza samobójcza śmierć
5. Kto napisał słowa hymnu Unii Europejskiej Oda do radości?
.......................................................


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0