Katalog

ewa grzesiak, 2018-05-14
Godziesze Małe

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz Savoir Vivre

- n +

Scenariusz Warsztatów Savoir Vivre’u w grupie mieszanej 5-6-latków

Prowadzący: mgr Ewa Grzesiak


Cel ogólny:
Poznanie zasad savoir vivre’u

Cele szczegółowe:
- dziecko wie co oznacza termin savoir vivre i bon ton
- dziecko potrafi przegłoskować słowa bon ton
- dziecko czyta globalnie: bon ton, proszę, dziękuję, przepraszam
- dziecko wie czego dotyczy książka G.Kasdepke pt. „Bon czy ton”, zna jej głównych bohaterów i wie czym się charakteryzują
- dziecko odgrywa scenki pantomimiczne i dramowe przedstawiające zachowania niezgodne z zasadami savoir vivre, wie jakie zachowania nie są mile widziane
w towarzystwie
- dziecko zna 3 „magiczne słowa” (proszę, dziękuję, przepraszam) i stara się ich używać w życiu codziennym
- dziecko wie jak należy i jak nie należy zachowywać się przy stole, wyciąga wnioski z oglądanej bajki „Hello Kitty – dobre maniery”

Metody pracy:
- obserwacji
- słowna (pogadanka)
- aktywizująca (burza mózgów, scenki dramowe i pantomimiczne)

Formy pracy:
- grupowa

Pomoce dydaktyczne:
- notebook
- bajka o charakterze dydaktycznym „Hello Kitty – dobre maniery”
- krótki film edukacyjny „Projekt Babcia – Bon Ton”
- książka G.Kasdepke „Bon czy ton”
- obrazki ilustrujące zachowania niezgodne z zasadami savoir vivre’u
- plansze przedstawiające bohaterów książki G.Kasdepke
- kartki ze słowami tematycznymi
- ciastka


Przebieg warsztatów:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe. Powitanie.
2. Wyjaśnienie przez dzieci terminów „savoir vivre” i „bon ton” – burza mózgów.
3. Głoskowanie i globalne czytanie terminu „bon ton”.
4. Przedstawienie przez dzieci głównych bohaterów książki G.Kasdepke, próba krótkiej charakterystyki postaci.
5. Zabawa dramowa – prezentowanie przez dzieci zachowań, które przedstawiają ilustracje. Próba odgadnięcia tych zachowań przez resztę grupy.
6. Globalnego czytanie „magicznych słów” (proszę, dziękuję, przepraszam) połączone z częstowaniem ciastkami i próbą wyegzekwowania ich stosowania
w sytuacjach codziennych.
7. Oglądanie krótkiego filmu obrazującego scenkę z książki G.Kasdepke, próba odgadnięcia przez dzieci jakie zachowania w niej przedstawione są niezgodne
z zasadami savoir vivre’u.
8. Oglądanie bajki „Hallo Kitty – dobre maniery”, połączone z pogadanką
nt. zachowywania się przy stole. Wyciągnięcie odpowiednich wniosków.
9. Zakończenie.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.