Katalog

Agnieszka Kuriata, 2018-11-16
Puchaczów

Matematyka, Konspekty

Scenariusz lekcji matematyki klasa 6

- n +




SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI w klasie 6

Jest to przykład lekcji umożliwiającej uczniom usystematyzowanie swej wiedzy dotyczącej racjonalnego żywienia, która może być przeprowadzona w szkole podstawowej na dowolnym poziomie kształcenia.


Temat lekcji: Matematyka pomaga zdrowo żyć.

Cele lekcji:
Uczeń:
• wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych ;
• odczytuje i interpretuje dane przedstawione za pomocą tabel i diagramów;
• doskonali umiejętność zamiany jednostek, sprawnie posługuje się jednostkami masy;
• potrafi wyjaśnić znaczenie terminów: dietetyka, dieta, wartość energetyczna pokarmu (kaloryczność), wartość odżywcza produktu;
• potrafi wymienić choroby cywilizacyjne związane z niewłaściwym żywieniem;
• krótko charakteryzuje, na czym polega racjonalne żywienie i zdrowy tryb życia;
• potrafi określić ogólne zasady właściwego odżywiania;
• umie ocenić, co ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze organizmu;

Uczeń w trakcie procesu lekcyjnego:

• rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem;
• stosuje swą wiedzę i umiejętności w sytuacjach praktycznych;
• rozwija umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych;
• rozwija zdolność logicznego myślenia i umiejętność kojarzenia faktów;
• kształci umiejętność wykorzystywania własnych spostrzeżeń do formułowania wniosków;
• rozwija umiejętność prezentowania wyników swej pracy;
• doskonali precyzję wypowiedzi;
• przyzwyczaja się do sumiennej i efektywnej pracy, właściwego gospodarowania czasem;
• rozbudza zainteresowanie własnym zdrowiem i harmonijnym rozwojem;
• aktywnie włącza się w proces lekcyjny.

Metody:

• pogadanka;
• ćwiczenie;

Formy organizacyjne:
• praca zespołowa

Środki dydaktyczne:
• produkty żywnościowe wykorzystywane naocznie do pracy w grupach;
• materiały zawierające informacje niezbędne przy rozwiązywaniu zadań (załączniki 1), dla każdego ucznia ( można wyświetlić);
• zadania dla każdego ucznia;
• karta z zadaniem domowym dla każdego ucznia .


Uproszczony tok lekcji:

I. Część wstępna.

1. Czynności porządkowe.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Czym zajmuje się dietetyka? – zebranie ogólnych informacji na temat żywienia człowieka .

W trakcie krótkiej dyskusji wstępnej, kierowanej przez nauczyciela, uczniowie ustalają, że:

- organizm człowieka jest bardzo skomplikowanym urządzeniem. Aby przez długi czas mógł funkcjonować w prawidłowym stanie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli po prostu prowadzić zdrowy styl życia;
- dietetyka jest to nauka obejmująca całokształt wiedzy związanej z racjonalnym żywieniem człowieka;
- racjonalne żywienie człowieka polega na stałym, codziennym pobieraniu pokarmów o określonym składzie jakościowym, w odpowiednich ilościach i proporcjach, dostosowanych do potrzeb organizmu;
- energetyczna wartość pokarmu (kaloryczność) jest to ilość energii wyrażona w kilodżulach (kJ) lub w kilokaloriach (kcal), jaką dostarcza pokarm organizmowi po jego spożyciu i strawieniu;
- wartość odżywcza pokarmu obejmuje ilość zawartych w nim poszczególnych składników
pokarmowych oraz jego wartość energetyczną.
4. Sformułowanie i zapisanie tematu lekcji.

II. Część zasadnicza.

1. Rozwiązywanie zadań o treści odnoszącej się do zagadnień zdrowego.
Uczniowie są podzieleni na trzy grupy, każda grupa rozwiązuje przydzielony zestaw zadań .
2. Podsumowanie pracy uczniów – przedstawienie i omówienie rozwiązań przez uczniów.

III. Część końcowa.

5. Podsumowanie lekcji .
Uczniowie, zainspirowani tematyką zadań rozwiązywanych na lekcji, wykorzystując zawarte w nich informacje i własną wiedzę.
Formułują następujące spostrzeżenia:
- zapotrzebowanie energetyczne człowieka oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależy od jego wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy i innych czynników;
- zdrowa dieta zapewnia właściwą podaż białka, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin oraz dostarcza odpowiedniej ilości energii;
- nadmiar lub niewłaściwy stosunek składników pokarmowych w żywieniu człowieka jest jedną z przyczyn występowania tzw. chorób cywilizacyjnych (np. nadwagi, chorób serca, miażdżycy);
- jednym z elementów zdrowego stylu życia pomagającym w utrzymaniu równowagi między energetyczną wartością spożywanych pokarmów a zapotrzebowaniem energetycznym organizmu,
a zatem zapobiegającym nadwadze, jest aktywność ruchowa.
8. Zadanie i omówienie pracy domowej.







Załącznik 1

Podstawą zdrowego trybu życia jest zdrowe odżywianie. Wartość energetyczną pokarmów podaje się najczęściej w kilokaloriach.


Nazwa produktu wartość kaloryczna 100 g
Jogurt owocowy 2,7 % tłuszczu 108 kcal
Ser żółty 380 kcal
Chleb mieszany 250 kcal
Masło śmietankowe 660 kcal
Parówki 340 kcal
Szynka 250 kcal
Pomidor 14 kcal
Kiszony ogórek 10 kcal
Cebula 27 kcal
Surówka z marchwi i jabłek 60 kcal
Ziemniaki gotowane 60 kcal
Ryż gotowany 350 kcal
Smażony filet z dorsza 280 kcal
Fasolka po bretońsku 140 kcal
Kotlet schabowy 350 kcal
Pieczony kurczak 116 kcal
Czekolada 550 kcal
jabłko 34 kcal






Zadania do rozwiązania na lekcji matematyki w klasie 5- korzystając z załącznika 1.

Grupa I - Zadanie 1.
Marek zjadła na śniadanie dwie kromki chleba posmarowane masłem. Na jednej ułożył dwa plasterki żółtego sera, a na drugiej dwa plasterki szynki. Kromka chleba waży średnio 3 dag, plasterek sera 2 dag, plasterek szynki 25 g, a masło potrzebne do posmarowania jednej kromki ok. 1 dag.
Oblicz, ile kilokalorii „ zjadł” Marek na śniadanie?

Zadanie 2
W barze „ Na zdrowie” są do wyboru trzy zestawy obiadowe.
Zestaw I

Ziemniaki gotowane 250 g
masło 20 g
Filet z dorsza smażony 125 g
Sałatka z pomidorów 200 g

a) oblicz kaloryczność zestawu obiadowego;
b) W oparciu o załącznik 2 zaproponuj aktywność ruchową (rodzaje aktywności i czas ich trwania), która pozwoli ci spożytkować energię dostarczoną organizmowi w wyniku zjedzenia obiadu.

Grupa II - Zadanie 1.


Jedna parówka waży średnio 45 gramów. Średniej wielkości pomidor waży 150 g, ogórek kiszony 50 g, a cebula 100 g.


Mama przygotowała na śniadanie sałatkę z trzech średnich pomidorów, trzech ogórków kiszonych i jednej cebuli.
a) ile mniej więcej waży ta porcja sałatki? Jaka jest jej wartość energetyczna?

b) jaka jest wartość odżywcza 100 g tej sałatki?

Zadanie 2
Zestaw II

Ryż gotowany 200 g
Kotlet schabowy 150 g
Surówka z marchwi i jabłek 200 g

a) oblicz kaloryczność zestawu obiadowego;
b) W oparciu o załącznik 2 zaproponuj aktywność ruchową (rodzaje aktywności i czas ich trwania), która pozwoli ci spożytkować energię dostarczoną organizmowi w wyniku zjedzenia obiadu.


Grupa 3 - Zadanie 1
Na drugie śniadanie Marek wziął do szkoły 50 – gramowy batonik czekoladowy, a Ania dwa jabłka, które razem ważyły 300 g. Czyje śniadanie zawierało więcej kalorii? O ile więcej?

Zadanie 2
Zestaw III

Fasolka po bretońsku 250 g
Chleb 90 g
Masło 20 g

a) oblicz kaloryczność zestawu obiadowego;
b) W oparciu o załącznik 2 zaproponuj aktywność ruchową (rodzaje aktywności i czas ich trwania), która pozwoli ci spożytkować energię dostarczoną organizmowi w wyniku zjedzenia obiadu.










Załącznik 2 Zużycie energii w zależności od aktywności ruchowej



Tabela: Ile kilokalorii „ spala” nasz organizm w ciągu godziny wykonywania pewnych czynności?

czynność ilość kcal/godz
Spanie 65
Siedzenie 100
Stanie 110
Zamiatanie podłogi 170
Powolny spacer 200
Praca w ogrodzie 250
Szybki marsz( 6 km/godz.) 300
Taniec 350
Gimnastyka 450
Tenis 600
Pływanie 650
Jazda na rowerze ( wolna) 330
Jazda na rowerze ( szybka) 660
Bieganie 1000
Wchodzenie po schodach 600

Zadanie domowe

Chłopcy i dziewczęta w wieku 10-12 lat powinni dostarczyć swojemu organizmowi ok. 2600 kilokalorii dziennie. Pamiętając o tym, ułóż swój dzienny jadłospis obejmujący śniadanie, obiad i kolacje.























Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.