AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Bernadeta Serafin, 2019-03-15
Pakosławice

Historia, Konspekty

Konspekt lekcji z historii- totalitaryzm.

- n +

Konspekt lekcji historii – klasa VII
Temat: Czy totalitaryzm to wolność?



Cele lekcji

• Poznasz pojęcie totalitaryzmu
• Poznasz cechy państwa totalitarnego
• Porównasz systemy totalitarne panujące w Trzeciej Rzeszy i ZSRR.
• Poznasz życie codzienne więźniów łagru.




Cele sformułowane w języku ucznia na lekcji:

• Poznam pojęcie totalitaryzmu
• Poznam cechy państwa totalitarnego
• Porównam systemy totalitarne panujące w Trzeciej Rzeszy i ZSRR.
• Poznam życie codzienne więźniów łagru.



Nacobezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji)
Po lekcji uczniowie będą potrafili:
• Poprawnie posługiwać się pojęciem totalitaryzm
• Podać cechy państwa totalitarnego
• Porównać systemy totalitarne w Trzeciej Rzeszy i ZSRR
• Opisać ustnie życie codzienne więźniów łagru

Pytanie kluczowe:

Czy totalitaryzm to wolność?


Środki dydaktyczne

podręcznik (s. 162,168, 167),

karty pracy,

fragment wspomnień więźniarki z łagrów,
ilustracja z podręcznika s. 160
tekst źródłowy s. 167


Metody:
- burza mózgów
- rozmowa nauczająca
- praca w indywidualna
- prezentacja na forum
- zdania podsumowujące




Przebieg lekcji:

1. Podanie pytania kluczowego.
2. Zapisanie tematu lekcji.
3. Podanie celów dla ucznia oraz nacobezu – upewnienie się czy uczniowie rozumieją cele lekcji.
4. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą – rekapitulacja wtórna:

Uczniowie znają postacie Adolfa Hitlera i Józefa Stalina;
Uczniowie znają pojęcie nazizmu i komunizmu


I Podanie nowych treści

Lekcję rozpoczynamy od próby określenia definicji totalitaryzmu, definicję zapisujemy w zeszytach.


II. Rozwinięcie
- praca w parach- uczniowie czytają tekst z podręcznika s. 162 i 168 i uzupełniają karty pracy
- prezentacja na forum- wybrani uczniowie prezentują swoje prace,
- zdania podsumowujące- uczniowie wspólnie określają najważniejsze cechy państwa totalitarnego
- omówienie ilustracji s. 160
- praca z tekstem źródłowym s. 167,
- zapoznanie uczniów z fragmentem wspomnień więźniarki z łagrów- rozmowa dotycząca emocji uczniów związanych z przeczytanym tekstem

III Rekapitulacja pierwotna
- odpowiedź na pytanie kluczowe

IV Podsumowanie
- podsumowanie wyników lekcji
Czym jest totalitaryzm
Jakie cechy charakteryzują państwo totalitarne


Zadanie domowe:
Odpowiedz pisemnie na pytanie: Nie chcę żyć w państwie totalitarnym, ponieważ… Uzasadnij swoją odpowiedź.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.