AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Iwona Orządała-Bandoła, 2018-03-28
Busko-Zdrój

Język polski, Scenariusze

Problem z dobrem – rozważania filozoficzne.Scenariusz lekcji dla klasy III gimnazjum

- n +

Temat lekcji: Problem z dobrem – rozważania filozoficzne.
Klasa III gimnazjum (1 godzina lekcyjna)

Cel główny: zdefiniowanie pojęć: dobro, etyka, moralność na podstawie różnych tekstów kultury
Cele operacyjne:
uczeń zna:
• pojęcia: dobro, etyka, moralność,
• teorie wybranych filozofów starożytnych, chrześcijańskich i nowożytnych,
• autorytety moralne, wzorce etyczne,
• przejawy moralności i niemoralności we współczesnym świecie,
uczeń potrafi:
• korzystać z różnych źródeł i tekstów kultury,
• analizować obraz (dzieło malarskie),
• interpretować tekst piosenki hip-hopowej/ młodzieżowej w kontekście rozważań filozoficznych,
• argumentować swoją wypowiedź,

Metody realizacji:
• elementy wykładu
• metoda dyskusji
• burza mózgów
• praca z tekstem

Formy realizacji zajęć:
• praca zbiorowa
• praca indywidualna
• praca grupowa

Środki i materiały dydaktyczne:
• karta pracy z aforyzmami,
• reprodukcja obrazu – Jose Tapiro "Miłosierny Samarytanin"
• teksty muzyczne zespołów hip – hopowych/młodzieżowych
• słownik języka polskiego

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna

1. Sprawdzenie pracy domowej
2. Podanie tematu lekcji
3. Powiązanie tematyki aktualnej lekcji z lekcją poprzednią.
4. Podanie celów lekcji, przedstawienie struktury zajęć

II. Lekcja właściwa
1. Przypomnienie pojęcia filozofia.
2. Zapisanie na tablicy myśli Arystotelesa „Kto kocha mity, jest w jakimś stopniu filozofem”
i nawiązanie do mitologii greckiej poprzez pryzmat omawianego zagadnienia.
3. Wprowadzenie pojęcia dobro.
( Uczniowie sami próbują tworzyć definicję dobra, którą później konfrontują z definicją słownikową).
4. Zapisanie definicji dobra.
5. Wyjaśnienie pojęć: etyka i moralność.
6. Przedstawienie wybranych filozofów:
starożytnych:
(Sokrates, Platon, Arystoteles, Zenon z Kition ),
chrześcijańskich: (św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu)
nowożytnych: ( Fryderyk Nitzsche)
7. Podziała klasy na grupy
I grupa - analizuje obraz "Miłosierny Samarytanin" Jose Tapiro.
II grupa - analizuje wybrane teorie filozoficzne.
III grupa - interpretuje aforyzmy.
(Przykładowe aforyzmy:
Dobrem jest to, co jest właściwym celem życia człowieka, co prowadzi go do doskonalenia się i szczęścia. - Arystoteles
Dobro utożsamiane winno być z wiedzą i mądrością. - Platon
Najwyższym dobrem, dobrem od którego nie ma większego dobra jest Bóg.
- św. Augustyn
Dobro to związek człowieka z Bogiem, a prawdziwa miłość do Najwyższego czyni ludzi dobrych. - św. Tomasz z Akwinu
Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie. - Erich Fromm
IV grupa - interpretuje tekst hip-hopowy/ młodzieżowy.
Przykładowe utwory:
Fenomen "Ludzie przeciwko ludziom", Bisquit "Wielki mały człowiek"
8. Prezentacja grup.
9.Dyskusja.
10. Określenie w formie piramidy hierarchii wartości młodego człowieka.
.
III Podsumowanie
1. Podsumowanie lekcji.
2. Zadanie pracy domowej
Uzasadnij twierdzenie -„Dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonywać wyboru".

Opracowała: Iwona Orządała-Bandoła
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.