Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Agata Kacner
Język polski, Scenariusze

"Czy znasz baśnie?" - scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej

- n +

"Czy znasz baśnie?" - scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie IV szkoły podstawowej

Cele:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy baśni i potrafi je wskazać na konkretnym przykładzie
- umie odnaleźć przesłanie wypływające z baśni
- zna tytuły baśni opracowanych na lekcji
- wypowiada się płynnie zdaniami złożonymi
- współpracuje w zespole i bierze odpowiedzialność za pracę swoją i kolegów

Jednostka jednogodzinna.

Pomoce:
Przybory plastyczne - kredki, mazaki, arkusze papieru, klej, nożyczki

Tok lekcji:

1. Co odróżnia baśń od innych utworów literackich?- przypomnienie cech baśni.
a) charakterystyczny początek
b) szczęśliwe zakończenie
c) motyw wędrowny
d) kontrast
e) postacie prawdopodobne i fantastyczne
f) magiczne przedmioty
g) uosobienie

2. Jakie poznaliśmy baśnie? Jakie inne baśnie znacie?
Uczniowie podają tytuły baśni opracowanych na lekcji języka polskiego
- " Brzydkie kaczątko"
- "Welon królewny"
- " Fujarka"
- "Klementynka'
- "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
- "Rada ojcowska"
- "Królowa pszczół"
oraz inne tytuły baśni przeczytanych samodzielnie w domu.

3. Kalambury - przedstawienie za pomocą gestów i mimiki twarzy kilku wybranych tytułów baśni (uczniowie losują kartoniki z tytułami baśni przygotowanymi przez nauczyciela)

4. Podział klasy na 4-5 zespołów (Za pomocą kolorowych kartoników. Te same kolory tworzą grupę.)
  • Praca w grupach.
    Losowanie tytułu baśni. Na arkuszach papieru uczniowie przedstawiają cechy charakterystyczne wylosowanej baśni. Do zadania mogą wykorzystać przygotowane przez nauczyciela narysowane i wycięte postacie i przedmioty z różnych utworów.
  • Praca powinna zawierać:
    - Tytuł baśni, autora
    - Charakterystyczny rysunek (postać, zwierzę, rzecz....)
    - Postacie prawdopodobne i fantastyczne
    - Przesłanie baśni

    5. Prezentacja grup

    6. Podsumowanie zajęć. Omówienie prac uczniów. Ocena najlepszej prezentacji.

    Opracowanie: Agata Kacner

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 7760
     
       Komentarze
  • TSUBA, 2008-04-01

    BEZNADZIEJA!!!! DZIECIAKI USNĄ NA LEKCJI. TO MA być NA 45 MIN??

  • Miley Syrouse, 2010-10-19

    Grate ! I lake to be achenne .



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 2.8



    Ilość głosów: 5
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014