Katalog

Elżbieta Błaszkiewicz, Olimpia Grabowska
Edukacja regionalna, Scenariusze

Poznajemy kraje Europy - scenariusz imprez dla klas I-III

- n +

Poznajemy kraje europy

SCENARIUSZ IMPREZY DLA KLAS I - III

1. Na dzisiejszym spotkaniu dowiecie się skąd pochodzi nazwa kontynentu, na którym żyjecie. Jego nazwa pochodzi podobno od imienia księżniczki, która poślubiła króla bogów, Zeusa. Opowiada o tym jeden z greckich mitów, z którym zapozna Was (uczeń).
Według legendy, na azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, tam gdzie dzisiaj znajduje się Liban, żyła księżniczka o imieniu Europa. Jej ojcem był król Agenor. Pewnej nocy Europie przyśniło się, że kłócą się o nią dwa kraje o postaciach kobiet. Jedna - Azja, chciała, aby Europa pozostała tu, gdzie jest. Druga - kraj lezący po przeciwnej stronie, otrzymała od króla bogów - Zeusa, rozkaz wyprowadzenia jej nad morze.
Następnego ranka księżniczka zbierała nad brzegiem morza kwiaty. W pewnej chwili z wody wyszedł potężny, lecz łagodny byk. Przekonał on Europę, by usiadła na jego grzbiecie i popędził przed siebie. Po drodze byk wyznał Europie, że jest Zeusem, który przybrał postać zwierzęcia. Uprowadził księżniczkę na grecką wyspę Kretę i tam pojął za żonę.

2. Kiedyś w Europie toczono liczne wojny. Wiązały się one ze straszliwą biedą i nieszczęściem. Doprowadziły one do podziałów między narodami zamieszkującymi Europę. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczął postępować proces integracyjny, łączenia różnych krajów i tworzenia Wspólnoty Europejskiej, aż w końcu te wszystkie kraje nazwano Unią Europejską, do której nasz kraj tez chce należeć.
3. Co ciekawego wiemy o Europie:
- powierzchnia: około 10,4 mln km2
- liczba mieszkańców: około 750 mln
- liczba państw: 45
- największym państwem jest: Federacja Rosyjska
- najmniejsze państwo: Watykan
- religie: chrześcijaństwo, judaizm, islam.

4. Jakie są symbole Unii Europejskiej?
- flaga (12 złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle; liczba gwiazd jest niezmienna, symbolizuje doskonałość, pełnię i harmonię)
- hymn ("Oda do radości" - to fragment IX Symfonii Ludwiga van Beethovena; polskiego przekładu dokonał Konstanty Ildefons Gałczyński) wysłuchanie hymnu
- waluta - euro
- paszport jednolity w kolorze ciemno czerwonym, z napisem - Unia Europejska i umieszczoną pod tym nazwą państwa, z którego ktoś pochodzi
5. Do Unii Europejskiej należy 15 państw. Nazwy państw, ich stolice i flagi są tutaj zawieszone (następuje odczytanie nazw państw, ich stolic ze wskazaniem ich na mapie)
6. O niektórych tych państw wasi koledzy i koleżanki przeczytają króciutkie informacje. Uważajcie, gdyż będą one wam potrzebne do prawidłowego ułożenia rozsypanek wyrazowych.

uczeń 1 - Włochy - W pobliżu naszego miejsca lądowania leży Koloseum. Udajemy się tam i pozdrawiamy się "Bon giorno". Podziwiamy dzieło Leonarda da Vinci.

uczeń 2 - Francja - O mały włos zahaczylibyśmy o wieżę Eiffla. Wylądowaliśmy tuż pod Paryżem w Ogrodach Wersalskich. Wszystkim spotkanym mówimy "Bon jour", a młodym "Salut". Później podajemy sobie dłonie i całujemy się w oba policzki.

uczeń 3 - Wielka Brytania - Tym razem lądujemy przy najbardziej charakterystycznym obiekcie Londynu, czyli Big Benie. Przyglądającym się nam chłodno Anglikom mówimy "Hello" i podajemy prawą dłoń. O piątej po południu pijemy filiżankę herbaty z Williamem Szekspirem.

uczeń 4 - Niemcy - Tym razem lądujemy w Bawarii - krainie bogatej w lasy, góry i zamki. Wiele razy powtarzamy słowa "Guten Tag", którymi witamy się z naszymi zachodnimi sąsiadami. Zatrzymujemy się przez chwilę przy Bramie Brandenburskiej i odwiedzamy dom braci Grimm.

uczeń 5 - Dania - Podczas gdy balon się obniża, widzimy podobną do warszawskiej syrenki słynną kopenhaską Syrenkę witającą wpływające do portu statki. Kłaniamy się królowej Danii i mówimy "Goddag". Oczywiście pozdrawiamy również Hansa Chrystiana Andersena.

uczeń 6 - Szwecja - Nasz lot kierujemy w stronę Szwecji, gdzie spotykamy się z fundatorem nagrody Nobla. Pozdrawiamy go i Astrid Lingren słowami "God dag".

7. Układanie i naklejanie na szary papier:
FRANCJA WIEŻA EIFFLA NAPOLEON BONAPARTE
WŁOCHY KOLOSEUM LEONARDO DA VINCI
NIEMCY BRAMA BRANDENBURSKA BRACIA GRIMM
DANIA RZEŹBA KOPENHADZKIEJ SYRENKI HANS CHRISTIAN ANDERSEN
SZWECJA NAGRODA NOBLA ASTRID LINDGREN
WIELKA BRYTANIA BIG BEN WILIAM SZEKSPIR

8. Konkurs "Skojarzenia"
Uczniowie i nauczyciele przynosili pamiątki z różnych krajów.
Nauczyciel prowadzący pokazuje eksponaty, a zadaniem uczniów jest podanie nazwy kraju, z jakim dana rzecz się kojarzy; np.
fajka - Sherlock Holms - Anglia
gondola - Wenecja - Włochy
drewniany pajac - Pinokio - Włochy
tulipan, wiatrak - Holandia
figurka wieży Eiffla - Francja
Ilość eksponatów oraz trafność skojarzeń bardzo nas zaskoczyła. Wszyscy byli bardzo aktywni i doskonale się bawili.

Opracowanie: mgr Elżbieta Błaszkiewicz
mgr Olimpia Grabowska

Wyświetleń: 3813


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.