Katalog

BARBARA KIJOWSKA, 2018-09-10
Jaworzno

Zajęcia przedszkolne, Sprawozdania

Podsumowanie pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 3 i 4 latków

- n +

PODSUMOWANIE PRACY DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZEJ
W GRUPIE II – 3 i 4 latki
Praca dydaktyczno–wychowawcza prowadzona była w oparciu
o podstawę programową, plan roczny oraz programy autorskie.
Aby osiągnąć cele wychowania przedszkolnego wspomagałyśmy rozwój dzieci, doskonaliłyśmy ich umiejętności, wychowywałyśmy i kształciłyśmy dzieci we wszystkich obszarach podstawy programowej. Stwarzałyśmy przy tym sytuacje edukacyjne w formie zabawowej i zadaniowej z wykorzystaniem różnorodnych form i metod pracy oraz środków dydaktycznych.
Realizacja treści programowych pozwoliła na opanowanie kompetencji społecznych u dzieci. Dzieci mają poczucie własnej odrębności i swojego sprawstwa, a także odpowiedzialności za to, że co robią i jak się zachowują. Potrafią porozumiewać się z innymi, mówić o swoich zamierzeniach i potrzebach, a także starać się rozumieć innych. Wiedzą, że należy pomagać dzieciom, dorosłym, szanować rośliny i mądrze zachowywać się względem zwierząt. Rozumieją, że przynależność do grupy oznacza także przestrzeganie obowiązujących w niej umów społecznych.
Nawyki kulturalne i higieniczne są przez dzieci opanowane. Wychowankowie mają wyrobiony nawyk mycia rąk przed spożywaniem posiłków, po powrocie z podwórka, po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych, mycia zębów po śniadaniu. Podczas spożywania posiłków zachowują się kulturalnie według ustalonych zasad, używają zwrotów grzecznościowych. Potrafią zadbać o czystość i wygląd swojej sali.
Troszcząc się o rozwój mowy naszych wychowanków prowadziłyśmy ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, rozwijałyśmy słuch fonematyczny i wdrażałyśmy do wyrazistego mówienia. Potrafią w skupieniu słuchać czytanych baśni, powiastek i opowiadań, a potem wypowiadać się na ich temat. Potrafią przedstawić tekst własnymi słowami i skupić uwagę na rozmówcy. Ich zasób słów jest coraz bogatszy. Zapewniałyśmy dzieciom kontakt z literaturą dziecięcą poprzez codzienne czytanie przez nas, jak również korzystanie z zajęć bibliotecznych.
Dzieci, które miały trudności z wybrzmiewaniem poszczególnych głosek objęte zostały pomocą logopedyczną.
Realizując wychowanie zdrowotne wdrażałyśmy dzieci do profilaktyki zdrowotnej. Dzieci wiedzą, że warunkiem zdrowia jest przestrzeganie higieny, zdrowe odżywianie oraz aktywność ruchowa. Potrafią uzasadnić konieczność przestrzegania zasad higieny, potrafią wymienić, jakie produkty są zdrowe, a jakie należy ograniczać
Dzieci przestrzegają ustalonych zasad bezpiecznej zabawy w przedszkolu i w ogrodzie. Podczas wyjść poza teren przedszkola przejawiają właściwe zachowania i postawy związane z bezpiecznym poruszaniem się na drogach. Nasi wychowankowie próbują samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu, a tematyka związana z bezpieczeństwem dzieci poruszana jest każdego dnia.
Dzieci uczestniczyły w przedstawieniach teatralnych oraz koncertach muzycznych. Miały możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami aktorskimi podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca.
Organizując dzieciom codzienne ćwiczenia poranne, zajęcia ruchowe w strojach gimnastycznych, zajęcia rytmiczne, gry i zabawy w ogrodzie przedszkolnym, korzystając przy tym z przyborów do ćwiczeń i instrumentów perkusyjnych oraz stosując metody Orffa, Labana, Sherborne czy Dennisona dzieci potrafią: przyjąć poprawną postawę podczas wykonywania różnych ćwiczeń; poprawnie korzystać z przyborów do ćwiczeń; osiągnąć sprawność ruchową na miarę swoich możliwości; przestrzegać reguł obowiązujących w grach i zabawach ruchowych; dostrzec elementy muzyki i odpowiednio reagować; chętnie śpiewają, tworzą własne śpiewanki; tworzyć muzykę przy wykorzystaniu instrumentów perkusyjnych.
W wychowaniu plastycznym wspomagałyśmy dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość na piękno, rozwijałyśmy zdolności oraz kształtowałyśmy umiejętności twórczego wypowiadania się w różnych formach działalności plastycznej. Wytwory prac dziecięcych można było podziwiać na wystawie w holu przedszkola, a także służyły do wystroju naszej sali. Dzieci przejawiające zdolności plastyczne uczestniczyły w konkursach organizowanych w przedszkolu i poza nim.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach konstrukcyjnych podczas których uczyły się planowania, projektowania, współdziałały ze sobą, wymieniały się doświadczeniami, a skutkiem ich działań były ciekawe pod względem konstrukcyjnym budowle. Doskonaliłyśmy umiejętność posługiwania się przyborami i narzędziami. Dzieci posługują się nożyczkami, potrafią wykonywać prace przestrzenne z papieru.
Pomagając dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych obserwowaliśmy pogodę podczas czterech pór roku. Dzieci potrafią opisać charakterystyczne zjawiska występujące w danej porze roku.
W zakresie poszanowania roślin i zwierząt nasi wychowankowie rozpoznają rośliny i zwierzęta żyjące w róznych środowiskach przyrodniczych. Znają sposoby przystosowania się zwierząt do poszczególnych pór roku: odloty i przyloty ptaków, zapadanie w sen zimowy, wiedzą, jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku, znają zagrożenia dla środowiska przyrodniczego ze strony człowieka (zatruwanie powietrza, pożary, wyrzucanie śmieci), wiedzą, że należy dbać o przyrodę ( nie śmiecić, szanować rośliny, zachowywać ciszę w lesie), pomagają ptakom przetrwać zimę, potrafią segregować odpady według ich rodzaju. Uczestniczyły w sadzeniu drzewek na terenie ogrodu przedszkolnego, zbierają surowce wtórne.
Zakres treści edukacji matematycznej jest przez dzieci opanowany. Dzieci dostrzegają przemienność i rytm dni, potrafią przeliczać elementy i segregować je
wg podanej cechy.
Większość dzieci w grupie wie, że są Polakami, znają godło i flagę narodową.
Dzieci aktywnie brały udział w uroczystościach i imprezach organizowanych w naszym przedszkolu a rodzice chętnie korzystają z ofert naszej placówki uczestnicząc w uroczystościach oraz aktywnie pomagając w organizacji różnorodnych przedsięwzięć.







Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.