![]() | ||||||||||||
![]() |
||||||||||||
Katalog Edyta Liberska-Gałacińska, Dorota Czapla Biologia, Scenariusze Gleba jako środowisko życia dżdżownicyScenariusz - Gleba jako środowisko życia dżdżownicyDZIAŁ PROGRAMOWY: BEZKRĘGOWCE.CEL OGÓLNY: Zapoznanie ze środowiskiem życia, budową, cechami zewnętrznymi oraz rolą dżdżownicy w przyrodzie. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - potrafi wskazać cechy budowy zewnętrznej dżdżownicy umożliwiające życie w glebie, - wyjaśnia pojęcia: metameria, szczecinki, regeneracja, siodełko. - omawia, jak powstaje gleba, - potrafi opisać glebę jako środowisko życia dżdżownicy, - dowodzi ogromnej roli dżdżownicy w przyrodzie, MATERIAŁY: Hodowle dżdżownic(przygotowane wcześniej),lupy, kartki papieru, tablice dydaktyczne, podręczniki, atlasy zwierząt. METODY I FORMY PRACY: Doświadczenie, praca w małych grupach, obserwacja, ćwiczenia. Aranżacja klasy: Uczniowie pracują w grupach(wybierają lidera, sekretarza i sprawozdawcę). Ławki umieszczone tak, aby był swobodny dostęp. Czas przeznaczony na poszczególne części zajęć: Zajęcia zaplanowane na 45 min. I. Wprowadzenie -5 min. II. Rozwinięcie - 30 min. III. Podsumowanie - 10 min. Potrzebne informacje. Założenie hodowli: A. Potrzebne materiały: - słój(1 litr), - 2 pojemniki ziemi(0.5 l), -1 pojemnik(0.25 l) próchnicy(zbutwiałe liście, korzenie), - dżdżownice(wykopane lub zebrane po deszczu), - obierki jabłek, - ciemny bristol, - gumki aptekarskie, B. Czynności: - umieścić ziemię w słoju, - zwilżyć ziemię wodą - rozsypać na ziemi próchnicę, - włożyć dżdżownice do słoja, - włożyć do słoja obierki jabłek, - owinąć słój bristolem i umocować za pomocą gumki, - obserwować słój codziennie przez tydzień, PRZEBIEG ZAJĘĆ: I Wprowadzenie: 1.sprawdzenie obecności, 2.sprawdzenie zadania domowego(hodowle dżdżownic), II. Rozwinięcie: 1.Uczniowie w grupach wymieniają się spostrzeżeniami na temat hodowli. a) środowisko życia dżdżownicy, b) obserwacja budowy zewnętrznej dżdżownicy i zapisywanie wniosków: - poruszanie się(szczecinki), - wilgotność oskórka, - podział ciała na segmenty(metameria), - przód ciała zaostrzony, tył spłaszczony grzbietowo - brzusznie, - siodełko, c) sprawozdania grup i porównywanie wyników obserwacji. III. Podsumowanie: Wspólne uzupełnianie tabeli: Znaczenie dżdżownic w przyrodzie
KARTA PRACY- 1. UZUPEŁNIJ ZDANIA: 1.Dżdżownica jest zwierzęciem żyjącym w.............. 2.Gleba, w której żyje dżdżownica musi mieć odpowiednią wilgotność. Jest ona potrzebna do pobierania...................... przez wilgotną powierzchnię ciała. 3.Dżdżownica odżywia się............................... KARTA PRACY- 2 Narysuj rysunek przedstawiający budowę zewnętrzną dżdżownicy i opisz go. KARTA PRACY - 3(Zadanie domowe) ROZWIĄŻ KRZYŻÓWKĘ ![]() 1.Widoczny odcinek ciała dżdżownicy. 2. Ułatwiają poruszanie się dżdżownicy. 3. Wilgotna powierzchnia ciała zapewnia pobieranie............... 4.Środowisko życia dżdżownicy. 5. Inaczej segmenty. 6. Dżdżownice należą do zwierząt................ 7. Odbudowywanie utraconych części. 8.Rozszerzony segment. 9.Decyduje o żyzności gleby. HASŁO:................................................ to podział ciała na segmenty. KLUCZ ODPOWIEDZI DO KART PRACY. I Karta pracy-1 1-glebie, 2-tlenu 3- resztkami roślin, II. Karta pracy -2 - siodełko, - segment, - szczecinki. III. Karta pracy- 3 1. segment, 2. szczecinki, 3. tlenu 4. gleba, 5. metamery, 6. pożytecznych, 7. regeneracja, 8. siodełko, 9. próchnica. HASŁO: METAMERIA. Opracowanie: Dorota Czapla, Edyta Gołacińska Wyświetleń: 5153
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |