Katalog

Grażyna Przywara
Plastyka, Artykuły

Radość tworzenia

- n +

Radość tworzenia

"dziecko nie musi zawsze robić tego co chce
ale zawsze powinno chcieć tego co robi"

Clapare'de'

Przedszkole Miejskie Nr 12 w Jaśle, którego mam przyjemność być wieloletnim dyrektorem jest placówką od paru lat specjalizującą się w zakresie działalności plastycznej dzieci. Jest ona jedną z najprzyjemniejszych i najchętniej podejmowanych form aktywności, gdyż na długo pozostawia efekt działania, można komuś pokazać, podarować, wykorzystać do dekoracji, wziąć do ręki itp. Nauczycielki w naszym przedszkolu starają się organizować sytuacje w których dziecko może działać będąc kreatywnym w samorealizacji. Świadomość, że aktywne działanie jest naturalną potrzebą a nawet koniecznością każdego dziecka, zaś plastyka stwarza korzystne warunki do tego działania, w naszym przedszkolu poszerzono zakres wychowania plastycznego. Stworzone zostały dzieciom warunki do odkrywania przez nie własnych możliwości twórczych, przeżywania i wyzwalania emocji, doskonalenia warsztatu pracy a wszystko to w swobodnej, akceptującej atmosferze w pracowni plastycznej.

Z chwilą, kiedy w przedszkolu powstała pracownia plastyczna, wspólnie z koleżankami szukałyśmy własnych sposobów i pomysłów, aby razem z dziećmi czerpać tą wielką radość jaka towarzyszy w czasie tworzenia. Tak powstały "Propozycje realizacyjne pracy w pracowni plastycznej" naszego autorstwa, następnie program rozwoju placówki w tym zakresie i w trakcie program autorski "Elementy kompozycji plastycznej w twórczości dzieci przedszkolnych" napisany przez nauczycielkę Jadwigę Mazur. Zawiera on elementy kompozycji plastycznej jak: linia, barwa, faktura.

W pracowni wszystkie dzieci zainteresowane są tym co się dzieje, dyskutują, obserwują, uczą się od siebie nawzajem. Panuje tu atmosfera życzliwości i radości, nie trzeba przestrzegać zbyt wielkiej dyscypliny. Zajęcia mają prowadzić do pogłębienia świadomości plastycznej i wzbogacenia warsztatu małych artystów. Dzieci poznają nowe możliwości środków plastycznego wyrazu, co ułatwia im realizowanie oryginalnych pomysłów i zachęca do sięgania po trudniejsze tematy. Zdarza się, że dzieciom nie wystarcza czasu na dokończenie swojej pracy - pracownia daje możliwość pozostawienia jej i późniejszego do niej powrotu. Nasze dzieci są otwarte, umieją śmiało i szeroko prowadzić pędzel, z energią i rozmachem malują na wielkich powierzchniach (papier, klisza, tapeta, folia aluminiowa itp.) Pracownia stwarza możliwości pracy przy stolikach, sztalugach, na podłodze.

Od kilku lat bardzo ważnym wydarzeniem i swojego rodzaju happeningiem w naszym przedszkolu jest przygotowanie i urządzenie galerii i wystaw prac dziecięcych. Każda przestrzeń w przedszkolu nadająca się do ekspozycji zostaje zagospodarowana - w salach, na korytarzach, w szatni, eksponowane są prace oprawione w antyramki, ramki wykonane samodzielnie z różnorodnych materiałów razem z dziećmi oraz zakupione. W galerii "usadowiły" się rzeźby, malowane kamienie, kosmici z różnorodnego materiału itp. Ponieważ ta forma ekspozycji cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci, rodziców i zapraszanych gości, wychodzimy z nimi na zewnątrz do Jasielskiego Domu Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury, Urzędu Miasta.

Tu na wystawach i galeriach twórczość dziecięca często niedoceniana przez dorosłych wzbudza zdumienie, zauważane są możliwości i talenty małych artystów. Dzieciom pozwalają na percepcję własnych dzieł i możliwość przeżywania sukcesu, nam nauczycielkom dają zadowolenie i satysfakcję, bo są dowodem, że nauczyłyśmy wychowanków umiejętności wrażliwego spostrzegania, odczuwania piękna i rozumnego tworzenia.

Wierzę, że obcowanie dzieci ze sztuką, tworzenie sztuki i przebywanie w estetycznie urządzonym otoczeniu kształtuje postawę dzieci, którą cechuje wrażliwość estetyczna wyrażająca się w dostrzeganiu piękna i odczuwaniu wzruszeń. Takiej twórczej postawy życzę wszystkim wychowankom, nauczycielom i sobie także.

Opracowanie: Grażyna Przywara

Wyświetleń: 1085


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.