![]() |
![]() |
Katalog Anna Olbrych Fizyka, Konspekty Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych, cieczy i gazów - konspekt lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjumRozszerzalność temperaturowa ciał stałych, cieczy i gazówLiteratura: R. M. Rozenbajgier; Podręcznik fizyki część 2 do gimnazjum + opracowanie własneKONSPEKT LEKCJI FIZYKI W KLASIE DRUGIEJ GIMNAZJUM Czas trwania: jedna jednostka lekcyjna- 45 minut Cele dydaktyczne: - zapoznanie uczniów ze zjawiskiem rozszerzalności temperaturowej ciał stałych, cieczy i gazów - rozwijanie umiejętności obserwacji zjawisk fizycznych i wnioskowania - uczenie współpracy w grupie - dzielenie się zdobytą wiedzą Cele operacyjne: - uczeń zna pierwszą zasadę termodynamiki - uczeń potrafi na podstawie przeprowadzonych doświadczeń omówić zjawisko rozszerzalności temperaturowej ciał stałych, cieczy i gazów - uczeń wie, że zjawisko rozszerzalności temperaturowej cieczy wykorzystywane jest w termometrach - uczeń potrafi podać przykłady rozszerzalności ciał stałych z życia codziennego - uczeń wie, jak zachowują się ciała pod wpływem ogrzewania a jak pod wpływem oziębiania Formy pracy: praca zespołowa, praca indywidualna Metody pracy: eksperyment, metoda aktywnego uczenia się "Jigsaw", rozmowa dydaktyczna Środki dydaktyczne: podręcznik, encyklopedia fizyki, dylatoskop, kulka metalowa, metalowy pierścień, palniki spirytusowe, denaturat, zapałki, zlewki z wodą, szklana kolba z wężem gumowym, termometry Przebieg lekcji: 1. Powitanie uczniów 2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji o I zasadzie termodynamiki, sposobach przekazywania energii, przewodnikach i izolatorach 3. Przedstawienie tematu lekcji i wyjaśnienie, w jaki sposób będą pracowali (zwracamy uwagę na to, że każdy uczeń musi na tyle dobrze zrozumieć wykonane zadanie, żeby móc wytłumaczyć to innej grupie) 4. Podział klasy na grupy 3-4 osobowe 5. Przydzielenie grupom kart pracy i potrzebnych pomocy dydaktycznych 6. Ustalenie czasu i udzielenie przez nauczyciela wskazówek do wykonywanych doświadczeń 7. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania doświadczeń 8. Wykonywanie przez uczniów przydzielonych zadań 9. Losowanie za pomocą przygotowanych karteczek najpierw zespołu a później lidera zespołu, który podsumuje pracę i przedstawi wnioski 10. Zapisanie najważniejszych wniosków z doświadczeń i zapisanie w zeszycie ćwiczeń 11. Porządkowanie klasopracowni 12. Ocena pracy, wiadomości i umiejętności każdej grupy 13. Zadanie pracy domowej: - Wykonaj przydzielone zadania w zeszycie ćwiczeń - Odszukaj w encyklopedii lub w literaturze popularnonaukowej: Co to jest bimetale i gdzie mają zastosowanie? ZAŁĄCZNIK: karty pracy GRUPA I Mając do dyspozycji dylatoskop, denaturat i zapałki wykonaj następujące doświadczenie: - zapoznaj się z budową przyrządu - wlej denaturat do rynienki dylatoskopu i zapal go - co zaobserwowałeś? - jak zachowuje się wskazówka dylatoskopu po wypaleniu denaturatu? - jak wytłumaczysz zaobserwowane zjawisko? GRUPA II Mając do dyspozycji metalowy pierścień, kulkę metalową, palnik spirytusowy, zapałki, zlewkę z zimną wodą wykonaj następujące doświadczenie: - sprawdź, czy w temperaturze pokojowej metalowa kulka przechodzi przez - pierścień - umieść kulkę na kilka minut w płomieniu palnika spirytusowego, - a następnie spróbuj umieścić ją wewnątrz pierścienia - ponów próbę po zanurzeniu kulki w zlewce z zimną wodą - co zaobserwowałeś? - jak wytłumaczysz zaobserwowane zjawisko? GRUPA III Mając do dyspozycji szklaną kolbę z gumowym wężem, zlewkę z wodą, palnik spirytusowy i zapałki wykonaj następujące doświadczenie: - zanurz koniec gumowego węża w zlewce z wodą - ogrzewaj kolbę palnikiem spirytusowym - co zaobserwowałeś? - Jak wytłumaczysz zaobserwowane zjawisko? GRUPA IV Mając do dyspozycji termometr, palnik spirytusowy, zapałki, zlewkę z wodą wykonaj następujące doświadczenie: - Włóż termometr do wody i odczytaj temperaturę - Zapal palnik spirytusowy i trzymaj nad nim zlewkę z wodą - Odczytuj wskazywania termometru - Co zaobserwowałeś? - Jak wytłumaczysz zaobserwowane zjawisko? GRUPA V Mając do dyspozycji podręcznik, encyklopedię fizyki udziel odpowiedzi na następujące pytania: 1. Jak zachowuje się woda, gdy jest ogrzewana od 0odo 4oC? 2. Podaj przykład z życia codziennego, gdzie wykorzystywane jest zjawisko rozszerzalności temperaturowej ciał stałych.
Opracowanie: Anna Olbrych Wyświetleń: 11536
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |