Katalog

Małgorzata Krzyczkowska, 2019-03-27
Nasielsk

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Jesienne skarby

- n +

Konspekt zajęć otwartych dla rodziców w oddziale dzieci
5 – letnich
Opracowała: mgr Małgorzata Krzyczkowska
Jesienne skarby
Cele ogólne:
• stwarzanie okazji do wspólnych zabaw dzieci i rodziców w przedszkolu,
• kształtowanie inteligencji wielorakich min. polonistycznej, matematycznej, plastycznej, muzycznej i ruchowej,
• wzbogacanie wiedzy przyrodniczej dzieci,
• wdrażanie do uważnego słuchania i poszukiwania odpowiedzi na postawione pytania,
• wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem,
• rozpoznawanie i nazywanie wybranych darów jesieni,
• zwrócenie uwagi dzieci na zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie,
• rozwijanie sprawności manualnej,
• rozwijanie wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe:
• potrafi dostrzec zmiany rytmu w muzyce,
• wykonuje polecenia proste i złożone samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczyciela,
• potrafi przeliczać w zakresie 4,
• porównuje zbiory nierównoliczne,
• wypowiada się na temat treści opowiadania,
• zna nazwy darów jesieni,
• potrafi rozpoznawać dźwięki wybranych instrumentów.
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: treść opowiadania „ Szukam skarbów jesieni”, płyta CD z piosenką „Co jesienią w parku gra?”, „Kolorowe listki”, „ Jesień” – A. Vivaldiego, płyta CD z odgłosami deszczu, wiatru, szeleszczących liści, dary jesieni: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, kosz wiklinowy, kredki, plastelina, instrumenty.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. Wyjście Pani jesieni z darami utwór „Szukam skarbów jesieni” – prezentacja darów jesieni, próba udzielenia odpowiedzi dotycząca treści opowiadania i zagadek
z pytaniami pomocniczymi nauczyciela.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa „Co jesienią w parku gra?” - część dzieci dostaje w dłonie liście – I zwrotka, część kasztany – II zwrotka, część imitujące wiatr kawałki, bibuły
– III zwrotka, na koniec ostatnią zwrotkę śpiewają wszystkie dzieci i uczestniczą
w zabawie.
4. Dopasowywanie darów jesieni do liści drzew z których pochodzą – okazy naturalne.
5. Przeliczanie kasztanów, żołędzi, liści w otrzymanych zestawach
i porównywanie gdzie jest więcej, a gdzie mniej – ćwiczenia matematyczne
w zakresie 4, układanie rytmu.
6. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem instrumentów-dzieci spacerują po parku, nauczyciel rozkłada po sali materiały przyrodnicze- na ustalony sygnał: dźwięk tamburyna, dzwoneczków i talerzy perkusyjnych dzieci zbierają określone okazy
i wrzucają do koszyczka.
7. Rozpoznawanie odgłosów jesieni – rozwijanie wrażliwości słuchowej dzieci.
8. „Kolorowe listki” – zabawa ruchowa wysnuta z treści piosenki.
9. Wiewiórka - praca plastyczna z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
Doklejanie ogonka z liści, wyklejanie żołędzia z wykorzystaniem plasteliny.
10. Podziękowanie gościom i dzieciom za wspólną zabawę.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.