Program naprawczy z fizyki do realizacji w klasach III gimnazjum
WSTĘP
Po przeanalizowaniu wyników próbnego egzaminu z przedmiotów
matematyczno-przyrodniczych w klasach II dn. 5.05.2003r. stwierdziłam braki w
wiadomościach z fizyki, a tym samym braki z poszczególnych standardów wymagań
egzaminacyjnych.
Braki te mają decydujący wpływ na poziom wiedzy uczniów naszego gimnazjum.
W związku z tym opracowałam własny program naprawczy z fizyki. Zagadnienia tego
programu będą realizowane w roku szkolnym 2003/2004 na zajęciach kółka
fizycznego oraz lekcjach fizyki. Systematyczne wdrażanie programu naprawczego
powinno podnieść poziom nauczania ze wszystkich przedmiotów matematyczno -
przyrodniczych oraz poprawić wyniki końcowego egzaminu gimnazjalnego.
CELE PROGRAMU NAPRAWCZEGO
1. Kształcenie umiejętności matematycznego modelowania badanego zjawiska.
2. Systematyczne utrwalanie nabytych wiadomości i umiejętności.
3. Kształtowanie u uczniów umiejętności poprawnego stosowania języka fizyki do
opisu różnych zjawisk fizycznych.
4. Wdrażanie uczniów do poprawnego wnioskowania.
5. Kształcenie umiejętności przedstawiania zależności liniowych za pomocą
wykresów.
6. Egzekwowanie czytelnego zapisu rozwiązywanych zadań.
| Standard |
Zagadnienia |
Zadania. Formy realizacji. |
| I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów
matematyczno- przyrodniczych niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym
kształceniu. |
Orientacja w terminologii fizycznej.Rozróżnianie pojęć i wielkości
fizycznych. |
* Ciągłe zwracanie uwagi na odróżnianie pojęć fizycznych, wielkości,
terminów i nazw urządzeń (lekcje i zajęcia kółka fizycznego na których
realizowany materiał stwarza okazję do wykonywania takich ćwiczeń) *
Poprawne operowanie językiem fizycznym (na każdej lekcji fizyki) |
| IV. Stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania
problemów. |
Rozwiązywanie zadań tekstowych. |
* Zwiększenie liczby rozwiązywanych zadań na zajęciach kółka fizycznego
- poprawna analiza zadania - wypisywanie danych i szukanych - poprawne
rozwiązanie zadania ze zwróceniem uwagi na zastosowanie odpowiednich wzorów,
ich przekształcanie oraz jednostki |
| II. Wyszukiwanie i stosowanie informacji. |
Odczytywanie wartości wielkości fizycznych z wykresu i tabeli. |
* Ćwiczenia w poprawnym odczytywaniu wartości wielkości fizycznych z
tabel i wykresów - ich porównywanie - znajdowanie wartości największej i
najmniejszej - obliczanie innych wielkości fizycznych niż podanych na
wykresie (zajęcia kółka fizycznego dwa razy w miesiącu oraz lekcje fizyki na
których mamy do czynienia z odczytywaniem wartości z tabel lub wykresów) |
| III. Wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności w
szczególności: przyczynowo- skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i
czasowych. |
Interpretowanie wzorów. |
* Obliczanie lub ocena jakościowa zmiany danej wielkości fizycznej
w opisanym zadaniu lub procesie na podstawie faktu proporcjonalności prostej
lub odwrotnej (zajęcia kółka fizycznego jeden raz w miesiącu) |
| I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów
matematyczno- przyrodniczych, niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym
kształceniu. |
Jednostki w Układzie SI i ich zamiana. |
* Systematyczne ćwiczenia w przeliczaniu jednostek, stosowanie
wielokrotności i podwielokrotności jednostek (ćwiczenia dziesięciominutowe
na lekcjach fizyki - dwa razy w miesiącu oraz zadawanie prac domowych
wymagających przeliczanie jednostek - jeden raz w miesiącu) |
| I. Umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów
matematyczno- przyrodniczych, niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym
kształceniu. |
Znajomość nazw przyrządów pomiarowych i orientacji, do jakich celów
służą. |
* Wykonywanie doświadczeń z wykorzystaniem różnych przyrządów
pomiarowych * Określanie: - do jakich celów służą - jaki mają zakres - jaką
dokładność pomiarową umożliwiają (lekcje fizyki na których wykonywane są
doświadczenia z użyciem przyrządów pomiarowych, zajęcia kółka fizycznego
jeden raz w miesiącu) |
Opracowanie: mgr Anna Olbrych