AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Magdalena Piżuch, 2017-10-19
Zabrze

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Zbliża się jesień - scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego 5-6 latki

- n +

Scenariusz zajęć

Temat zajęć:Zbliża się jesień - Szukamy jesieni

Cele ogólne:
- usystematyzowanie wiedzy na temat pory roku Jesieni
- rozwijanie umiejętności tworzenia zbiorów i porównywania ich liczebności
Cele rewalidacyjno – wychowawcze (dziecko) :
- słucha uważnie poleceń nauczyciela
- zna charakterystyczne cechy jesieni
- swobodnie wypowiada się na dany temat
- wskazuje podczas wycieczki dydaktycznej oznaki jesieni
- grupuje elementy według kryterium barwnego
-przelicza elementy w zbiorze
- porównuje zbiory pod względem liczebności elementów
- rozpoznaje liście drzew – kasztanowiec, dąb, jarzębina
- rozpoznaje i nazywa owoce drzew tj. szyszka, kasztan, żołądź, jarzębina
- uczestniczy w zajęciach ruchowych i dydaktycznych
- współpracuje z pozostałymi członkami grupy
- potrafi poruszać się w parze
- przestrzega zasad bezpieczeństwa na drodze podczas wycieczki

Metody pracy: podająca, rozmowa kierowana, praktycznego działania, aktywizująca

Pomoce dydaktyczne: ilustracje przedstawiające jesień i inne pory roku, liście i owoce drzew (kasztanowiec, dąb, jarzębina), sylwetki drzew, kolorowe liście z papieru, słoiki – sowy, naklejki (jeż, wiewiórka), laptop, podkład muzyczny
Formy pracy: indywidualna, grupowa


Przebieg zajęć

1. Przywitanie dzieci

2. Szukamy jesieni - wprowadzenie do zajęć
Prowadząca pokazuje kolejno obrazki przedstawiające oznaki różnych pór roku. Zadaniem dzieci jest określenie czy dany obrazek prezentuje cechę jesieni a jeśli nie to do jakiej pory roku można go sklasyfikować.
Dzieci odpowiadają na pytania:
co dzieje się z liśćmi na drzewach podczas jesieni?
jaka pogoda jest jesienią?
jakie kolory dominują w jesiennym krajobrazie?
jak zachowują się zwierzęta o tej porze roku?
jak my przygotowujemy się do zimy?
Zapoznanie dzieci z różnymi gatunkami drzew, liści i ich owoców na podstawie ilustracji i naturalnych okazów.
Usystematyzowanie wiedzy na temat pory roku jesieni.

3. Psotny wiatr
Wiatr wiał tak mocno, że pozrywał liście z drzew i pomieszały się ich kolory.
Zadaniem dzieci jest posegregowanie papierowych kolorowych liści do odpowiednich wazoników ze względu na wybraną cechę – kolor.
Zadaniem dzieci jest:
nazwanie kolorów liści
przeliczenie ile liści znajduje się na drzewie każdego koloru

4. Zabiegana wiewiórka – zabawa orientacyjno - porządkowa
W spiżarni wiewiórki jest straszny bałagan ponieważ podczas porządków pomieszała ze sobą żołędzie i kasztany.
Na dywanie leżą rozrzucone kasztany i żołędzie. Zadaniem dzieci jest:
bieganie po całej sali – kiedy gra muzyka
zbieranie z dywanu żołędzi i kasztanów – gdy muzyka ucichnie
Dzieci kolejno podchodzą z zebranymi przez siebie owocami drzew a ich zadaniem jest posegregowanie kasztanów i żołędzi do odpowiednich słoiczków.

5.Drzewa i ich owoce - dopasowywanie owocu do drzewa
Na dywanie leżą rozłożone kolejno liście dębu, kasztanowca i jarzębiny. Zadaniem dzieci jest dopasowanie do liści drzew odpowiednich owoców. Dziecko wykonuje zadanie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.

6. Wycieczka dydaktyczna – szukamy jesieni
Wręczenie dzieciom naklejek za aktywny udział w zajęciach (do wyboru – jeżyk i wiewiórka)
Ustawienie się w pary, wyjście do szatni. Samodzielne ubranie się pod nadzorem opiekunów. Wyjście do pobliskiego lasu. Zwrócenie uwagi na oznaki jesieni w lesie. Zbieranie darów jesieni do przedszkolnego kącika.

7. Zakończenie zajęć
Powrót do sali przedszkolnej. Przedstawienie przez dzieci wrażeń z odbytej wycieczki. Posegregowanie darów jesieni w przedszkolnym kąciku. Podziękowanie za udział w zajęciach.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0