Katalog

Aleksandra Dzierza
Lekcja wychowawcza, Referaty

Rola rodziców w profilaktyce uzależnień wśród młodzieży - referat

- n +

Rola rodziców w profilaktyce uzależnień wśród młodzieży

Współczesne życie stawia przed młodzieżą wysokie wymagania. Niesprzyjające warunki życia w naszym kraju, brak perspektyw na realizację swoich planów sprawiają, ze młodzi ludzie, choć są jeszcze pod opieką rodziców, nie mogą poradzić sobie z wieloma problemami. Szczególnie niepokojącym zjawiskiem wśród młodzieży jest strach przed bezrobociem nawet wśród osób z wyższym wykształceniem. Myślenie o przyszłości jest ważnym elementem kształtowania sobie przez młodych pojęcia własnego "ja". Młodzi ludzie zadają sobie często pytania: "Kim chciałbym być?", "Co zrobić z życiem?". Wszystko jest dobrze, jeśli młody człowiek ma szansę na spełnienie swoich planów. Jeśli jednak nie widzi przed sobą perspektyw, może popaść we frustrację, a to często prowadzi do sięgnięcia po alkohol czy narkotyki.

Młodzież gimnazjalna w wieku 13-15 lat jest narażona na wiele zagrożeń społecznych i zdrowotnych. Człowiek w tym wieku nie czuje się już dzieckiem, ale nie należy także do świata dorosłych. Młodzi ludzie uparcie dążą wtedy do swobody i niezależności, co często wiąże się z upadkami autorytetu rodziców i nauczycieli. Wzrasta jednocześnie chęć akceptacji przez grupę rówieśników.

Wiek 13-15 lat to czas, w którym młodzież kończy jedną szkołę i zaczyna naukę w innej. 13-latkowie kończą naukę w szkole podstawowej i rozpoczynają w gimnazjum, gimnazjaliści natomiast po ukończeniu III klasy rozpoczynają naukę w szkołach średnich lub zawodowych. Przestają funkcjonować dotychczasowe, utrwalone relacje między uczniami i nauczycielami, rozpadają się stare grupy rówieśnicze, w których obowiązywały ustalone normy. Zanim powstaną nowe, może utworzyć się luka, która sprzyja naturalnej u nastolatków chęci "sprawdzenia się". Jest to więc okres w życiu młodego człowieka, w którym może dużo się wydarzyć dobrego, ale i złego.

Najczęstszymi zagrożeniami dla młodzieży są nikotyna, alkohol i narkotyki. Są to zawsze środki uzależniające bez względu na częstotliwość ich używania, ponieważ organizm nastolatka rozwija się i nie jest w pełni ukształtowany. Alkohol ze względu na sposób oddziaływania na organizm, używany jest do wywołania określonych odczuć psychicznych, np. do rozładowania napięcia psychicznego lub lęku. Alkohol podobnie jak narkotyki zalicza się do substancji odurzających.

W Polsce picie alkoholu czy zażywanie narkotyków ma różne przyczyny. Oto kilka z nich:
- Ucieczka od rzeczywistości. Ci, którzy nie mogą sobie poradzić z problemami, z samym sobą, ze swoją sytuacją rodzinną (bieda, pijaństwo rodziców); ci, którzy stracili nadzieję na realizację swoich aspiracji, często sięgają po alkohol lub narkotyki.
- Zamanifestowanie swojej dorosłości. Młodzi ludzie chcą naśladować ludzi dorosłych, wydaje się im, że potrafią być dorośli, chcą zaimponować innym.
- Zmniejszenie zahamowań. Ludzie nieśmiali w celu nawiązania znajomości, nabrania większej śmiałości w kontaktach interpersonalnych.

Podobnie jak w przypadku innych ludzkich zachowań nie można wskazać wszystkich przyczyn, dla których nastolatki sięgają po alkohol czy narkotyki, ponieważ każdy człowiek jest inny i kierują nimi indywidualne motywy.

Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego młodzi ludzie w naszym kraju zagrożeni są alkoholizmem czy narkotykami. Na pewno część winy ponosimy w tym względzie my, czyli wszyscy dorośli. Może jesteśmy za bardzo zajęci własnymi sprawami, a "problemy" zauważamy za późno.

Rodzina jest wyjątkową grupą społeczną, ponieważ rodziców i dzieci łączy ze sobą szczególna więź. Rodzice znają swoje dzieci najlepiej i oni mają największy wpływ na kształtowanie postaw swoich dzieci. Formowanie odpowiedzialnych postaw młodych ludzi dokonuje się w rodzinie, rodzice pełnią dla swych dzieci funkcję drogowskazu, wskazują drogę i towarzyszą w problemach. Rodzice dzielą się z dziećmi swoim stylem życia, sposobem wartościowania, pomagają zdobywać doświadczenia i podejmować decyzje. Jeśli młody człowiek ma oparcie w rodzinie, nauczy się świadomego podejmowania odpowiedzialności za własne życie. Nabędzie wewnętrznej wolności i będzie umiał skutecznie przeciwstawić się wszelkim zagrożeniom.

Wielu rodziców pomimo swoich starań ma jednak problemy ze swoimi dziećmi. Rodzice patrzą i cierpią, kiedy ich dziecko niszczy siebie alkoholem czy narkotykami. Być może powinni wtedy zdobyć większe zaufanie swojego dziecka, nauczyć się go bardziej słuchać. Słuchając drugiego człowieka, okazuje się mu szacunek i daje do zrozumienia, że ważne są jego opinie. Ważne jest także, aby rodzice szanowali emocje swoich dzieci, pomagali im w werbalizowaniu uczuć, starali się skłonić swoje dzieci do zastanowienia się nad tym, jaki wpływ mają emocje na ich decyzje i postępowanie. Rodzice powinni być cierpliwi. Lepiej, żeby dzieci po dłuższym czasie doszły same do odpowiednich wniosków niż jeśli mieliby im te wnioski narzucać. Cierpliwość ta jednak musi być połączona z wielką mądrością. Powinni oni obserwować poczynania dziecka i w razie potrzeby stosować zasadę subtelnych sugestii, pobudzać dzieci do poszukiwania różnych rozwiązań. Młodzież podejmując jakąś decyzję nie zastanawia się nad możliwymi decyzjami alternatywnymi. Rodzice mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności dostrzegania i analizowania różnych możliwości zachowań w wielu sytuacjach.

Rodzice powinni być tolerancyjni, wyrozumiali i dociekliwi. Postawa taka oznacza dążenie do wyjaśnienia zachowań, stwierdzonych faktów. Być może wtedy zrozumieją mechanizmy, które popchnęły dziecko w uzależnienie, a to pierwszy krok do udzielenia pomocy.

Rodzice, więc odgrywają najważniejszą rolę w profilaktyce uzależnień wśród młodzieży. Najważniejsze bowiem źródło motywacji, aby młody człowiek nie popadł w uzależnienie od alkoholu czy narkotyków wypływa nie tyle ze sposobu myślenia, ale z autentycznych więzi międzyosobowych, dzięki którym dana osoba czuje się bezwarunkowo cenna i akceptowana w oczach drugiej osoby. Taką wyjątkowa wieź tworzy RODZINA.

Opracowanie: Aleksandra Dzierza

Wyświetleń: 3302


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.