Katalog

Rozalia Tober, 2018-06-07
Dobre Miasto

Język polski, Konspekty

Konspekt lekcji wychowawczej

- n +

Temat: Co bym zrobił, gdybym był ,,Brzydkim Kaczątkiem"?



Cel główny: Uczeń pozna sposoby radzenia sobie z brakiem
tolerancji u innych
Cele szczegółowe:
uczeń:
-potrafi nazywać swoje mocne trony,
-rozumie, że przykre emocje należy przepracować,
-zna sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Metody pracy:
-pogadanka,
-problemowa,
-ćwiczeń praktycznych.
Czas pracy: 45minut
I. Część wstępna:
1.Przypomnienie treści baśni ,,Brzydkie Kaczątko".
2.Przypomnienie treści terminu tolerancja.
II. Część właściwa:
1.Omówienie wcześniej obejrzanego
filmu,,Klasa"przygotowanego przez uczniów szkoły w
Skawinie.
Uczniowie podczas pogadanki i pytań nakierowujących omawiają problematykę filmu-zachowania świadczące o braku tolerancji ze strony rówieśników wobec nowej uczennicy-przezwiska, podstawianie nogi, wyzwiska na forum internetowym;agresja fizyczna-zwabienie w opuszczone miejsce; brak zrozumienia u rodziców i nauczycieli.
2.Jak pomóc bohaterce -,,Brzydkiemu Kaczątku"?Opracowanie metod radzenia sobie z agresją i dokuczaniem przez innych jako mapy mentalnej tworzonej na tablicy, np.postawa osoby pewnej, ale nie,,chojraka";ignorowanie prowokacyjnych zaczepek;używanie mocnych i zdecydownych słów;zgłoszenie faktu prześladowania rodzicom, wychowawcy, pedagogowi;właściwe poczucie własnej wartości.
3.Karty pracy-1, 2, 3.
III. Część końcowa-chętni uczniowie wymieniają podstawy myślenia pozytwnego oraz metody radzenia sobie w sytuacjach odrzucenia przez innych-bycia ,,Brzydkim Kaczątkiem".

Bibliografia i netografia:
Andersen H. Ch.,,Brzydkie Kaczątko"
Kopaliński W.,,Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Wydawnictwo PWN,
Warszawa 2014
https://www.youtube.com/watch/v=oPhhqdD2vb
https://absta.pl/scenariusz-zaj-opracowanie-p-jolana-gilicka-sp-nr-22-wkalis.html

Załączniki:
Karta pracy nr 1.
Przeczytaj opisy różnych sytuacji. Obok nich wpisz myśli, które zazwyczaj towarzyszą Ci w takiej sytuacji.

1. Spotkałaś koleżankę, z którą dawno się
nie widziałaś. Masz ochotę z nią porozmawiać,
a ona mija cię obojętnie, nie zatrzymując się.

2. Zaprosiłaś na urodziny kogoś kogo lubisz,
a ta osoba ci odmówiła.


3. Po drodze do szkoły mijasz grupę kolegów.
Jeden robi jakąś uwagę i wszyscy wybuchają
śmiechem.


Karta pracy nr 2

Przeczytaj.
Przy zdaniu wyrażającym myślenie pozytywne wpisz P.
Przy zdaniu wyrażającym myślenie negatywne wpisz N.

1. Jestem w porządku nawet wówczas, gdy niektórym osobom nie podobam się.
2. Nic nie potrafię.
3. Nic nie umiem.
4. Mam wiele mocnych stron.
5. Mam prawo czegoś nie wiedzieć.
6. Mam prawo do radości.
7. Boję się, gdy coś wydaje mi się groźne.
8. Zrobiłam to najlepiej jak mogłam.
9. Na pewno mi się uda.


Karta pracy nr 3.

Przeczytaj. Określ charakter myśli.

1. Nic nie potrafię.
2. Jestem do niczego.
3. Zawsze mi coś nie wyjdzie.
4. Nikt mnie nie lubi.
5. Wszystko robię źle.
6. Nigdy nic nie wiem.
7. Niczego nie doprowadzam do końca.
8. Wszystkiego się boję.

1.Spróbuję to zrobić.
2.Mam wiele mocnych stron.
3.Następnym razem wyjdzie mi lepiej.
4.Są osoby, które z przyjemnością przebywają w moim towarzystwie.
5.Mam prawo czegoś nie wiedzieć.
6.Wiele spraw w moim życiu doprowadziłam do końca.
7.To normalne, że boję się tego, co wydaje mi się groźne.
8.Mam prawo do popełniania błędów.




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.