Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Małgorzata Podwyszyńska
Matematyka, Konspekty

Znaki - liczby rzymskie od I do XII. Konspekt dla klasy II.

- n +

ZNAKI - LICZBY RZYMSKIE OD I DO XII.

Konspekt zajęć zintegrowanych przeznaczony dla klasy II
czas trwania około 5 godzin


Cel główny: poznanie, pisanie i odczytywanie znaków rzymskich od I do XII

Cele operacyjne:

- uczeń wie, co to są znaki rzymskie,
- uczeń umie nazywać i pisać znaki rzymskie od I do XII,
- uczeń potrafi porównywać i porządkować według wielkości znaki rzymskie,
- uczeń potrafi zastosować znaki rzymskie w prostych obliczeniach,
- uczeń umie wskazać inne sposoby wykorzystania znaków rzymskich, np.: kalendarz, daty, godziny na tarczy zegara, rozdziały książek, punkty przy wyliczaniu,
- uczeń potrafi przyporządkować nazwom miesięcy znaki rzymskie,
- uczeń umie wykorzystać swe wiadomości przy wykonaniu kalendarza uniwersalnego,
- uczeń potrafi pisać daty z zastosowaniem znaków rzymskich.

Metody:
słowne
- pogadanka, rozmowa kierowana, ćwiczenia w czytaniu, pisaniu,
czynne - pokaz, obserwacja,
problemowa - jakie warunki powinien spełniać kalendarz, który ma służyć wiele lat (wieczny, uniwersalny)?
działalność praktyczna - wykonanie kalendarza.
Formy pracy:
praca indywidualna, zbiorowa, w grupach.
Środki dydaktyczne: różne kalendarze, tarcza zegarowa ze znakami rzymskimi, tablice przyrodnicze z porami roku, nazwami miesięcy, wiersz"Dwunastu braci", rozsypanki wyrazowe, globus, lampa, kartony ze znakami rzymskimi, znaki rzymskie na kartonikach dla uczniów, materiały do wykonania kalendarza: blok techniczny, kartonik po napoju, klej, nożyczki, pisaki, linijka, papier kolorowy, kaseta z piosenkami "Grudzień","Zima", plansze z różnymi datami.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

A. Edukacja polonistyczna
1. Słuchanie tekstu wiersza"Dwunastu braci"czytanego przez nauczyciela.
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza, wyjaśnienie nieznanych słów.
3. Objaśnienie pochodzenia nazw miesięcy wg myśli autora wiersza.
4. Własne skojarzenia nasuwające się po przeczytaniu wiersza - szukanie pochodzenia nazw miesięcy nie uwzględnionych przez autora.
5. Przydzielenie ról, czytanie z podziałem na role wiersza, nagrodzenie najlepiej czytających uczniów kartonikami ze znakami rzymskimi (bez objaśniania ich znaczenia).
6. Zakwalifikowanie nazw miesięcy do części mowy - rzeczowniki.
7. Podział uczniów na cztery grupy - układanie nazw miesięcy w kolejności alfabetycznej, grupa, która wykona zadanie prawidłowo jako pierwsza, otrzymuje kartoniki ze znakami rzymskimi (dla każdego członka grupy jeden), zwrócenie uwagi na pisownię nazw miesięcy.
8. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych (praca w grupach):



9. Odczytanie zdań ułożonych przez uczniów. Nagrodzenie dzieci z grupy, która wykonała zadanie poprawnie jako pierwsza, kartonikami ze znakami rzymskimi.
10. Zaśpiewanie piosenki pt"Idzie grudzień"- dzieci maszerują w rytmie marsza.

B. Edukacja przyrodnicza

1. Rozmowa na temat: Gdzie najczęściej stosuje się nazwy miesięcy ? - kalendarze, daty, wydarzenia.
2. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o miesiącach, porach roku, kalendarzu, szukanie odpowiedzi na pytania:

- Ile dni trwa rok? (365, 366)
- Ile rok ma miesięcy? (12)
- Ile rok ma pór roku? (4)
- Ile dni mają poszczególne miesiące? (30, 31, 28 lub 29)
- Ile tygodni ma miesiąc?
- Ile tydzień ma dni?

3. Wykonanie doświadczenia z globusem i lampą - przedstawienie ruchu obrotowego Ziemi wokół Słońca. Wysnucie wniosku - pełny obrót Ziemi wokół Słońca trwa rok, 365 dni, 12 miesięcy.
4. Przedstawienie uczniom różnych dat na planszach, wyszukiwanie różnic w sposobie zapisywania dat:

10 grudnia 2002 r 10. 12. 2002 r 2002. 12. 10 10 XII 2002 r


5. Wyodrębnienie znaku rzymskiego z dat - bez podania nazwy.
6. Pokazanie różnych kalendarzy - różnice i podobieństwa.
7. Śpiewanie piosenki o wybranej porze roku, np."Zima".

C. Edukacja matematyczna

1. Nawiązanie do znaku występującego w dacie 10 XII 2002 r, objaśnienie nazwy znaku i jego pochodzenie.
2. Odsłonięcie tablicy ze znakami rzymskimi od I do XII:

I - 1 IV - 4 IX - 9
II - 2 V - 5 X - 10
III - 3 VI - 6 XI - 11
VII - 7 XII - 12
VIII - 8

3. Wyodrębnienie elementów znaków, które się powtarzają: I, V, X.
3. Objaśnienie sposobu powstawania pozostałych liczb:
II - 1+ 1 = 2 IV - 5- 1 = 4 IX - 10 - 1 = 9
III - 1+1+1=3 VI - 5+1=6 XI - 10+1=11
VII - 5+1+1=7 XII - 10+1+1=12
VIII - 5+1+1+1=8

5. Zabawa z zastosowaniem znaków rzymskich: każde dziecko przypina sobie znak rzymski, na sygnał gwizdkiem uczniowie ustawiają się w kołach, w których występują elementy tych znaków.

I II III V VI IV X XII IX
III II IV VII IX XI
I V X
II I VI VIII XI XII
III II IV X IX

6. Nauczyciel pokazuje znak rzymski, na sygnał siadają uczniowie, którzy mają o 1 większe od danego, o 2 mniejsze od danego, itd.
7. Ustawianie się w kolejności od najmniejszego znaku do największego i odwrotnie.
8. Dobieranie się w pary tak, aby po prawej stronie stały dzieci z liczbami większymi, a po lewej z liczbami mniejszymi, np.: V < VII, IV > II, IX < XII
9. Praca w grupach, rozwiązywanie tabelek funkcyjnych na dodawanie i odejmowanie w zakresie 12 na znakach rzymskich:



Grupa, która wykona zadanie jako pierwsza prawidłowo, otrzymuje kartoniki ze znakami rzymskimi w nagrodę.

10. Przyporządkowanie znaków rzymskich nazwom miesięcy:

I STYCZEŃ IV KWIECIEŃ VII LIPIEC X PAŹDZIERNIK
II LUTY V MAJ VIII SIERPIEŃ XI LISTOPAD
III MARZEC VI CZERWIEC IX WRZESIEŃ XII GRUDZIEŃ


11. Szukanie sposobów zastosowania znaków rzymskich:
- tarcza zegara - rozdziały książek
- kalendarz - punktacja
- daty - działy w katalogach
- rok na budynku - numery zwrotek
- numery pięter - miejsca w zawodach

12. Pokaz tarczy zegara ze znakami rzymskimi - ćwiczenia w odczytywaniu godzin.
13. Ocena uczniów,którzy zdobyli największą liczbę kartoników ze znakami rzymskimi - dzieci liczą, pokazują i odczytują znaki przez siebie zdobyte - nauczyciel nagradza je najwyższą oceną.
14. Pochwała wszystkich uczniów za pracę - zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
15. Przerwa śniadaniowa - zwrócenie uwagi, że nawet przy posiłkach używamy znaków rzymskich, np.: I i II śniadanie, I i II danie obiadowe.
16. Zabawa - ustawianie się na sygnał w duże liczby rzymskie, które wypowie n - l.

X IV III XI VIII V


D. Edukacja techniczna

1. Pokazanie i omówienie budowy różnych kalendarzy:
- kalendarz ścienny - cały rok na jednej planszy,
- kalendarz ścienny - cały miesiąc na jednej stronie,
- kalendarz z wyrywanymi kartkami - jedna kartka to jeden dzień,
- kalendarz biurowy stojący - jedna kartka to jeden tydzień,
- kalendarz kieszonkowy - mały format,
- kalendarz - terminarz - książka - notes,

2. Odczytywanie informacji zawartych w kalendarzach:
rok, miesiąc, dzień, dni świąteczne, imieniny, wschody i zachody słońca i księżyca.

3. Stwierdzenie, czy kalendarze są nam potrzebne i do czego, jak długo jest ważny jeden kalendarz ?

4. Próba wymyślenia kalendarza wiecznego - uniwersalnego:

- wybranie informacji, jakie powinien zawierać każdy kalendarz:
rok, miesiąc z numerem rzymskim, dzień tygodnia, numer dnia.

5. Pokaz wzorcowego kalendarza przygotowanego przez n- la, prezentacja części składowych kalendarza i informacji,które powinien zawierać.

6. Odsłonięcie tablicy z wymiarami poszczególnych kartoników i ich liczbą:

- 4 kartoniki, szer.5cm, wys. 15cm (na nich góra,dół,przód,tył -kolejne lata)
- 3 kartoniki, szer.5cm, wys. 12cm (na nich góra,dół,przód,tył- numery i nazwy kolejnych miesięcy)
- 2 kartoniki, szer. 5cm, wys. 9 cm (na nich góra,dół,przód,tył - dni tygodnia)
- 8 kartoników,szer.5cm,wys.6 cm (na nich góra,dół,przód,tył - numery dni)

7. Podział na grupy - rozdzielenie prac w grupach.

8. Określenie warunków na zdobycie najwyższej oceny:

- dokładność wykonania,
- estetyka i czytelność napisów i cyfr,
- wygląd ogólny, zastosowana kolorystyka.

9. Praca przy wykonaniu poszczególnych elementów kalendarza.

10. Prezentacja prac przez poszczególne grupy, wspólna ocena według wcześniej ustalonych warunków, wystawka prac.

E. Podsumowanie dnia

Sprawdzenie zapamiętanych wiadomości podczas tych zajęć:

  • Ile znacie liczb rzymskich?
  • Skąd wzięła się nazwa - liczby, znaki rzymskie?
  • Jakie poznaliście podstawowe znaki, na podstawie których buduje się pozostałe znaki - liczby?
  • Gdzie można zastosować liczby rzymskie?
  • Jakie informacje musi zawierać każdy kalendarz?
  • Jakie liczby rzymskie mają przyporządkowane poszczególne miesiące?
  • Czy ktoś wymyślił nowe zastosowanie znaków rzymskich?

    Opracowanie:
    Małgorzata Podwyszyńska
    e- mail: mpodw@wp.pl

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 17653
     
       Komentarze
  • złoty, 2004-04-21

    totalna śćiema

  • a.k., 2011-01-06

    nic nie można się dowiedzieć



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 3.77



    Ilość głosów: 26
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014