Katalog

Agnieszka Mydłowska, 2019-03-06
Drzewica

Język polski, Artykuły

"Niepodległa" - scenariusz prezentacji

- n +

„Niepodległa” - scenariusz

100.lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to wyjątkowa rocznica. Nasza szkoła jako jedna spośród 257 placówek w całym kraju miała zaszczyt zostać laureatem w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem: „Godność, wolność, niepodległość”.
Dziś nadszedł czas posumowania projektu, a przygotowania do jego realizacji poprzedzały różnego rodzaju działania. W naszej szkole przygotowano rozmaite imprezy, spotkania, konkursy, zorganizowano okolicznościową wystawę. O wszystkim tym, co działo się u nas, pragniemy teraz państwu opowiedzieć.

Bieg

Niezwykle ekscytujący dla społeczności uczniowskiej był bieg „Ku Niepodległej”, upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tego względu w biegu wzięło udział stu uczestników, wśród których byli: uczniowie , ich rodzice i nauczyciele.
Gościliśmy także pana sołtysa oraz sportowych działaczy lokalnych.
Bieg rozpoczęła pani dyrektor, a miało to miejsce 17 października.

Wycieczka do Warszawy

Nazajutrz, to jest 18 października uczniów czekała kolejna atrakcja – wycieczka do Warszawy , którą rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego Trasą Piłkarską.
Na sali konferencyjnej uczniowie czuli się jak dziennikarze sportowi. Następnie w Muzeum Wojska Polskiego obejrzeliśmy ciekawe wystawy, takie jak: „Drogi do Niepodległości”, „Wielka Wojna Światowa” oraz „Służyli Niepodległej”.
Szczególnie interesujące były rekonstrukcje uzbrojenia i umundurowania z różnych epok.
Uczniowie mieli też okazję podziwiać Pałac Kultury i Nauki – dar sowiecki dla Polski Ludowej z lat 50. ubiegłego wieku.
Następnie na Placu Józefa Piłsudskiego podziwialiśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a potem na Starym Rynku zabytkowe kamieniczki, pomnik Syrenki Warszawskiej, pomnik Małego Powstańca, pomnik upamiętniający Katastrofę Smoleńską oraz cokół Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Spotkanie ze Świadkami Historii

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla społeczności uczniowskiej w naszej szkole było Spotkanie ze Świadkami Historii, które miało miejsce 13 listopada. Mieliśmy zaszczyt gościć znamienitych gości.
Zaproszeni goście z racji swego wieku, przeżyć i doświadczenia w niezwykle interesujący sposób opowiadali o naszym mieście i jego okolicach, o tym jak żyli ludzie od czasów międzywojnia, poprzez okres II wojny, czasy stalinowskie, okres PRL-u, stanu wojennego, upadku komunizmu do wydarzeń najnowszych. Uczniowie zdobyli wiadomości nie tylko na temat historii, ale również zwyczajów i tradycji naszego regionu, o których niektórzy w ogóle dotąd nie wiedzieli.
Szczególnie wzruszające były wspomnienia 99-letniego pana Mieczysława, który zdradził receptę na długowieczność.
Konkursy

Uczniowie zaangażowali się w różnych obszarach podjętych przez naszą szkołę w ramach realizacji projektu MEN „Godność, wolność, niepodległość”. Chętnie brali także udział w konkursach „Niepodległa”. Uczniowie klas 6-8 wzięli udział w konkursie historycznym „Józef Piłsudski – twórca Niepodległej”, który miał na celu przybliżenie wiedzy o historii Polski XIX i XX wieku oraz Marszałku Józefie Piłsudskim.
Taki sam tytuł nosił konkurs plastyczny dla klas 4-8.
Uczniowie klas 1-3 przygotowali prace do konkursu plastycznego pt. „Biało-czerwona flaga z Białym Orłem”, mającym na celu rozwój zainteresowania znaczeniem polskich symboli narodowych wśród dzieci.

Wystawa

Wielkim zaangażowaniem uczniowie wykazali się również przy tworzeniu wystawy poświęconej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Od września uczniowie, nauczyciele, a także zwykli mieszkańcy przynosili swe pamiątki, aby podzielić się nimi z innymi. Wszystkie przekazane materiały zostały zakatalogowane i dziś możemy je podziwiać. Serdecznie zapraszamy!
Agnieszka Mydłowska

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.