Katalog

Jolanta Ignaszak
Chemia, Konspekty

Powtórzenie wiadomości z działu "kwasy i wodorotlenki" - konspekt lekcji w klasie II gimnazjum

- n +

POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI Z DZIAŁU
"KWASY I WODOROTLENKI"

klasa 2 gimnazjum
czas 45 min

CELE OGÓLNE:

Powtórzenie wiadomości dotyczących;
- znajomości właściwości roztworów kwasów i zasad,
- zabarwienia wskaźników,
- liczenia zadań rachunkowych na podstawie równań reakcji,
- pH substancji stosowanych w domu,
- BHP na lekcji chemii.

CELE OPERACYJNE:

- umiejętność komunikowania się,
- umiejętność współpracy w grupie,
- nabycie umiejętności demonstrowania rozwiązania zadania
przed zespołem klasowym,
- umiejętność zaplanowania czynności, jakie należy wykonać,
aby rozwiązać zadanie.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Zlewki, probówki, bagietki, cylindry miarowe, proszek do prania,
Środek czyszczący, wapno palone, roztwory HCL i NaOH, plansze,
Regulamin BHP, wskaźniki, szary papier, pisaki.
ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE
Zaangażowanie - rozpoczęcie lekcji
- podział na grupy
- rozdanie materiałów i zadań
- przypomnienie zasad pracy w grupie
- BHP na lekcji chemii
Organizowanie Planowanie Komunikowanie się
Badanie Uczniowie przydzielają funkcje w grupie, analizują zadania, przedstawiają różne pomysły rozwiązania zadania. Podział pracy, wspólne dążenie do rozwiązania zadania.
Przekształcanie Uczniowie robią doświadczenia, naklejają wzory, rozwiązują zadania rachunkowe, omawiają problem deszczówki. Współpraca w grupie, próby prawidłowego rozwiązania zadania.
Prezentacja Sprawozdawcy prezentują efekty pracy grupy, relacjonują przebieg pracy grupy. Komunikowanie się, ocenianie własnego uczenia się
REFLEKSJA: PYTANIA DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW:
JAK OCENIASZ SWÓJ UDZIAŁ W PRACY GRUPY?
CZY PODOBAJĄ SIĘ TOBIE TAKIE LEKCJE?
JAK OCENIAĆ UCZNIÓW ZA PRACĘ NA TAKICH
LEKCJACH?

ZADANIE 1

Z PODANEJ ROZSYPANKI UŁÓŻ WZORY STRUKTURALNE
KWASU I WODOROTLENKU. NAKLEJ NA ARKUSZ PAPIERU,
PODAJ WZORY SUMARYCZNE I NAZWY.

ZADANIE 2

ZIDENTYFIKUJ SUBSTANCJE OZNACZONE NUMERAMI 1 i 2. ZBADAJ ODCZYN ROZTWORÓW: PROSZKU DO PRANIA, SOLI KUCHENNEJ I PŁYNU DO CZYSZCZENIA. OBSERWACJE I WNIOSKI ZAPISZ W KARCIE PRACY.

ZADANIE 3

DLACZEGO DAWNIEJ LUDZIE MYLI SIĘ W DESZCZÓWCE?

ZADANIE 4

ILE GRAMÓW NaOH OTRZYMAMY W REAKCJI 124 GRAMÓW
Na2O Z WODĄ. OBLICZENIA PRZEDSTAW NA TABLICY.

ZADANIE 5

WYKONAJ DOŚWIADCZENIE:
DO ZLEWKI Z WODĄ WSYP ŁYŻECZKĘ WAPNA PALONEGO - CaO. WYMIESZAJ BAGIETKĄ I DODAJ KILKA KROPEL FENOLOFTALEINY. CO SIĘ STAŁO? WYJAŚNIJ TO ZJAWISKO.

UWAGA!!! Przed wykonaniem doświadczenia przeczytaj dokładnie treści na opakowaniu CaO.


STRUKTURA GRUPY

LIDER - OSOBA KIERUJĄCA, ORGANIZUJĄCA PRACĘ ZESPOŁU.

SEKRETARZ - OSOBA ZAPISUJĄCA INFORMACJE.


SPRAWOZDAWCA - OSOBA PREZENTUJĄCA EFEKTY PRACY GRUPY.


KARTA PRACY GRUPY NR...........
IMIONA NAZWISKA DATA:
    UWAGI:
   

ZADANIE NR. ....................

ROZWIĄZANIE:


EWALUACJA

KTÓRE ZAGADNIENIA UMIESZ DOBRZE ?

1. KWASY - WŁAŚCIWOŚCI, OTRZYMYWANIE.
2. WODOROTLENKI - OTRZYMYWANIE.
3. WSKAŹNIKI.
4. ODCZYNY ROZTWORÓW.
5. KWAŚNE DESZCZE.
6. ZADANIA RACHUNKOWE.
7. CHEMOGRAFY.

ZAKREŚL W KÓŁKA ODPOWIEDNIE PUNKTY.

Opracowanie: Jolanta Ignaszak

Wyświetleń: 8273


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.