Katalog

AGNIESZKA KRAWCZYK, 2018-11-16
Radom

Zawodowe, Artykuły

Amarantus zbożem XXI wieku

- n +

AMARANTUS zbożem XXI
Amarantus (amarant) inaczej nazywany szarłatem jest jedną z najstarszych roślin uprawnych świata.
Szarłat przed odkryciem Ameryki przez Kolumba był obok kukurydzy, ziemniaków i fasoli podstawą pożywienia tubylców. Niedawną tę roślinę odkryto na nowo i coraz częściej nazywana jest zbożem XXI wieku, ponieważ jej nasiona pod względem zawartości najważniejszych składników odżywczych przewyższają nawet pszenicę.
Amarantus ma szczególne zalety zdrowotne, które wynikają z wysokiej zawartości białka, składników mineralnych i witamin.
W smaku przypomina delikatny owies. Szarłat ma dużą zawartość witamin z grupy A, D, E, i oraz witamin z grupy B. Zboże to nie zawiera glutenu, natomiast ma dużo skwalenu - lipidu opóźniającego procesy starzenia, dużo łatwo przyswajalnego żelaza, wapnia i magnezu. Reguluje biosyntezę cholesterolu, co zapobiega chorobom układu krążenia. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko chorób serca i rozwój miażdżycy.
Jest dobrym źródłem błonnika, zawiera go nawet więcej niż znane wszystkim otręby owsiane. Ze względu na dużą zawartość wapnia, który wzmacnia kości, może być podawany również dzieciom. Szarłat obfituje w duże ilości żelaza, więc stanowi idealny posiłek dla tych, którzy cierpią na anemię i dla kobiet w ciąży.
Amarantus w kuchni wykorzystuje się w postaci ziaren, listków gotowanych i smażonych, a w Meksyku z nasion zmieszanych z syropem z cukru sporządza się cukierki, zwane alegria. Natomiast z prażonych nasion sporządza się piwo o nazwie chichi.
Amarantus zapewnia dobre zdrowie i samopoczucie. Jest wskazany dla osób, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu i utrzymaniu ładnej sylwetki a także dla osób nietolerujących glutenu. Brak glutenu w zbożu sprawia, że amarantus może być podstawą diety u ludzi chorych na celakię.
Amarantus może być wykorzystywany w codziennym żywieniu jako dodatek do śniadań, gofrów, ciasteczek, sałatek i wielu innych potraw. Amarantus również wykorzystuje się w produkcji pieczywa.
Przepis na zdrowe, bezglutenowe, dietetyczne ciasteczka i co najważniejsze pyszne :)
Składniki i sposób wykonania:
1. W misce roztrzepać widelcem dwa jajka, dodać 2 szklanki amarantusa ekspandowanego.
2. Następnie dodać pół szklanki rodzynek i trzy łyżki wiórek kokosowych (można dodać słonecznik, żurawinę suszoną albo inne pokrojone na mniejsze kawałki owoce suszone).
3. Dodać również łyżkę miodu dla uzyskania bardziej wyczuwalnej słodyczy.
4. Zwilżonymi w zimnej wodzie dłońmi należy lepić kuleczki i lekko rozpłaszczać na blaszce wyłożonej pergaminem.
5. Piec w 180 stopniach przez ok. 15 minut.

Opracowała: Agnieszka Krawczyk nauczyciel przedmiotów zawodowych




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.