Katalog

Iwona Lewandowska
Język niemiecki, Artykuły

Frischer Geist statt alter Geister - sprawozdanie z seminarium w Austrii

- n +

"Frischer Geist statt alter Geister" - sprawozdanie z seminarium w Austrii

W dniach 11 - 23.08.2003 r. wzięłam udział w seminarium w Austrii dla nauczycieli języka niemieckiego. Mój pobyt został sfinansowany przez austriackie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Kultury. Jedynie koszty przejazdu musiałam pokryć sama. Aby wziąć udział w seminarium, musiałam do końca kwietnia 2003 r. złożyć formularz zgłoszeniowy w Instytucie Austriackim w Warszawie. Wśród uczestników byli jednak też tacy, którzy informację o seminarium znaleźli w internecie, a ich pobyt był finansowany w ramach programu "Socrates".

Seminarium odbywało się pod hasłem "Frischer Geist statt alter Geister". Motto to pozwalało przypuszczać, że będziemy zajmować się bardziej współczesnością (np. życiem mieszkańców Austrii, kulturą tego kraju) niż historią. I tak rzeczywiście było.

Pierwszy tydzień spędziliśmy w Wiedniu, natomiast ostatnie pięć dni w małej wiosce w Dolnej Austrii. W programie seminarium znalazły się następujące punkty:
- zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem;
- wykłady Karla Leyrera (współorganizatora seminarium) nt. historii Austrii;
- warsztaty prowadzone przez Andreę Stangl (opiekunkę seminarium) pt. "Wien spielerisch durchschauen";
- nauka austriackich piosenek ludowych;
- wykłady nt. sztuki austriackiej;
- koncert w Katedrze św. Szczepana "Msza Koronacyjna" Mozarta;
- projekt "Wien innovativ";
- zwiedzanie wybranych przez siebie muzeów wiedeńskich;
- zwiedzanie zakładów przetwórstwa rolnego w Zwettl;
- wykład: "Wpływ globalizacji na rozwój przemysłu w Waldviertel";
- wycieczka "Mystisches Waldviertel";
- wędrówki po okolicznych lasach;
- wykłady nt. obecnej sytuacji gospodarczej Austrii.

W seminarium wzięły udział 23 osoby z 17 krajów, w tym z Egiptu, Iranu, Hiszpanii, Francji, Finlandii, Rosji, Bułgarii, Rumunii. Z Polski oprócz mnie była jeszcze jedna nauczycielka z Warszawy. Uczestnicy to nauczyciele różnych szkół: podstawowych, średnich, a także lektorzy ze szkół wyższych. Wszyscy byli zainteresowani austriacką kulturą i pozyskiwaniem nowych pomysłów do pracy w szkole. Stało się to także możliwe dzięki wymianie doświadczeń między uczestnikami seminarium. Oprócz tego mieliśmy możliwość pogłębienia naszych umiejętności językowych i rozszerzenia słownictwa z różnych dziedzin.

Bardzo ciekawym punktem programu okazała się realizacja pracy projektowej "Wien innovativ". Naszym zadaniem było nawiązanie kontaktu z ludźmi pracującymi w różnych wiedeńskich instytucjach, znajdującymi się poza miejscami znanymi turystom. Do wyboru mieliśmy np. redakcję gazety sprzedawanej przez bezdomnych "Augustin" czy centrum kulturalne "Kulturen in Bewegung" wspierające artystów - imigrantów, głównie z Afryki i Azji.

Wszystkim nam udało się zrealizować postawione zadania i z rozmów z przedstawicielami danych instytucji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, a często całkiem nowych dla nas rzeczy o ich pracy, o Wiedniu i jego mieszkańcach. We wszystkich grupach pracujących nad projektem panowała miła atmosfera, a współpraca przebiegała bez żadnych problemów. Końcową fazą programu była jego prezentacja. Jednogłośnie wybraliśmy prezentację w formie jarmarku. Każda grupa musiała przygotować swoje stoisko, na którym przedstawiała pozyskane lub wykonane własnoręcznie materiały. Niektórzy wykazali się ciekawymi pomysłami i zdolnościami plastycznymi.

Interesujące okazały się też warsztaty "Wien spielerisch durchschauen". Taki sam tytuł nosi książka z płytą CD i gra o Wiedniu, które otrzymaliśmy w prezencie. W książce można znaleźć wiele ciekawych pomysłów, jak prezentować uczniom realioznawstwo na lekcjach języka obcego.

W Wiedniu mieliśmy też dość czasu wolnego, aby zwiedzić znane zabytki, spróbować prawdziwej kawy wiedeńskiej, tortu Sachera czy wina "Heurigen".

Nieco sceptycznie oczekiwaliśmy drugiego tygodnia, który mieliśmy spędzić na wsi, zakwaterowani w hotelu przyklasztornym (na szczęście świeżo wyremontowanym). Na miejscu okazało się też, że nasza miejscowość liczy zaledwie kilkadziesiąt mieszkańców, a z odległym o 10 km miasteczkiem nie ma żadnego połączenia komunikacyjnego. To wielka gratka dla tych, którzy lubią przebywać na łonie natury, z dala od miejskiego hałasu. Tym przeszkadzać mogły jedynie kleszcze w pobliskich lasach, przed którymi ciągle nas ostrzegano.

Także zaproponowany nam tu program nie wszystkich zachwycił, np. całodzienne zwiedzanie wielkiego kombinatu rolniczego w Waldviertel czy kilkugodzinna wędrówka po tutejszych lasach w temperaturze ok. 30 stopni, która dała się wszystkim we znaki.

Ciekawsza była natomiast wizyta w Muzeum Meteorologii, a także wykład "Österreich aktuell", z którego dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy o życiu Austriaków, ich problemach, sytuacji ekonomicznej czy spędzaniu wolnego czasu.

Dwutygodniowy pobyt w Austrii pozostanie na pewno długo w mojej pamięci, a szczególnie osoby, z którymi zaprzyjaźniłam się. To naprawdę wspaniała okazja do poznania innych ludzi i ich kultury.

Szczególne podziękowania należą się organizatorom seminarium: pani Andrei Stangl i panu Karlowi Leyrerowi, dzięki którym wszystko przebiegało bez zakłóceń i wszystkie punkty programu zostały zrealizowane.

Opracowanie: Iwona Lewandowska

Wyświetleń: 653


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.