|
|
Katalog Marlena Tomaszewska Lekcja wychowawcza, Scenariusze Jakie wartości pielęgnujemy w naszych domach podczas Świąt Bożego Narodzenia? - scenariusz lekcji godziny wychowawczej w klasie I gimnazjumJakie wartości pielęgnujemy w naszych domach podczas Świąt Bożego Narodzenia?Scenariusz lekcji godziny wychowawczej w klasie I gimnazjumCel ogólny: integracja działań człowieka wokół wartości, jakie w życiu wyznaje i pielęgnuje podczas Świąt Bożego Narodzenia. Cele szczegółowe: - uczeń potrafi wskazać wartości, jakim służą ludzie, - uczeń potrafi wskazać wartości, jakim podporządkowane jest jego życie, - uczeń potrafi wskazać wartości, które szczególnie pielęgnuje podczas Świąt Bożego Narodzenia, - uczeń rozumie, że wartości są źródłem aktywności człowieka, - uczeń wie, co jest źródłem wartości, - kształcenie postawy osoby wrażliwej, przywiązującej wagę do tradycji oraz do swoich słów i czynów po to, aby nikogo nie ranić. Metody: "burza mózgów", dyskusja, praca w małych grupach, pogadanka, autorefleksja. Środki nauczania: dwie osie (skala 1 - 10) dla każdego ucznia; karty; papierowe, jednokolorowe bombki na choinkę; magnetofon; płyta CD z polskimi kolędami; tekst wiersza pt. "Marzenia wigilijne" Jana Sabiniarza. PRZEBIEG LEKCJI: I. część - wstępna: 1. Próba odpowiedzi na pytanie: Co to jest wartość? 2. Sporządzenie na tablicy listy wartości rodzinnych będących motorem działań w rodzinie (lista nr 1). 3. Zastanowienie się, jakie wartości są najważniejsze w rodzinie. II. część - właściwa: 1. Zastanowienie się, które z wartości zapisanych na tablicy (lista nr 1) pielęgnujemy podczas Świąt Bożego Narodzenia i w jaki sposób? - Praca w grupach - sporządzanie listy na kartkach. - Prezentacja pracy każdej grupy. 2. Wybranie przez każdego ucznia tej wartości, która jest dla niego najważniejsza podczas Świąt Bożego Narodzenia. 3. Zaznaczenie przez ucznia na pierwszej osi (skala punktów: 1 - 10), na ile ta wartość jest dla niego ważna. 4. Zaznaczenie przez ucznia na drugiej osi (skala punktów: 1 -10), ile czasu i energii poświęca na pielęgnowanie tej wartości podczas świąt. 5. Porównanie punktacji na obydwu osiach i wyciągnięcie wniosków. Mogą wystąpić następujące warianty: a) punktacje na obydwu osiach są zgodne, tzn., że jest to rzeczywista wartość ucznia, jego uczucia są zgodne z działaniem; b) punktacje na osiach nie zgadzają się - uczeń powinien się zastanowić, czy jest to jego rzeczywista wartość, czy posługuje się myśleniem społecznym (wzorcem pożądanym w społeczeństwie); c) uczniowi podoba się wyidealizowana wartość - zastanowienie się, czy nie warto poświęcić na nią więcej energii, działań. 6. Sformułowanie wniosku: Jeśli coś jest dla nas ważne, to poświęcamy na to dużo czasu. - Wypowiadanie się chętnych uczniów na temat działań, które podejmują, żeby pielęgnować najważniejszą dla siebie wartość podczas Świąt Bożego Narodzenia. 7. Indywidualne zapisywanie "swojej" najważniejszej wartości na papierowej bombce i wieszanie jej na choince w klasie (włączona płyta z kolędą). III. część - podsumowująca: 1. Odczytanie z bombek "naszych" najważniejszych wartości pielęgnowanych w domach podczas Świąt Bożego Narodzenia. 2. Głośne przeczytanie przez nauczyciela wiersza pt. "Marzenie wigilijne" J. Sabiniarza. 3. Złożenie uczniom życzeń świątecznych, w których zawarty będzie wniosek sformułowany na zajęciach: Życzę Wam, żebyście mieli świadomość tego, jakie wartości są w życiu dla Was najważniejsze i poświęcali im najwięcej czasu i energii.
Opracowanie: mgr Marlena Tomaszewska Wyświetleń: 5612
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |