Katalog

Małgorzata Rudnicka-Toczek, 2018-10-10
Łódź

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Scenariusz zajęć koła czytelniczego "Kto czyta, nie błądzi".

- n +


Łódź, dn. 21.05..2018r.

Scenariusz lekcji przeprowadzonej w ramach zajęć koła czytelniczego
w Szkole Podstawowej nr 12 im. M. Batki w Łodzi.

Zajęcia hospitowane przez dyrektora szkoły – mgr Annę Wróblewską.
Nauczyciel hospitowany – mgr Małgorzata Rudnicka-Toczek

TEMAT: Kto czyta, nie błądzi.

I. Cel główny zajęć:
- propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży,
- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- kształcenie umiejętności szybkiego czytania i koncentracji uwagi.

II. Cele operacyjne:
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem (cicho i głośno),
- potrafi się skoncentrować na zadaniu,
- poprawnie wykonuje ćwiczenia na poszerzanie pola widzenia,
- poprawnie wykonuje ćwiczenia usprawniające koncentrację uwagi.

III Typ lekcji:
a) utrwalająca i sprawdzająca zdobyte umiejętności,
b) prezentująca progres, jaki nastąpił po upływie kilku miesięcy pracy z uczniem.




IV Metody pracy:
a) metoda ćwiczeń praktycznych: zadania dla uczniów,
V Formy pracy:
a) indywidualna, b) praca w parach.

VI Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
a) karty pracy ( w wersji papierowej),
b) ćwiczenia, karty pracy ( w wersji elektronicznej) będące dodatkowym materiałem edukacyjnym załączonym do książki A. Forzpańczyk „Koncentracja uwagi”,
c) laptop, ekran, rzutnik, tablica.


VII. Czas trwania lekcji: 45 minut.


TOK LEKCJI

I Część wstępna (faza wprowadzająca):

1. Czynności organizacyjne – powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Nauczyciel informuje uczniów, czym będziemy się zajmować na dzisiejszych zajęciach. Podaje temat oraz cel zajęć.









II. Właściwa część zajęć.

Nauczyciel proponuje, aby zacząć zajęciach od naszych rytuałów czytelniczych.

Rytuały czytelnicze:
• kartkowanie,
• „zetowanie” wskaźnikiem lub ołówkiem,
• wskaźnik „na 3”,
• wskaźnik „na 2”,
• wskaźnik „ w linii ciągłej”,
• zakładka + wypowiadanie na głos słów-kluczy,
• kostki + wypowiadanie na głos wyniku będącego sumą wyrzuconych oczek.

Następnie nauczyciel przechodzi do ćwiczeń








III. Końcowa część zajęć.
- podsumowanie lekcji, ewaluacja - ankieta,
- docenienie, zauważenie pracy uczniów – pochwała ustna.

Nauczyciel:
- omawia przebieg zajęć,
- ocenia zaangażowanie i pracę uczniów,
- prosi o ocenę przebiegu lekcji.

Kończąc zajęcia, nauczyciel informuje uczniów, iż wszystkie działania zmierzały ku usystematyzowaniu nabytych umiejętności i zaprezentowanie ich.



Opracowała: Małgorzata Rudnicka-Toczek











Załącznik nr 1

Opis karteczek:

rzeczownik- kolor czerwony,
czasownik- kolor niebieski,
przymiotnik- kolor żółty,
przysłówek- kolor zielony.






















Zabawa „Zgadnij, o kim mowa?” – wierszyk – załącznik nr 2

„O częściach mowy”


Jaki? Jaka? Jakie?
Gdy pytania słyszysz takie,
To przymiotnik w twojej głowie,
Na pytania ci odpowie.
Gdy usłyszysz: Co to? Kto to?
Kiedy ktoś cię spyta o to,
Krzesło, stołek, Jan, Monika,
To odpowiedź rzeczownika.
Czytasz, piszesz czy rysujesz,
Smażysz, pieczesz czy gotujesz,
Czasownika to dotyczy,
To co robisz tu się liczy.
Umiesz wierszyk? - Masz już z głowy!
Najważniejsze części mowy.











KARTY PRACY DLA GRUP „EKSPERTÓW” – załącznik nr 3


I GRUPA EKSPERTÓW DO SPRAW CZASOWNIKA

1. Wśród wyrazów ukryło się 10 czasowników. Podkreśl je.
przód, tył, żyły, tętnice, dziura, łata, świecą, śmieci,
ściąga, schła, pchła, szachy, gra, ryba, piła, jadła
Na jakie pytania odpowiadają czasowniki?.........................................................
2. Wybierz czasowniki wskazujące na osoby wykonujące czynność. Uzupełnij zdania tymi czasownikami.
• pakować, pakuje
.................................walizkę.
• wyjeżdżają, wyjeżdżać
.................................nad morze.
W jakich formach występuje czasownik?.............................................................
3. Określ osobę i liczbę każdego z podanych czasowników.
• śpię ..................................
• pisze ..................................
• możecie ............................
Czy różnią się podane czasowniki?
kupiłem, kupuję, kupię
.......................................................
Przez co odmienia się czasownik?.........................................................................
4. Jak nazywamy w zdaniu wyraz nazywający czynność lub stan?
........................................










II GRUPA EKSPERTÓW DO SPRAW RZECZOWNIKA

Waszym zadaniem będzie przypomnienie sobie i uporządkowanie wiadomości o rzeczowniku.
1. Uzupełnijcie pytania:
• Kto lub co może ukrywać się pod nazwą rzeczownika? Co nazywa, określa rzeczownik?
......................................................................................
......................................................................................
• Gdzie w Waszej klasie można „spotkać” rzeczowniki? Podaj przykłady:
......................................................................................
......................................................................................
• Na jakie pytania odpowiada rzeczownik? …………………………………….
• Przez co odmienia się rzeczownik? …………………………………………..
• Czy jest to odmienna część mowy? …………………………………………..













III GRUPA EKSPERTÓW DO SPRAW PRZYMIOTNIKA

1. Wasza część mowy nazywa cechy. Opracujcie plakat, na którym przedstawicie symbole (rysunki) wybranych rzeczowników i zapiszcie nazwy ich cech wyrażone waszą częścią mowy, np.


(jaka?) wesoła

Postarajcie się zwrócić uwagę na różne cechy, np. kształt, wielkość, kolor, charakter, fakturę, temperaturę itp.

2. Zaprezentujcie waszą część mowy innym grupom, wykorzystując plakat. Na przygotowanie się do tej prezentacji macie 15 minut.
















IV GRUPA EKSPERTÓW DO SPRAW …………………………… PRZYSŁÓWKA

1. Odgadnijcie, jaką częścią mowy będziecie się zajmować?
3 + S + łówek
( t = p)

Czy już wiecie? Jeśli tak, to gratuluję!
Uzupełnijcie nagłówek karty pracy.
2. Na jakie pytania odpowiada ? …………………………………
3. Co określa? ……………………………………………………
4. W zdaniu najczęściej stoi przy……………………………….. (przy jakiej części mowy?)
5. Jest odmienną/ nieodmienną częścią mowy? (Błędną odpowiedź skreśl.)
















1. Podkreślenie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
2. Aspekty wychowawcze w procesie dydaktycznym.
3. Popularyzowanie czytelnictwa.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.