Katalog

Agnieszka Kusz, 2017-05-23
Dąbrowa Górnicza

Przyroda, Scenariusze

Ptaki, które odlatują na zimę.

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzenie : Agnieszka Kusz
Temat : Ptaki, które odlatują na zimę.

Cel główny :
• rozbudzenie w uczniach zainteresowań środowiskiem przyrodniczym;
• uświadomienie uczniom potrzeby pomocy ptakom;
• propagowanie wśród uczniów życia w przyjaźni ze środowiskiem.

Cele szczegółowe. Uczeń :
• ma wykształcone poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje;
• jest wrażliwy na los ptaków zimą i rozumienie potrzebę stworzenia dla nich ,, ptasiej stołówki'';
• dysponuje wiedzą na temat gatunków ptaków leśnych i polnych wystepujących w okolicy;
• zdobył wiadomości na temat ptaków zimujących w Polsce, a także przylatujących do nas z innych krajów;
• potrafi rozróżnić gatunki ptaków;
• wie czym odżywiają się ptaki;
• potrafi współpracować w grupie.

Metody pracy :
- słowna
- oglądowa
- praktycznego działania
Formy pracy :
- indywidualna
- grupowa
-zespołowa
Środki dydaktyczne :
- płyta CD z nagraną muzyką i śpiewem ptaków;
- Leksykon przyrody, Encyklopedia przyrody;
- ilustracje ptaków;
- butelki plastikowe po butelkach;
- kartki, kredki, nożyczki;
- kartki z podpisami pokarmów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie uczniów, wprowadzenie do tematu.
2. Formułowanie odpowiedzi na pytania :
- Jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę ?
- Dlaczego odlatują na zimę ?
- Które ptaki zostają u nas na zimę ?
- A które do nas przylatują ?
Odszukiwanie omawianych ptaków na ilustracjach.
3. Nauka rozróżniania ptaków zimujących w Polsce po ich upierzeniu. Podział dzieci na 5 grup. Każda grupa opisuje w sposób plastyczny jednego ptaka ( dzięcioła, sikorkę, rudzika, gila, wróbla).
Dzieci otrzymują narysowane kontury ptaków, które należy rozpoznać i właściwie pokolorować, korzystając z ilustracji zamieszczonych w Encyklopedii przyrody i Leksykonie przyrody. Następnie dzieci słuchają z płyty CD śpiewu ptaka, którego opisywały.
4. Słuchanie piosenki W karmniku .
5. Omówienie ptasiego jadłospisu.
Dzięcioł - nasiona sosen, słonecznik, tłuszcz.
Wróbel - zboże, siemię, otręby, resztki pożywienia domowego.
Sikorka - słonecznik, otręby, siemię, konopie, tłuszcz.
Rudzik - owoce czarnego bzu, jagody, jarzębina, płatki owsiane.
Gil - nasiona drzew, leśne jagody, jarzębina.
6. Wykonanie karmników z wykorzystaniem odpadów - butelek plastikowych po napojach.
• podział dzieci na małe czteroosobowe zespoły;
• zademonstrowanie gotowego karmnika i wyjaśnienie, dlaczego został on wykonany właśnie z takiego materiału ( względy ekologiczne i ekonomiczne).
• omówienie poszczególnych etapów wykonania karmnika.
• Każde dziecko w zespole otrzymuje inne zadanie do wykonania. Efektem końcowym jest gotowy karmnik.
7. Podsumowanie zajęć:
- wspólne wyciągnięcie wniosku, że ,, Bez pomocy człowieka ptaki nie są w stanie same zdobyć pożywienia i przetrwać zimy. Ludzie muszą im pomóc!''.
- omówienie estetyki prac.
- rozdanie dzieciom kartonowych ptaszków, którym należy dorysować dzióbki uśmiechnięte - jeśli zajęcia podobały się, smutne -jeśli zajęcia nie przypadły im do gustu.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.