Katalog

Aleksandra Mróz, 2017-07-05
Bytom

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH-1

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ RUCHOWYCH


TEMAT: Doskonalenie koordynacji wzrokowo– słuchowo– ruchowej oraz ruchów naprzemiennych. Wzmacnianie siły mięśni kończyn górnych i dolnych.

DATA: 09.12.2008
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
PRZYBORY/PRZYRZĄDY: laski gimnastyczne, kształtki, piłki różnej wielkości, materace, drabinka

METODY: słowna; oglądowa, praktycznego działania

CELE: Uczeń potrafi:
~ Zachować równowagę podczas wykonywania ćwiczeń koordynacyjnych oraz naprzemiennych
~ Wykonywać ruchy naprzemienne z przekraczaniem linii środkowej ciała
~ Współdziałać w grupie
~ Pomagać słabszym, niepełnosprawnym
~ Dbać o bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń




PROWADZĄCY:

Aleksandra Mróz














I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie grupy
2. Podanie tematu zajęć


II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Rozgrzewka
(wykonują wszystkie dzieci)
a. krążenia ramion w przód
b. wymachy ramion w przód i w tył
c. skłony tułowia w przód w siadzie prostym, dotykając kolan czołem
d. doskonalenie chwytu oraz rzutu do celu
e. rzucanie piłką
do kosza
(wykonują dzieci zdrowe)
f. wykonywanie „nożyc”
g. wykonywanie „rowerków”

2. Zabawa w zbijanego (wykonują dzieci zdrowe)- uczestnicy zabawy podzieleni są na dwie drużyny, każda ma swoje pole (sala podzielona na pół). Drużyny stoją naprzeciw siebie i mają za zadanie zbić piłką zawodników przeciwnej drużyny. Gra kończy się w momencie, gdy w jednej drużynie zbici zostaną wszyscy zawodnicy.

Nauka schodzenia i wchodzenia na wózek (wykonują dzieci na wózkach)- nauczyciel demonstruje różne sposoby schodzenia na wózek. Zadaniem uczniów jest wykonanie demonstrowanych sposobów schodzenia z wózka (właściwe ściąganie kończyn dolnych i układanie ich na podłodze, unoszenie ciała na wózku na kończynach górnych, zsuwanie ciała na materac)

3. Doskonalenie siły mięsni kończyn górnych i dolnych
(wykonują wszystkie dzieci)
a. wykonywanie pompek
b. wykonywanie skłonów tułowia w pozycji klęku skrzyżnego
c. trafienie piłką do bramki przy pomocy laski gimnastycznej
d. strącanie kręgli piłką
e. unoszenie ciała (pośladków) nad podłoże w pozycji siadu podpartego i utrzymanie przez 5 sekund
f. naprzemienne odrywanie kończyn górnych od podłoża w pozycji leżenia przodem
g. wspinanie się na drabinkę przy pomocy kończyn górnych- z pozycji siadu klęcznego „wchodzenie rękami na drabinkę do momentu oderwania kolan od podłogi (zwis) i utrzymanie zwisu przez 5 sekund

Wykonują dzieci zdrowe Wykonują dzieci na wózkach
a. wykonywanie przysiadów
b. skoki zajęcze
c. skipy (a, b, c)
d. podnoszenie piłki umieszczonej między stopami do kąta 90 stopni w pozycji leżenia tyłem Nauka wchodzenia na wózek
a. pokaz różnych sposobów wchodzenia na wózek
b. wykonywanie przez uczniów demonstrowanych sposobów wchodzenia na wózek (ułożenie kończyn dolnych i ciała przy wózku, odpowiedni chwyt wózka i wciąganie ciała na jego siedzisko, siadanie na wózek)

4. Doskonalenie koordynacji. Dzieci podzielone są na 4 drużyny i kolejno (na sygnał) wykonują zadania:
a. każda drużyna odpowiedzialna jest za „zebranie” wszystkich przedmiotów o określonym kształcie znajdujących się w sali (trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło)
b. każda drużyna zbiera przedmioty w „swoim kolorze” (niebieski, żółty, zielony, czerwony)
c. wszystkie drużyny zbierają rozsypane po całej sali woreczki i piłeczki. Zwycięża ta drużyna, która zbierze ich najwięcej
d. drużyny odnoszą we wskazane miejsce pomoce. Zwycięża ta drużyna, która szybciej je odniesie


III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Gra uspokajająca „Czarny”
Uczestnicy zabawy podają sobie piłkę, wymawiając jednocześnie jakiś kolor. Na hasło „czarny” piłki nie wolno złapać. Gdy któryś z graczy popełni błąd, wykonuje ćwiczenie zadane przez osobę, od której złapał na „czarny” piłkę
2. Omówienie zajęć
3. Pożegnanie grupy
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.