Katalog

Magdalena Pędziwiatr, 2018-05-14
Siemkowice

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz apelu Światowy Dzień Zwierząt

- n +

Scenariusz apelu
Światowy Dzień Zwierząt
Cele:
- uwrażliwienie dzieci na los zwierząt,
- rozwijanie postaw szacunku dla zwierząt, - zmotywowanie do aktywnego podjęcia działań na rzecz zwierząt w schroniskach
Uwagi organizacyjne:
Dekoracja przedstawiająca zwierzątka uczniów naszej szkoły, napis.
Przebieg uroczystości:
Uczeń 1.: Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt - święto to obchodzone jest corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz. Pamiętaj - „Bądź dobry dla zwierząt”.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia krótkiego programu pt. „Zwierzę nie jest rzeczą”.
Narrator I – Niech posłuchają nas wszystkie dzieci!
Wędruje dziwna plotka po świecie.
Nie każdy podobno pamięta
Jak należy dbać o zwierzęta!
Są również tacy, co je kaleczą.
A przecież zwierze nie jest rzeczą!
Narrator II – A w naszych domach
Pieski, świnki, żółwie, kociaki
Czy pielęgnują je dobrze dzieciaki?
Popatrzcie, i osądźcie sami
Jak postępować ze zwierzakami

Narrator III . – Oto Jurek,
Od swej cioci dostał psa.
Karci go, uderza srogo,
Czy inni na to patrzeć mogą?
Dziecko I – Zanim uderzysz swego psa
(był nieposłuszny,
znów coś spsocił)
Spójrz w oczy psu
Pies w oczach ma
Tyle wierności i dobroci
Od dzisiaj pamiętamy:
Nie znęcamy się nad zwierzętami!
Narrator I.– Spójrzcie na Tadzika-
Przyniósł dziś żółwika.
Tadzik - - Mój żółw Dreptuś
(już się znacie)
To największy mój przyjaciel
Codziennie przy nim siadam
I z Dreptusiem sobie gadam
Bardzo wolno chodzi,
W wodzie lubi brodzić.
Może mi nie uwierzycie
Dbam o niego należycie
Gdy choruje w koszyku go noszę
Obojętności wobec zwierząt nie znoszę!
Narrator II – - Czemu macie takie smutne miny?
Co się stało wam, dziewczyny?


Dziewczynka I - – Byłyśmy w parku.
Tam grupka chłopaków
Zdemolowała budki ptaków!
Dziewczynka II – Szkody trzeba naprawić zaraz,
Wandali bardzo srogo ukarać!
Od dziś z naszej klasy dzieciaki
Zatroszczą się o biedne ptaki.
A ptaszyny wdzięczne za to
Będą śpiewały przez zimę, wiosnę i lato.
Narrator III - O! Nadchodzi Robercik-
Niesie w klatce chomika.
Robercie - Przyniosłem go drodzy mili,
Byście sprawę rozważyli.
Kto jego panem zostaje
Musi znać chomików zwyczaje
Czyścić klatkę, karmić, poić,
Czasem dwoić się i troić.
Marchew, ziarno czy sałatę
Dawać wiosną, zimą, latem.
Jeśli zdołasz temu sprostać
Możesz jego panem zostać!
Narrator I- Pewnego razu wracając do domu
Jaś usłyszał głos kiciusia:
Kotek - Czy przygarniesz zwierzaka,
Gdy na dworze zamieć taka?
Zimno, głodno, mokro, źle,
Czemu nikt nie weźmie mnie?
Otulając się ogonem

Marznę tutaj, pod twym domem,
Mały kotek, co z chłodu drży
Jasiu! Pomóż mi!
Jasiu - Chodźmy do domu,
Przecież każdy wie,
Że samemu w świecie
Bardzo, bardzo źle!
Piosenka - „Kotek Kłopotek”
Narrator II- Teraz historię opowie Grzesiu,
Jak spotkał zbłąkanego pieska.
Grzesiu- - Byłby wpadł pod samochód, malutki
Ach, jaki był chudziutki.
Mieszkam obok w podwórku,
Będzie mógł biegać sam, nie na sznurku.
Będzie mu dobrze.
Nie znalazł swego Pana,
choć wył z żalu do rana.
Ktoś skrzywdził go okrutnie,
Lecz przy mnie nie poczuje się smutnie.
Piosenka - ,,Pies na medal”
Narrator III - Oto Ela, ze swą papużką
Nie rozstaje się. Dlaczego?
Wiedzieć byście chcieli?
Posłuchajcie samej Eli.
Ela- - Jej oczy wszędzie za mną wodzą
Strasznie wrzeszczy, gdy wychodzę.
Woła Elu! Elu miła,
Byś mnie nowych słów uczyła.
Gdy mi smutno jest lub źle
Tylko ona rozweseli mnie!
Dbam więc o nią należycie!
Chyba wszyscy mi wierzycie?
Narrator I – - Wiemy już wiele o zwierzętach.
A najważniejsze, by zapamiętać.
Chomik, żółw, kotek czy psisko,
To też nasze środowisko!
Cała klasa - Sami możecie zrobić bardzo wiele,
By zostać zwierząt przyjacielem!

Uczeń 1-: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zwraca się do Was dziewcząt i chłopców o otoczenie serdeczną opieką zwierząt żyjących wśród Was. Ci Wasi przyjaciele czują, radują się i cierpią. Od Was zależy, jaki los będzie ich udziałem.
Każdy z Was uczniów powinien ostro przeciwstawiać się wszelkim przejawom okrucieństwa. Każdego dnia, w miarę swych możliwości, troszczyć się o los zwierząt, bez których taki smutny byłby świat.
Pamiętajcie, aby Wasz pies miał ciepłą i suchą budę na zimę, codzienną porcję jedzenia i świeżą wodę do picia. Nie trzymaj cały czas psa na uwięzi, niech zażyje trochę swobody na ogrodzonym podwórku lub pod dozorem właściciela.
Nie pozwól dokuczać kotom, nie żałuj im mleka i ciepłego kąta zimą. Kot jest Twoim sojusznikiem broniąc Twego mienia przed gryzoniami – a więc broń i Ty kota przed złym losem.

Uczeń 2 – : Każdy zwierzak ma swojego pana, jednak czasami zdarza się, że któregoś dnia zostaje po prostu przez niego porzucony. Trafia wtedy do schroniska dla zwierząt, czyli organizacji, której celem działania jest ochrona zwierząt, zapewnienie bezdomnym zwierzętom opieki. Dzisiaj wszystkie te zwierzęta czekają na naszą pomoc.
Apelujemy do wszystkich uczniów - pomóżmy biednym zwierzętom w schroniskach. Nasza szkoła ogłasza akcje „Psubraty”. Będziemy zbierać dary dla zwierząt ze schroniska Sanikom w Bełchatowie. Najbardziej potrzebne rzeczy to: karma dla psów i kotów (sucha i w puszkach), ręczniki, zabawki gumowe lub drobne monety, za które kupimy karmę dla piesków i kotów żyjących w schronisku.
Na korytarzu szkolnym jest zamieszczony plakat, który będzie wam przypominał, że zwierzęta czekają na wasze dary. Zbiórka będzie trwała przez cały październik.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.