Katalog

Kazimiera Dudzik
Plastyka, Scenariusze

Kompozycja równoważna: Kartka na Boże Narodzenie - collage. Scenariusz lekcji plastyki w gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji plastyki w klasie I gimnazjum

ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Tworzenie kompozycji równoważnej w układzie statycznym.

Podstawa programowa: Krajobraz kulturowy.

Ścieżka edukacyjna: Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskiej.

TEMAT: Kompozycja równoważna: Kartka na Boże Narodzenie - collage.

I. Cel ogólny: Rozwijanie wrażliwości i wzbogacanie twórczego myślenia.

II. Cele operacyjne:
Wiadomości
Kategoria A: zapamiętywanie wiadomości
Uczeń zna:
- elementy dekoracyjne typowe dla symboliki świątecznej związane z Bożym Narodzeniem
- tradycje i zwyczaje świąteczne oraz potrzebę ich pielęgnowania
- podstawowe kompozycje plastyczne (statyczna, dynamiczna,
równoważna, symetryczna, zamknięta, otwarta)
Kategoria B: rozumienie wiadomości
Uczeń:
- potrafi świadomie dobrać odpowiednie środki wyrazu plastycznego
- rozumie sens zastosowanych elementów dekoracyjnych w projekcie kartki świątecznej
- rozumie znaczenie emocji towarzyszących podczas wykonywania upominków
i obdarowywania nimi innych
Umiejętności
Kategoria C: stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń:
- wykorzystuje wiadomości o symbolach podczas realizacji zadania plastycznego
- stosuje wiadomości o rodzajach kompozycji plastycznych w ćwiczeniach praktycznych
- potrafi zakomponować płaszczyznę kartki wykorzystując różnorodne materiały
i techniki plastyczne
Kategoria D: stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń:
- potrafi dobrać odpowiednie symbole do istniejącego problemu plastycznego
- potrafi prawidłowo stosować technikę collage w twórczości własnej
- umie ocenić własny wytwór i pracę kolegów (uzasadnić wybór)

III. Cele operacyjne realizowane są z celami emocjonalnymi
Uczeń:
- uświadamia sobie znaczenia tradycji i obrzędowości świątecznej
- pogłębia wrażliwość i rozszerza kontakty interpersonalne
- dostrzega rolę dzieł sztuki w życiu człowieka oraz funkcje przedmiotów
użytkowych
- uzmysławia sobie rolę symbolu w kompozycji plastycznej

IV. Treści programowe uwzględnione są przy formułowaniu celów operacyjnych.

V. Materiał nauczania przystępny o dużej wartości kształcącej.

VI. Umiejętności nabyte w czasie lekcji:
- rozwój twórczego, abstrakcyjnego myślenia oraz wrażliwości estetycznej
- rozwijanie własnych umiejętności obserwowania świata
- doskonalenie zdolności manualnych

VII. Metody: słowna, pokaz, działanie praktyczne.

VIII. Formy pracy: grupowa, indywidualna - jednolita.
IX. Środki dydaktyczne: plansza z układami plastycznymi, wystawka kartek świątecznych, opowiadanie, nagrania magnetofonowe kolęd.

X. Materiały i narzędzia: brystol, papier kolorowy, makulatura, folia samoprzylepna, kredki, flamastry, litery samoprzylepne, gotowe elementy dekoracyjne, nożyczki, klej.

XI. Techniki: collage.

TOK LEKCJI

1. Wprowadzenie
- pojęcie kompozycji
- rodzaje kompozycji plastycznych
- symbole świąteczne (w tym muzyka - kolędy)
- technika collage (wykorzystanie materiałów pozamalarskich)
2. Analiza kompozycji równoważnej w układach płaskich.
3. Nawiązanie do tematu lekcji.
4. Określenie zadania (problemu) plastycznego.
5. Praca indywidualna uczniów - korekta nauczyciela.
6. Prezentacja prac, analiza.
7. Ocena prac i aktywności uczniów.
8. Porządkowanie stanowisk pracy.
9. Zakończenie zajęć.

OPOWIADANIE:

Dzwonek. Zerwała się szybko i podreptała do drzwi. Otworzyła je. Na progu stał młody, uśmiechnięty człowiek z zawadiacko nałożoną na głowę czapką. W rękach trzymał ciężkie pudło.
- Dzień dobry! - wykrzyknął.
Bezwiednie uśmiechnęła się do niego, bo jego radość była zniewalająca.
- Oto paczka dla pani. Ktoś o pani pamięta. Pięknie zapakowana, papier w gwiazdeczki, gałązki i bombki. Nawet kokarda tak misternie przypięta. Sam jestem ciekaw, co tam w środku jest.
Ze zdziwieniem chłopak nagle spostrzegł, że oczy kobiety dziwnie posmutniały, a twarz zrobiła się poważna, pojawiła się sieć zmarszczek, których jeszcze przed chwilą nie zauważył.
- Tam jest pustka.
- Ależ niemożliwe, przecież waży z dziesięć kilo!
- Dziesięć kilo uprzejmości i obowiązku...
- Słucham? Zaskoczony patrzył na nią, nie wiedząc, co ma robić.
- Proszę do domu, coś panu pokażę.
Zaciekawiony wszedł za nią do pokoju, a potem do małej komórki tuż za kuchnią. Stały tam rzędy pudełek podobnych do tego, które właśnie przyniósł. Przy każdym leżała kartka świąteczna. Podała mu jedną, drugą, piątą...Na każdej ta sama ręka pisała zdawkowe życzenia: "Wesołych Świąt kochanej Mamie życzy córka Anna z mężem i dziećmi".
Chwilę zamyślił się, a potem, sam nie wiedział skąd, wyrwały mu się słowa:
- Tu nie ma miłości.
- Tak, w żadnym z tych pudeł nie ma miłości.

Opracowanie: mgr Kazimiera Dudzik

Wyświetleń: 10221


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.