AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Pawlata
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Warzywa przez cały rok - scenariusz lekcji w klasie II

- n +

Warzywa przez cały rok

Scenariusz zajęć zintegrowanych kl. II

Ośrodek tematyczny: Ogród pełen barw

Zapis w dzienniku:
Wyraziste czytanie wiersza "Warzywa- owoce"
Części jadalne warzyw. Wartości odżywcze. Sposoby przechowywania i przetwarzania owoców i warzyw. Ważenie, porównywanie ciężarów;odważniki:1 kg. 2 kg. 5 kg.Rysowanie etykiety przetworu.

Cele główne:
- Poznanie potrzeb życiowych roślin.
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- Wzbogacanie słownictwa uczniów związanego z roślinami ogrodowymi
- Rozbudzenie inwencji twórczej

Cele operacyjne:
Po zakończeniu zajęć uczeń:
- Potrafi rozpoznać warzywa i owoce po dotyku.
- Zna nazwy roślin ogrodowych.
- Wyróżnia części składowe rośliny.
- Wie, które części roślin są jadalne.
- Zna sposoby przechowywania warzyw i owoców.
- Wyszukuje wyrazy z dwuznakami
- Wypowiada się na dany temat.
- Wykonuje obliczenia dotyczące ważenia.

Cele drugoplanowe:
- Uruchomienie wyobraźni dzieci,
- Umiejętność współpracy w grupach
- Kształtowanie nawyków higienicznych.

Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna

Metody:
Drama, praca z podręcznikiem, rozmowa kierowana, praca z komputerem

Środki dydaktyczne:
Podręcznik i karta pracy "Wesoła szkoła", okazy warzyw i owoców, komputer i prezentacja multimedialna "Rośliny ogrodowe", gotowe przetwory: dżemy, kompoty, przeciery, konfitury, "plątanina literowa"

Przebieg zajęć.

Zajęcia odbywają się w pracowni komputerowej

1. Na tablicy wiszą zaplątane litery, które kolejno odczytane (zgodnie ze strzałkami) powiedzą o czym będą zajęcia. Uczniowie próbują rozszyfrować "plątaninę". Następnie wybrany uczeń odczytuje rozwiązanie "Rośliny ogrodowe"

2. Zabawa w rozpoznawanie roślin po dotyku
Uczniowie siadają w kręgu, jedno dziecko ma zawiązane oczy dostaje do ręki owoc lub warzywo, jego zadaniem jest rozpoznanie go

3.Wypowiedzi dzieci na temat różnych roślin ogrodowych.
* Nazywanie roślin ogrodowych przedstawionych na rysunku. Podręcznik ćw1 str.37
* Wykonanie ćwiczenia -K.P.27, uczniowie naklejają pod obrazkami nalepki z nazwami warzyw,.
* (slajd nr 2)

4. Wyróżnianie części składowych rośliny.
a) Wypowiedzi dzieci poprzedzone obejrzeniem okazów warzyw.
- Z jakich części składa się marchewka?
- Co powiesz o sałacie czy kapuście?
- Jak rośnie ziemniak? Powiedź, z jakich części się składa ta roślina?
b) Wyciągnięcie wniosków.
Rośliny składają się z części podziemnej i nadziemnej
(slajd nr 3)
c) Jadalne części warzyw.
* Wypełnianie tabeli K.P.28,
* (slajd nr 6)

5. Drama. Jestem marchewką - zgadnij, co mi potrzebne jest do życia?
- scenki uczniów
- podsumowanie (slajd nr 4 i 5.)
- dostrzeganie odżywczych wartości warzyw i owoców

6. Słuchanie wzorowego czytania przez nauczyciela wiersza
"Warzywa-owoce"

7. Wyróżnianie zwrotek, które podobały się najbardziej.
Argumentowanie swoich wypowiedzi.

8. Wypisywanie wyrazów z dwuznakami.
.
9. Wyjaśnienie powiedzenia: Warzywa przez cały rok
* Wypowiedzi uczniów na temat różnych sposobów przechowywania warzyw
-- jakie przetwory z warzyw robi się w twoim domu?
-- wymień ulubione przetwory z warzyw i owoców?
-- o czym należy pamiętać przechowując przetwory?
* Prezentacja gotowych przetworów-wystawa
* (slajd 7,8,9.)
* Podkreślanie nazw przetworów z warzyw i owoców-
K.P.28 ćw. 4

10. Rysowanie etykiety swojego ulubionego przetworu- K.P.28 ćw5

11. Ważenie warzyw i owoców.
a) wykorzystanie odważników: 1kg,2kg,5kg.
b) ćwiczenia dotyczące ważenia i porównywania ciężarów
K.M.18

12. Podsumowanie dnia, samoocena, zadanie pracy domowej
K.P.26 ćw. 4,5.

13. Ewaluacja zajęć

Ocena zajęć przez narysowanie kółeczka w odpowiednim miejscu tabeli, czy zajęcia się podobały.
 
PODOBAŁY SIĘ TAK SOBIE NIE



 
   
Lekcja została przeprowadzona w pracowni komputerowej z użyciem prezentacji multimedialnej "Rośliny ogrodowe" mojego autorstwa.

Opracowanie: Joanna Pawlata

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 11156


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 6



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.