AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Magdalena Linowska, 2018-07-03
Damnica

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

scenariusz zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

- n +

SCENARIUSZ ZESPOŁOWYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH

TEMAT: Stymulacja zmysłów. Zabawy z materiałami naturalnymi wyzwalające aktywność wychowanka.


Data: …………
Czas trwania: 1h, 60 minut
Miejsce i godzina zajęć: sala 107, godz. 1000
Prowadzący zajęcia: Magdalena Linowska
Zespół nr 2
Prowadzący: mgr Magdalena Linowska

Cele ogólne:
• Rozluźnianie napięcia mięśniowego;
• Wyzwalanie aktywności dziecka;
• Wspomaganie rozwoju spostrzegania,
• Usprawnianie pracy rąk i dłoni;
• Ćwiczenie sprawności w obrębie motoryki małej,
• Poprawianie czucia powierzchniowego i głębokiego,
• Stymulacja dotykowa, słuchowa, węchowa, smakowa,
Cele szczegółowe
Usprawnianie:
-motoryki małej poprzez manipulowanie w materiałach sypkich
- rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas trzymania zabawek w kaszy i in.
-rozwijanie koncentracji uwagi – utrzymanie koncentracji uwagi w czasie dotykania poszczególnych materiałów naturalnych
-wyjmowania przedmiotów ukrytych w materiałach naturalnych
-badanie faktury - poznanie cech jakościowych składników podanych materiałów
-wąchanie poszczególnych składników
-odczuwanie temperatury podanych materiałów
-dotykanie poszczególnych składników
-smakowanie krochmalu (kiślu)

Metody: Stymulacja polisensoryczna, zabawy paluszkowe, masaż powierzchniowy dłoni, praktyczne działanie, metoda F.Affolter, naśladownictwa, słowna

Środki dydaktyczne: olejek eteryczny, przedmioty o różnej fakturze, przedmioty do stymulacji polisensorycznej: piasek, woda, krochmal (kisiel), kasza, fasola, makaron, miska, butelki, pudełka, klocki, gazety, folia aluminiowa, futerko, łyżka, spryskiwacz do wody
Forma zajęć: indywidualna
Miejsce zajęć: sala nr 107
Czas trwania zajęć: 60 min
Przebieg zajęć

I. Zajęcia wstępne
Masaż dłoni:
-• palców- zabawy paluszkowe- „Sroczka”,
-•grzbietowej strony – głaskanie, rozcieranie, ponowne głaskanie
-•wewnętrznej części – głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie
-•głęboki ucisk dłoni
-•posmarowanie dłoni eterycznym olejkiem

II. Zajęcia właściwe
Sygnał zapowiadający zajęcia manipulacyjne: zabawka – grzechotka
Wszelkie czynności wykonuję wspólnie z wychowankami wspomagając się elementami metody F.Affolter.
Podanie kolejno każdemu z wychowanków pudełek wypełnionych materiałami sypkimi. Zanurzanie dłoni w podanych pudełkach. Podjęcie próby wyszukania ukrytych w tych materiałach różnych przedmiotów samodzielnie bądź z pomocą nauczyciela. Wspomaganie komunikatami :”patrz”, „brawo”, „weź”. Zabawa z poszczególnymi materiałami: piasek, kasza, ryż, fasola, makaron, krochmal, woda
Przelewanie lub przesypywanie składników do różnych przedmiotów
Odnajdywanie wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w piasku i innych materiałach. (dziecko zanurza ręce w ryżu, kaszy, piasku i wyjmuje ukryte tam przedmioty)

1. Zapoznanie się z fakturą materiału - piasek, woda, ryż, fasola, kasza, makaron, krochmal
Stymulacja polisensoryczna:
-badanie faktury- poznanie cech jakościowych składników podanych materiałów
-wąchanie poszczególnych składników
-odczuwanie temperatury podanych materiałów
-dotykanie poszczególnych składników
-smakowanie krochmalu (kiślu)

2. Zabawa z poszczególnymi materiałami:

- Przelewanie lub przesypywanie składników do różnych przedmiotów
- Odnajdywanie wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w piasku, kaszy, ryżu, fasoli i w wodzie. (dziecko zanurza ręce w ryżu, kaszy, piasku i wyjmuje ukryte tam przedmioty- klocki, zabawki)
- Wychowanek samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) wyjmuje z miski z wodą zabawki. Wlewa wodę z kubeczka do miski. Chlapie się wodą, rozpryskuje lejąc wodę z butelki do miski.
- Mieszanie wody łyżeczką i wyjmuje z niej przedmiotów,
- Rozróżnianie dłońmi i stopami materiałów (Prowadzący zajęcia pociera dłonie i nogi wychowanków materiałami (gazetami, folią aluminiową, futerkiem) o różnej strukturze.

III. Zajęcia końcowe: podziękowanie za zajęcia, podanie ręki, pożegnanie
Sygnał zapowiadający: płyta CD
Relaksacja – włączenie muzyki,
Antonio Vivaldi – Wiosna https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o
Do muzyki w spokojnym tempie masuję dłonie wychowanków z kroplą olejku eterycznego.

Bibliografia:
Kielin J., „Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim”, GWP, Gdańsk, 1999
kie
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.