Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Wiesława Dąbek
Matematyka, Scenariusze

"Pojęcie funkcji" - scenariusz

- n +

Pojęcie funkcji.

Konspekt lekcji - matematyka klasa II

Cele:
Ogólne - umiejętność dostrzegania prawidłowości matematycznych w otoczeniu
Szczegółowe - umiejętność rozpoznawania przyporządkowań, które są funkcjami rozumienie pojęć: funkcja, dziedzina, przeciwdziedzina, zbiór wartości, argument
wychowawcze: dbałość o estetyczny zapis w zeszycie i na tablicy
umiejętność swobodnego wypowiadania się

Zasady nauczania: stopniowania trudności, świadomego i aktywnego uczenia się

Metody nauczania: praca w grupach, dyskusja, praca z podręcznikiem (Matematyka wokół nas)

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, podział na grupy.
2. Wprowadzenie do tematu
3. Praca w grupach (wprowadzenie pojęcia funkcji)
Każda z grup dostaje zadanie do wykonania.

Grupa 1.
Każdemu uczniowi z grupy należy przyporządkować jego numer w dzienniku lekcyjnym. Zależność przedstawcie na grafie.

Grupa 2.
Każdemu uczniowi z grupy należy przyporządkować jego zainteresowania. Zależność przedstawcie na grafie.

Grupa 3.
Każdemu uczniowi z grupy należy przyporządkować jego ulubione zwierzę.. Zależność przedstawcie na grafie.

Grupa 4.
Każdemu uczniowi z grupy należy przyporządkować jego datę urodzenia. Zależność przedstawcie na grafie.

Grupa 5.
Każdemu uczniowi z grupy należy przyporządkować język jakiego się uczy. Zależność przedstawcie na grafie.

Liderzy grup prezentują prace na tablicy.
Omówienie prac
Zwrócenie uwagi na prace, które przedstawiają przyporządkowania jednoznaczne.
Wprowadzenie pojęcia funkcji.- zapisanie do zeszytu.
Określenie dziedziny, przeciwdziedziny, zbioru wartości, argumentu.
Sposoby zapisywania funkcji:
f: A -> B
y = 2x
x -> 2x
f (x) = 2x

4. Praca w grupach:

Zadanie 2.
Między podanymi obiektami ustalcie i zapiszcie zależność tak aby określały funkcję. W każdym przypadku ustalcie dziedzinę i przeciwdziedzinę.
a) książka - liczba stron
b) państwo - flaga
c) samochód - numer podwozia
d) planeta - liczba księżyców
e) wzrost - człowiek

Prezentacja rozwiązań

5. Praca indywidualna:

Zadanie 1.
Proszę podać przykład funkcji, określić dziedzinę i przeciwdziedzinę.

Zadanie 2

6. Praca z podręcznikiem str.97 zad. 2

7. Praca w grupach (karty pracy)

Zadanie 3
Funkcja określona jest tabelką:
X -3 -2 -1 0 1 2 3 4
Y 2 1 0 1 0 -1 3 2
a) wymień wszystkie ujemne argumenty tej funkcji
b) odczytaj wartość tej funkcji dla argumentu x = -1 oraz dla argumentu x = 2
c) dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartość 1?
d) czy punkt (-2, 1) należy do wykresu tej funkcji?
e) narysuj wykres tej funkcji.

Zadanie 4.
Graf określa pewną funkcję. Przeanalizuj go i odpowiedz na pytania kodując odpowiednią literę w tabelce obok.

I - przeciwdziedzina funkcji
Z -wartość funkcji dla argumentu 3
L - dziedzina funkcji
B- argument dla którego funkcja przyjmuje wartość -4
E- zbiór wartości funkcji
N - wartości funkcji, które odpowiadają argumentom { 3, 4 5 }
I- wzór funkcji opisanej grafem




Prezentacja rozwiązań
Zadanie 5
Przedstaw w postaci wykresu przykład funkcji spełniającej następujące cztery warunki:
- do wykresu należy punkt P = (1, 3)
- dla argumentu x = 2 funkcja przyjmuje wartość 7
- funkcja przyjmuje wartość 6 dla co najmniej dwóch argumentów
- funkcja przyjmuje wartość 0 dla argumentu x = 3

8. Ocena pracy uczniów.
9. Zadanie pracy domowej.
Zadanie 3, 4 str. 98 (podręcznik)

Zadanie dla chętnych.
Rozważmy dwa zbiory: A - zbiór lektur szkolnych,
A = { "Chłopcy z Placu Broni", "Katarynka", "W pustyni i w puszczy", "Szatan z VII klasy", "Antek"}
Oraz zbiór pisarzy,
B = { F. Molnar, B. Prus, H. Sienkiewicz, K. Makuszyński, A. Mickiewicz.}
Narysuj graf, który każdej lekturze ze zbioru A przyporządkowuje jej autora ze zbioru B. Czy graf opisuje funkcję? Odpowiedź uzasadnij. Jeśli tak to podaj argumenty oraz wartości funkcji.

Opracowanie: Wiesława Dąbek

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5160
 
   Komentarze
  • kacha, 2004-11-26

    nic z tego nie kapuje



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 6



    Ilość głosów: 1
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014