Katalog

Magda Kawula, 2018-07-25
wrocław

Chemia, Konspekty

Konspekt- Rozdzielanie mieszanin kl I gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji chemii w klasie I
Temat:” Czy substancje można mieszać i przetwarzać?- lekcja eksperymentalna.”

Wymagania podstawy programowej:
• 1.3) obserwuje mieszanie się substancji;
• 1.7) obisuje cechy mieszanin jednorodnych i niejednorodnych;
• 1.8) opisuje proste metody rozdziału mieszanin i wskazuje te różnice między właściwościami fizycznymi składników mieszaniny, które umożliwiają ich rozdzielenie; sporządza mieszaniny
i rozdziela je na składniki (np. Wody i oleju jadalnego, wody i soli kamiennej, atramentu
i alkoholu);
• 3.1) opisuje różnicę w przebiegu zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej; podaje przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych w otoczeniu człowieka; planuje i wykonuje doświadczenia ilustrujące zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną.
Zagadnienia programowe:
• Otrzymywanie mieszanin substancji,
• Rozdzielanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych,
• Zjawisko fizyczne a przemiana chemiczna,
• Pojęcie reakcji chemicznej,
• Substraty i produkty reakcji.
Cel ogólny lekcji: poznanie spotykanych w otoczeniu człowieka mieszanin i niektóre sposoby ich rozdzielania, określnie czym jest reakcja chemiczna.
Osiągnięcia uczniów- po zajęciach uczeń:
• Odróżnia substancję od mieszaniny;
• Sporządza mieszaniny substancji;
• Odróżnia mieszaniny jednorodne od niejednorodnych;
• Sporządza mieszaniny jednorodne i niejednorodne;
• Wymienia metody rozdzielania mieszanin;
• Planuje i przeprowadza proste doświadczenia dotyczące rozdzielania mieszanin;
• Montuje zestaw do sączenia;
• Wyjaśnia na czym polega destylacja;
• Wyjaśnia na czym polega reakcja chemiczna i zjawisko fizyczne;
• Odróżnia reakcję(przemiane) chemiczną od zjawiska fizycznego.
Metody pracy:
Wiodąca- metoda praktyczna:
Formy pracy:
• Doświadczenia uczniowskie- sporządzanie mieszanin i rozdzielanie ich na składniki, rozkład cukru,
• Wnioskowanie na podstawie doświadczeń,
• Rozpoznawanie i budowanie zestawów aparatury do rozdzielania mieszanin,
• Praca z instrukcjami do doświadczeń : Chemia w małej skali,
• Odróżnienie zjawisk fizycznych od przemian chemicznych.

Wspomagająca- metoda oglądowa:
Formy pracy:
• Pokaz multimedialny – rozdzielanie mieszaniny wody i acetonu- destylacja, sporządzanie solanki,
• Prezentacja kryształów soli- krystalizacja,
Wspomagająca- metoda słowna:
Formy pracy:
• Pogadanka na temat zjawisk fizycznych i przemian chemicznych, mieszanin jednorodnych
i niejednorodnych.
Środki dydaktyczne:
-multibook,
- instrukcje do doświaczeń Chemia w małej skali,
- sprzęt i szkło laboratoryjne,
- podręcznik i zeszyt ćwiczeń: ” Ciekawa chemia 1”.
Przebieg lekcji:
• Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji: pogadanka na temat rodzajów mieszani- podział mieszanin na jednorodne i niejednorodne; przypomienie pojęcia zjawska fizycznego i przemiany chemicznej,
• Podanie temtu lekcji: ”Czy substancje można mieszać i przetwarzać?- lekcja eksperymentalna.”
• Prezentacja przez nauczyciela zestawu do destylacji i omówienie poszczególnych części aparatury (karta pracy nr 1),
• Podział klasy na dwuosobowe grupy, rozdanie zestwów laboratoryjnych, segregatorów z instrukcjami do doświadczeń, przeprowadzenie doświadczeń z wykorzystaniem instrukcji Chemii w małej skali,
• Wypełnienie kart pracy 2- 5,
• Wyciągnięcie wniosków i prezentacja ich przez liderów wybranych grup na forum klasy, porównanie odpowiedzi,
• Prezentacja filmu pt: Solanka oraz pokaz kryształów soli kamiennej,
• Podsumowanie lekcji, przekazanie uczniom swoich obserwacji dotyczących ich pracy,
• Ocena pracy wszystkich uczniów (plus za aktywność),
• Zadanie domowe: wykonanie ćwiczeń z zeszyty ćwiczeń do lekcji powtórzeniowej.








Karta pracy nr 1
Destylacja

Zadanie 1.
Rysunek przedstawia zestaw do destylacji. Proszę o opisanie każdego elementu z zestawu:
1-
2-
3-
4-
5-
6-
Zestaw do destylacji:




Zadanie 2.
Destylacja, to metoda, która służy do rozdzielania mieszanin:
a) jednorodnych,
b) niejednorodnych.




Karta pracy nr 2
Rozdzielanie mieszaniny wody i soli
Skorzystajcie z instrukcji do ćwiczeń nr 7 z segregatora.
Woda- probówka nr 1
Sól- probówka nr 2



Z jaką mieszaniną mieliście do czynienia – jednorodną czy niejednorodną?



Co różniło składniki tej mieszaniny? Którą z ich właściwości można wykorzystać do rozdzielenia tej mieszaniny?


Nazwa metody rozdzielania:


Wnioski:












Karta pracy nr 3
Rozdzielanie dwóch niemieszających się cieczy: wody i oleju


Wykonanie:
Pobierz mieszaninę wody i oleju do strzykawki (probówka nr 3). Strzykawkę trzymaj pionowo, tłokiem skierowanym do góry. Po rozdzieleniu sie mieszaniny na dwie warstwy naciśnij powoli tłok- tak długo, aż ze strzykawki wypłynie cała wodą. Wodę zbieraj od osobnej probówki.


Z jaką mieszaniną mieliście do czynienia – jednorodną czy niejednorodną?




Co różniło składniki tej mieszaniny? Którą z ich właściwości można wykorzystać do rozdzielenia tej mieszaniny?





Wnioski:










Karta pracy nr 4

Rozkład cukru

Wykonanie:
Do probówki wsypcie łyżeczkę cukru (probówka nr 4) . Probówkę umieście w łapie drewnianej i ogrzewajcie w płomieniu świeczki. Obserwujcie zachodzące zmiany.

Obserwacje :




Wnioski:



Zapis reacji chemicznej:

......................................  .......................... + ..................................












Karta pracy nr 5
Rozdzielanie mieszaniny piasku i jodu

Skorzystajcie z instrukcji do ćwiczeń nr 8 z segregatora.
Piasek+ jod- probówka nr 5

Z jaką mieszaniną mieliście do czynienia – jednorodną czy niejednorodną?



Co różniło składniki tej mieszaniny? Którą z ich właściwości można wykorzystać do rozdzielenia tej mieszaniny?




Nazwa metody rozdzielania:






Wnioski:








Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.