Katalog

Agata Moździerz
Język polski, Scenariusze

Czy warto być siłaczką? - rozważania na temat postaw Stanisławy Bozowskiej

- n +

Czy warto być siłaczką? - rozważania na temat postawy Stanisławy Bozowskiej?

Konspekt do lekcji językowej w klasie I gimnazjum. (1 godz.)

Cele:
- uczeń potrafi tworzyć plan wydarzeń
- uczeń potrafi charakteryzować postać literacką, pracować z tekstem, uzasadniać swoje sądy na podstawie fragmentów utworu
- uczeń potrafi oceniać bohatera
- uczeń potrafi wysuwa wnioski, wskazywać przyczyny zaistniałych trudności i wskazywać sposoby ich rozwiązania.

Metody: praca z tekstem, metoda trójkąta asocjacyjnego, heureza.

Formy: praca zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Środki: tekst opowiadania, karty z narysowanymi trójkątami asocjacyjnymi.

Tok lekcji:

1. Nawiązanie do tematu:
Przedstawienie kolejnych zdarzeń z życia bohaterki opowiadania, które wiążą się z realizacją hasła "praca u podstaw" (praca zbiorowa), np.:
- studia na uniwersytecie
- przynależność do organizacji młodzieżowych
- podjęcie pracy nauczycielki na wsi
- ciężka praca w złych warunkach
- napisanie podręcznika "Fizyka dla ludu"
- śmierć

2. Lekcja właściwa:
- Wypowiedzi uczniów oceniające Bozowską - przytoczenie odpowiednich fragmentów utworu; wymienianie cech bohaterki i notowanie na tablicy i w zeszycie
(praca indywidualna z tekstem literackim)

STANISŁAWA BOZOWSKA - wierność ideałom, silny charakter, pogodne usposobienie, rzetelna praca, altruizm, bezinteresowność, ofiarność, niezłomność, wytrwałość, hart ducha, zaangażowanie społeczne, niedbanie o wygody, szerzenie oświaty.
- Zwrócenie uwagi na tytuł "Siłaczka" - wyjaśnienie dosłownego i przenośnego znaczenia wyrazu;
/ * siłacz - mocarz; ktoś silny fizycznie;
* * ktoś mocny psychicznie; wytrwały; cierpliwy; uparty.../


- Podzielenie klasy na grupy i rozdanie im plakatu z narysowanym trójkątem asocjacyjnym; wpisanie w trójkąt problemu.

- Uczniowie w grupach zastanawiają się nad głównymi przyczynami, które podtrzymują problem i sposobami usunięcia przyczyn, następnie zapisują je w wyznaczonych miejscach.

- Grupy wybierają swoich liderów, którzy przedstawiają efekty pracy w grupach;

- Uczniowie notują te informacje w zeszytach.




3. Podsumowanie:
Czy warto być siłaczką? - swobodne wypowiedzi uczniów.

Zadanie:/ tematy do wyboru/
1. Klęska czy zwycięstwo ideałów Bozowskiej - rozprawka.
2. Stanisława Bozowska jako postać tragiczna - charakterystyka.

Opracowanie: Agata Moździerz

Wyświetleń: 11307


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.