Katalog

Beata Jeka, Jolanta Sobótka
Zajęcia przedszkolne, Artykuły

"Nasi bajkowi przyjaciele"

- n +

"Nasi bajkowi przyjaciele"

Nawyk czytania i miłość do książek należy zaszczepiać już od najmłodszych lat.

W rodzinach zanika tradycja czytania "do poduszki", a opowiadanie dzieciom bajek, to już prawdziwa rzadkość. Dlatego w przedszkolu tradycję tę należy podtrzymywać,a rodzicom uświadamiać ogromne znaczenie literatury dla rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego ich dzieci. Kolorowe obrazki i zajmujące historie wciągają maluchy do cudownego świata. Tam nawet małe dziecko może wygrać walkę ze złem, zdobyć wdzięczność królewny, zaprzyjaźnić się ze smokiem i przeżyć wspaniałe przygody. Historie zapisane na kartkach książek bawią, śmieszą, czasem straszą, a czasem wzruszają. Rozwijają wyobraźnię, pobudzają do myślenia, uczą koncentracji uwagi nad słuchanym tekstem, wzbogacają słownictwo. Doznawanie przez dziecko uczucia przyjemności z wysłuchanej lektury jest pierwszym krokiem wprowadzenia go w świat literatury, przygotowuje do późniejszego czytelnictwa.

Odrębny rodzaj działalności dzieci związany z książką to zabawy inscenizowane, polegające na odtwarzaniu treści poznanych utworów. Inscenizowanie utworów literatury dziecięcej ma bardzo duże wartości wychowawcze ; daje ujście fantazji, wspiera rozwój mowy dzięki monologom i dialogom. Wreszcie sprzyja utrwaleniu treści książek, opowiadań, baśni, wierszy.

Stąd w Przedszkolu Nr 16 w Gdyni zrodził się pomysł wykonania kukiełek, pacynek przedstawiających ulubionych przez dzieci bohaterów literackich. Do współpracy włączyłyśmy rodziców. To im zaproponowałyśmy wykonanie kukiełek w domu razem z dzieckiem. Chciałyśmy zmobilizować rodziców do spędzenia czasu ze swoimi pociechami przy robieniu laleczki. Wspólna praca miała wytworzyć atmosferę zaufania, radości, bezpieczeństwa oraz stanowić okazję do swobodnych dziecięcych wypowiedzi i działań rozwijających inwencję twórczą. Rodzice ochoczo przystali na tę propozycję.

Po upływie umówionego terminu dzieci dumne i szczęśliwe przynosiły swoje dzieła. Zaangażowanie rodziców okazało się ogromne. Zaskakiwała różnorodność materiałów, z których lalki zostały wykonane. Był "Czerwony Kapturek" zrobiony z kolorowego sznurka, "Smok Wawelski" ze ścinków materiału, "Królewna Śnieżka" z firanek...

Ze zgromadzonych lalek urządziłyśmy w holu przedszkola wystawę
pt.: "Nasi bajkowi przyjaciele". Przyciągała ona uwagę wszystkich przedszkolaków i ich rodziców. Słychać było odgłosy zachwytu, radości, zaskoczenia i zdziwienia. Ku naszej ogromnej radości kukiełek zaczęło przybywać. Dzieci z innych grup wiekowych dostawiały własne lalki wykonane w domu z rodzicami. Okazało się, że każdy przedszkolak ma swoich ulubionych bajkowych przyjaciół, którzy stanowią cząstkę ich świata. Pokazanie ich kolegom, koleżankom, paniom w przedszkolu sprawiło im ogromną satysfakcję. Wystawa dostarczyła dzieciom głębokich przeżyć.

Prosto z wystawy kukiełki, pacynki powędrowały do kącików teatralnych poszczególnych grup. Tam dzieci swobodnie nimi manipulują, prowadzą dialogi i wygłaszają monologi. Obcowanie z ręcznie wykonanymi lalkami jest dla nich prawdziwą przyjemnością. Mobilizuje dzieci do zadawania pytań i samorzutnych wypowiedzi. Te spontaniczne zabawy w kąciku teatralnym świadczą o głębokim przeżywaniu, zrozumieniu i zapamiętaniu przez dzieci treści czytanych im książeczek.

Mamy nadzieję, że dzięki tego rodzaju działaniom, przy ścisłej współpracy z rodzicami uda nam się wykształcić świadomość literacką naszych przedszkolaków. Już teraz możemy stwierdzić, że nasze dzieci lubią książki, kontakt z nimi sprawia im ogromną przyjemność.

Opracowanie: Beata Jeka, Jolanta Sobótka
Przedszkole Samorządowe nr 16
w Gdyni

Wyświetleń: 1498


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.